ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

 اکنون که موضوع مورد بحث ما سبک دکوراسیون مینیمال است سعی داریم تا همه آنچه در مورد دکوراسیون مینیمال وجود دارد را به مثال هوایی واضح برای شما مطرح کنیم تا از این مقاله بتوانید به عنوان مرجعی کامل در زمینه طراحی، چیدمان و اجرای دکوراسیون مینیمال در خلانه خود بهره‌مند شوید. با ما همراه شوید.

مینیمال ها و رنگ قهوه ای

دکوراسیون مینیمال چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

ابتدا به تعریف واژه مینیمال یا مینی مال پرداخته و به سوال مینیمال یعنی چه پاسخ می‌دهیم. کلمه مینیمال واژه‌ای لاتین است. minimal در لغت به معنی حداقل است. اصطلاح مینیمالیست نیز با توجه به محل کاربرد آن به معنی حداقلی و استفاده بردن از حداقل‌ها است. به همین منظور مینیمالیست‌ها به ساده بودن و ساده گرایی شهرت دارند. در هنر نیز مینیمالیسم یک سبک بوده و هنرمند طرح یا اثر خود را با ساده‌ترین و حداقلی‌ترین ویژگی‌ها و جزییات خلق می‌کند.

پس می‌توان گفت ساده گرایی همان مینیمالیسم بوده و در صنعت دکوراسیون نیز به ساده‌تر کردن فضا و محیط و استفاده حداقلی از لوازم در هر بخش سبک مینیمال گفته می‌شود. سبکی که یکی از معروف‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود.

یک دکور خاص و مینیمال

با توجه به تعریف مینیمال اکنون به روشنی می‌توانیم مواردی هم چون ایده‌های یک دکوراسیون مینیمال، طراحی و پیاده سازی آن و در انتها تغییر سبک خانه‌های مرسوم به سبک مینیمال را مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌دهیم.

در ابتدا به سراغ ایده‌های مینی مالیستی در خانه می‌رویم. اتاق‌ها شامل اتاق خواب، اتاق کار، اتاق کودک و اتاق پذیرایی (نشیمن) آشپزخانه، لابی‌ها، دفاتر اداری و حتی دکوراسیون‌های تجاری مانند فروشگاه‌های پوشاک و … در لیست بررسی ایده‌های مینیمال مجله ما قرار دارند.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

سبک مینیمال در اتاق خواب و ویژگی‌های آن

از اتاق خواب شروع می‌کنیم.شرح کلی از یک اتاق خواب مینیمال را برایتان بیان می کنیم. اتاق خواب ساده و در اصطلاح مینیمال چه ویژگی‌های باید داشته باشد تا بتوان از آن در دکوراسیون مینیمال دفاع کرد و حتی آن را چهارچوبی برای تعیین ساختار طراحی‌های بعد از آن قرار داد.

 

Image result for simple modern master bedroom designs

استفاده از رنگ‌های روشن و به خصوص سفید از مهم‌ترین نمایه‌های اصلی مینی‌مالیستی‌ها است، اما دقت کنید که هر جایی از رنگ روشن برای اتاق خواب استفاده شد، دلیلی بر الصاق برچسب مینیمال به آنجا نیست . رنگ روشن یکی از این موارد خواهد بود، اما کار تشخیص یک اتاق مینیمال زیاد هم سخت نیست:

دیوارهای ساده و بدون پترن یا الگو؛ معمولاً به منظور جلوگیری از بی نظمی و عدم ایجاد حس ساختگی، اتاق خواب مینیمال را با رنگ‌های روشن و ترجیحاً سفید تزیین می‌کنند. رنگ‌های خنثی نیز نقش مثبتی در این اتاق‌ها دارا هستند. استفاده از پترن‌ها یا الگوهای محو نیز در مواردی مشاهده شده است، اما هر چه اتاق و دیوارها ساده‌تر باشند، رعایت اصول دکوراسیون مینیمال نیز بیشتر به چشم خواهند آمد. قاب عکس یا تابلوهای نقاشی میانه نسبتاً خوبی با مینیمالیست‌ها دارند، به شرط آن که دیوار را از سادگی خود خارج نکرده و به شلوغی زاویه دید نیفزایند. این موضوع درباره دیوار شاخص صدق نمی‌کند و از طرفی کمتر پیش می‌آید دیوار شاخص خانه یکی از دیوارهای اتاق خواب باشد. بنابراین از این موضوع گذر می‌کنیم و به رعایت اصل سادگی اتاق و دیوارها تاکید خواهیم کرد.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

