پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

راه‌آهن سراسری ایران؛ بخشی برجسته از میراث معماری و صنعتی معاصر

معاون میراث‌فرهنگی کشور ثبت جهانی راه آهن سراسری ایران را به عنوان نخستین میراث صنعتی کشورمان به مردم ایران تبریک گفت.

در پیام محمدحسن طالبیان آمده است: «راه‌آهن سراسری ایران موسوم به راه‌آهن شمال- جنوب، اثری منحصر به فرد با قدمتی از دوره قاجار و پس از آن است که به خواست ملت ایران و با بهره‌گیری از تجارب مهندسی در سطح بین‌المللی در ایران ایجاد شده است.

راه‌آهن سراسری ایران بخشی برجسته از میراث معماری معاصر و میراث صنعتی ایران را شکل می‌دهد. مسیرهای ارتباطی آن از دریای کاسپین در شمال تا خلیج‌فارس در جنوب، مناظری فرهنگی و طبیعی بدیعی را خلق کرده است که ارزشی منحصر بفرد بدان داده است و از این رو نقش مؤثری در رونق گردشگری کشور به ویژه گردشگری ریلی خواهد داشت.

تهیه و تدوین پرونده ثبت جهانی راه‌آهن ایران و ارائه دفاعیه‌های فنی طی بازدیدهای میدانی ارزیابان ایکوموس از منطقه و نیز مذاکرات فنی انجام شده با ایکوموس و اعضای کمیته میراث جهانی طی چند سال گذشته، پذیرش این پرونده و ثبت آن در فهرست میراث جهانی را فراهم کرده است.

برای این امر تلاش زائدالوصفی انجام شده و در کنار معاونت میراث‌فرهنگی کشور، مدیران و کارشناسان راه آهن جمهوری اسلامی ایران و همچنین سفیر محترم و نمایندگی ایران در یونسکو همکاری نزدیکی داشته‌اند و جا دارد از همه این عزیزان تشکر و قدردانی کنم.»

ایمنا

درباره نویسنده