بخش بعدی در اتاق خواب مینیمال پنجره‌ها، پرده اتاق خواب و نور آن است. واضح است که در میان چشمه‌های نور، نور طبیعی در روز اولویت اصلی ما در ایده پردازی و طراحی است و پس از آن برای شب هنگام نیز نورهای فلت یا مسطح که غیر مستقیم و با بلاکرها به اتاق تابیده می‌شوند مد نظر ما هستند. بلاکر نوعی محافظ و فیلتر نور است که با تنظیم سطح تابشی نور لامپ‌ها باعث می‌شود یک نور ملایم و لطیف به فضای اتاق تابیده شود و روشنایی یکدست و یکنواختی را به ارمغان می‌آورد.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

لوستر برای اتاق خواب مینیمال پیشنهاد جالبی نیست، به همین دلیل استفاده از نورهای نقطه‌ای مانند هالوژن‌ها و همین طور چراغ‌های تزیینی خاص گزینه ایده آل یک اتاق خواب با دکوراسیون مینیمال است. در مورد پنجره‌ها نیز باید بگوییم که اگر پنجره یا نورگیر اتاق شما بزرگ و عریض است، خود به خود امتیاز این مورد را به حساب اتاقتان واریز کرده‌اید و اگر چنین نیست باید با تغییر فریم و یا کمی سخت‌تر از آن یعنی تغییر در دیوار مذکور اندازه این بخش را افزایش دهید. پرده‌ها را تا حد امکان از نوع ساده انتخاب کنید، حتی تورهای سفید و نازکی که هنگام وزش نسیم با اهتزاز در می‌آیند نیز بسیار مناسب هستند. با این ویژگی‌ها از دیوارها می‌گذریم.

 

Image result for ‫دکوراسیون اتاق خواب مینیمال‬‎

اتاق خواب با تخت و سرویس خواب جلوه‌ی مخصوص به خود خواهد گرفت. در میان گزینه‌های خود برای بخش سرویس خواب، حتماً توجه کنید که المان‌های مینیمالیستی رعایت شده باشد، مثلاً خطوط منظم و شکسته در ساخت آن به کار رفته باشد، رنگ آن با سایر موارد موجود در تضاد فاحش نباشد، از رو تختی‌های سفید و رنگی با رنگ ملایم استفاده شده باشد و سایر متعلقات سرویس خواب که در اتاق قرار دارند اضافی به نظر نرسند. (اگر اتاق شلوغ شده یا فضا کم شده است با حذف یا جابه‌جایی باید شرایط را از وضعیت موجود به وضع یک اتاق منظم و بی آلایش تغییر دهید).

مدرن و مینیمال

هر چه وسیله‌ها کمتر، اتاق جذاب‌تر. با این شعار پیش بروید تا به حداقلی‌ترین لوازم در اتاق خواب برسید. اگر کف اتاق پارکت یا کفپوش مناسبی دارد، نیازی به فرش نیست و در قسمت دکوراتیوها نیز سعی کنید به سمت نصب تلویزیون در اتاق و یا آباژو های ایستاده در کنار مبلمان نروید؛ چرا که خود این وسایل باعث برهم زدن ترکیب منظم اتاق شده و شما را دچار وسواس در اضافه کردن سایر لوازم می‌کنند. اگر از مبل یا صندلی در اتاق می‌خواهید استفاده کنید، بهتر است به جای مبل‌های تکی بزرگ و حجیم از مبل‌های راحتی جمع و جور کمک بگیرید.

صندلی‌های راحتی و پارچه‌ای نیز انتخاب شایسته‌ای به حساب می‌آیند. با در نظر گرفتن میزان فضای باقی مانده در اتاق می‌توانید از گل‌ها و گیاهان زینتی نیز کمک بگیرید، البته با این پیش شرط که اتاق را شلوغ نکنید. گلدان‌های سرامیکی سفید و همین طور گلدان‌های شیشه‌ای که با آب زیبایی گل‌های درون خود را به رخ می‌کشند، از اولویت‌های استفاده از گیاهان در اتاق خوابی به سبک مینیمال است.

در انتها نیز بالشت و کالای خوابی را برگزینید که علاوه بر راحتی و ایجاد حس آرامش با سرویس خواب مینیمال شما شازگار باشد. چرا که دوخت و دوز های زیاد بر روی رو تختی‌ها یا بالشت‌های رنگی به شدت توی ذوق زده و مانعی برای رسیدن به حداکثر سادگی در این اتاق‌ها خواهند شد.

اتاق مینیمال برای استراحت

به سراغ سایر فضاها در خانه برای داشتن یک خانه مینیمال می‌رویم.

سرویس بهداشتی و حمام مینیمال

شاید برایتان عجیب باشد که چگونه یک سرویس بهداشتی یا حمام دکوراسیونی مینیمال می‌تواند داشته باشد. با اضافه یا کم کردن وسایل سرویس بهداشتی و حمام خود به راحتی می‌توانید به یک مجموعه مینیمال دست پیدا کنید. برای این منظور ابتدا به سراغ سرویس بهداشتی بروید. از آینه شروع کنید. یک آینه بزرگ و عریض در بخش میز توالت ابتدایی‌ترین کار در رسیدن به هدف نهایی است. اگر فضای سرویس بهداشتی کوچک است سراغ آینه‌ای بروی که تمام عرض دیور را بپوشاند؛ این گونه است که فضایی بزرگ‌تر از حد معمول در اختیار شما قرار خواهد گرفت. برای این آشنایی با این نوع آینه‌ها و مشاهده تصاویری از مدل‌های آنان، پیشنهاد می‌کنیم مطلب حمام و سرویس بهداشتی با آینه‌های بزرگ را نیز مطالعه کنید.

اتاق کار مینیمال

حال میز خود یا پیشخوان را از همه وسایل خالی کنید و به موارد لازم و ضروری بسنده کنید. یک گلدان کوچک کاکتوس هم برای این مکان جذاب و دیدنی خواهد بود. لوازم اضافی را درون کشو یا قفسه پشت آینه جای دهید یا مکانی برای آن تعبیه کنید تا در معرض دید نباشد. به جای استفاده از زیرپایی های مرسوم از پاپوش‌ها یا دمپایی‌های سفید استفاده کنید تا همرنگی و یکدستی محیط به هم نریزد. بعد از آن نوبت داخل سرویس بهداشتی است تا آن را ساده‌تر از قبل کنید. اگر از سرویس‌های فرنگی استفاده می‌کنید، همیشه درپوش و درب آن را بسته نگه دارید و اگر سرویس شما ایرانی است کاشی‌ها و سرامیک آن را همواره تمیز و سفید نگه بدارید.

سرویس خاص و ساده مینیمال

برای حمام داستان کمی متفاوت خواهد بود. دکوراسیون مینیمال در حمام به دو دسته حمام بدون وان و حمام دارای وان تقسیم می‌شود. در حمام وان‌دار هرگز وسیله‌ها و لوازم شست و شو را روی لبه و بدنه وان نچینید. برای کنار وان یک چهارپایه چوبی ضد آب سفید تهیه کنید تا در مواقع لازم از آن استفاده کرده و نمای زیبایی نیز از آن برای حمام به کار بگیرید. اگر از حمام بدون وان استفاده می‌کنید، یک نظم دهنده جادار و بزرگ برای حمام خود تهیه کنید و اولویت با آن‌هایی است که دارای محفظه‌ی درب‌دار داشته و لوازم را از معرض دید خارج می‌کنند. رنگ شیرآلات را حدالامکان سفید و در صورت عدم وجود، نقره‌ای مات انتخاب کنید و حوله خشک کن حمام را در راستای دیوار خروج از حمام قرار دهید تا منظره‌ای آزار دهنده در فضای سرویس به وجود نیاورد.

نور محیط را به سفید و مهتابی تغییر دهید و از رنگ‌های خنثی در حمام استفاده کنید. به این ترتیب با اعمال این تغییرات دکوراسیون مینیمال حمام و سرویس بهداشتی خانه شما شکل گرفته است. سادگی در این مکان‌ها بسیار به چشم خواهد آمد و توجهات را جلب خواهد کرد؛ پس از هیچ کاری برای ساده‌تر کردن فضا دریغ نکنید.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

در بخش بعدی برای اینکه به سؤال دکوراسیون مینیمال چیست پاسخ دهیم و بیشتر با ویژگی‌های این سبک دکوراسیون آشنا شویم، به سراغ انواع آشپزخانه‌های مینیمال می‌رویم.

آشپزخانه با دکوراسیون مینیمال

آشپزخانه‌های جدید امروزی ناخواسته و به پیروی از مد روز به سمت مینیمال شدن حرکت کرده‌اند به طوری که یک آشپزخانه در طراحی دکوراسیون امروزی تمام المان‌های ساده و حداقلی را دارا است. از پنهان کردن تمام لوازم در بطن کابینت‌ها که هر کدام به ظرافت صورت گرفته است، تا رنگ‌های ساده و یکدست خنثی و حتی جیغی که با شرایط آشپزخانه همخوانی دارند. در این بین مدل‌ها پیاده سازی طرح‌های مینیمال در آشپزخانه‌ها نیز باعث شده این سادگی بیشتر به چشم بیاید. مثلاً طرح آشپزخانه جزیره‌ای که فضای آشپزخانه را به دو بخش بسیار ساده و زیبا تقسیم می‌کند به ببیننده القا می‌کند برای رسیدن به حداقل‌ها شکستن بعضی از اصول کار را جذاب‌تر و جالب‌تر نیز خواهد کرد؛ درست مانند سینک‌ها یا اجاق گازهایی که در مرکز آشپزخانه نصب و مورد استفاده می‌گردند.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال
نمونه ای از جزیره آشپزخانه مینیمال

در این بین، سبک‌های خطی نیز در کنار این ایده‌ها باعث می‌شوند آشپزخانه‌ها ساده‌تر از آنچه هستند خود را به ما نشان دهند. این نوع طراحی‌ها باعث شده هیچ فراز و فرودی میان ابزارها و وسایل آشپزخانه به چشم نخورد و یکپارچگی محیط کاملاً حفظ شود. بهترین نوع از انواع دکوراسیون مینیمال در آشپزخانه را در سبک‌های آمریکایی و ایتالیایی می‌توانید جستجو کنید؛ چرا که اهمیت ویژه مطبخ‌ها در این دو فرهنگ باعث شده برای زیبایی و تنوع همه سلایق کارهای بسیاری صورت بدهند.

آشپزخانه مینیمال

دکوراسیون مینیمال در اتاق کار

مکان بعدی اتاق کار است. دکوراسیون مینیمالی که در اتاق کار مد نظر است کمی مبهم به نظر می‌رسد؛ چرا که اتاق کار در اذهان محلی است پر از بهم ریختگی‌ها و شلوغی‌ها که ساعت‌ها وقت نیاز است تا به حالت اولیه خود بازگردد. اما ما به شما خواهیم گفت با رعایت نکات ساده و ابتدایی به راحتی اتاق کار خود را مینیمال کرده و  می‌توانید آن را حفظ کنید.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

با ایجاد باکس‌ها و قفسه‌های هم اندازه و ساده، چه بر روی دیوار و چه بصورت کمد، تمامی لوازم را از دید خارج سازید. صندلی و میز خود را آراسته و مرتب نگه داشته و در صورتی که از میزهای تحریر قدیمی بهره می‌برید، آن‌ها را با نمونه‌های جدید و مدرن امروزی تعویض کنید. در مرحله بعد به سراغ کتابخانه و طاقچه‌ها رفته و آن‌ها را مرتب کنید. بهتر است برای مرتب سازی خود دسته بندی خاصی تعریف کرده باشید. مثلاً دسته بندی بر اساس اندازه یا حجم کتاب‌ها، رنگ و یا حتی خوانده شده‌ها یا نشده‌ها. با این کار نظم خاصی در اتاق پدید می‌آید.

همچنین بخوانید:  معرفی جدیدترین مدل گل کاکتوس برای دکوراسیون خانه ایرانی

پس از اتمام کار بلافاصله اتاق را ترک نکنید و کمی برای مرتب سازی آن وقت صرف کنید. اگر دیوارها نیاز به نقاشی دارند آن‌ها را با رنگ‌های آبی آسمانی ملایم شده با سفید یا خاکستری رنگ آمیزی کنید. همچنین می‌توانید از رنگ‌های مناسب اتاق کار نیز ایده بگیرید. برای مینیمال شدن کافی است اتاق را از اضافات دور نگه دارید، هر چند کار سختی باشد.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

از قفسه‌های بزرگ برای جمع آوری لوازم خود استفاده کرده و در انتها نیز محیط را به چند قسمت تقسم کنید و برای هر قسمت کارایی تعریف کنید تا اگر فضایی خالی می‌ماند آن را بین سایر فضاها به اشتراک بگذارید. میز رایانه را اگر در این اتاق قرار داده‌اید، آن از میز تحریر جدا کرده و برای آن مکانی مناسب ایجاد کنید. از پرده‌های مدرن و ساده برای پنجره‌های اتاق کار استفاده کرده و در طول روز اجازه دهید نور طبیعی به اتاق تابیده شود تا دکوراسیونی مینیمال را در اتاق کار خود تجربه کنید.

اتاق کودک با دکوراسیون مینیمال

حالا نوبت اتاق کودک است؛ جایی که از هیچ قانونی پیروی نمی‌کند و خیلی سخت به تمیزی و نظم تن در می‌دهد. ابتدا سوالی مطرح می‌شود که آیا پیاده سازی یک دکوراسیون در اتاق کودک کاری منطقی است؟ چرا که فضای مخصوص به کودکان عموماً پر از شلوغی‌ها و هیجانات است و میانه خوبی با سادگی و تک رنگ بودن ندارد. پاسخ ما برای مجموع افراد مشخص است: خیر چنین فضایی مناسب نیست، اما هستند معدود افرادی که علاقه دارند پس از بزرگ شدن فرزندانشان اتاقشان را به صورت مینیمال درآورده و آن را به موزه‌ای خاطره انگیز برای خود حفظ کنند. برای این دسته افراد راهکارهایی ارائه می‌کنیم و موضع فضای داخلی منزل در دکوراسیون مینیمال را خواهیم بست و بعد به سراغ فضاهای اداری و غیر مسکونی خواهیم رفت.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

اتاق کودکتان را با قفسه‌های اسباب بازی تزیین کنید اما دقت کنید دچار بی نظمی نشود. سپس کمد لباس و پوشاک را در کنج اتاق قرار دهید تا به عنوان یک وسیله مازاد در اتاق دیده نشود. سعی کنید به جای فرش‌های کوچک، کف اتاق را سراسر با موکت بپوشانید. تخت را همواره مرتب نگه دارید و اجازه ندهید وسایل ریز و درشت فرزند یا فرزندانتان در کف اتاق پراکنده باشد. رنگ صورتی یا آبی ملایم را جایگزین رنگ‌های خنثی و بی اثر کنید تا کمتر دچار بی روحی در فضا شوید.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

از آنجا که کودکان نیاز به هیجانات کودکی دارند اجازه دهید در اتاق به هر میزان که نیازشان بود بازی کرده و بی نظمی کنند، اما در پایان به همراهی یکدیگر اتاق را مرتب کنید. نور مهتابی برای کوکان زیاد مناسب نیست (برای بزرگسالان نیز توصیه نمی‌شود)؛ سعی کنید از نورهای ترکیبی استفاده کنید و در اوقات روز پنجره‌های اتاق را باز نگه بدارید. در کنار تمامی توصیه‌های تزیینی اولویت را به نظرات کودک خود اختصاص دهید و بعد به سراغ یک چیدمان مینیمال برای آن‌ها بروید.

بهترین راه برای حفظ یک اتاق با ویژگی‌های مینیمالی جلوگیری از ریخت و پاش در اتاق است که می‌تواند کار شما بسیار پیش بیاندازد، اما همه ما به خوبی می‌دانیم که کودکان چگونه با اتاق خود رفتار می‌کنند و در هنگام بازی هیچ توجهی به رعایت نکاتی که ما در ذهن داریم نخواهند داشت. (که البته این موضوع کاملاً طبیعی بوده و جزء ویژگی‌های کودکان است.) مطمئنا با داشتن یک دکوراسیون نزدیک به سبک مینیمال در اتاق فرزندتان، کار مرتب کردن فضای اتاق کودک دلبندتان نیز آسان‌تر خواهد شد.

اتاق کودک

فضاهای اداری و دکوراسیون مینیمال

بخش‌های خصوصی و به ویژه شرکت‌های معتبر همواره سعی می‌کنند علاوه بر بالا بردن کیقیت کار خود، نمای جذاب و زیبایی در مقابل دیدگان کارمندان و مشتریان خود قرار دهند. از همین رو با شرکت‌های طراحی دکور ارتباطی نزدیکی برقرار می‌کنند تا بتوانند از آخرین متدهای طراحی و ایده‌های دکوراسیونی مطلع شده و خود را به روز نگه دارند. در میان ادارات و فضاهای اداری مرسوم بر این است که اتاق‌ها با معیار بهینه بودن نسبت امکانات به افراد چیده و آراسته شوند و این موضوع باعث شده تا زیبایی فدای مواردی مانند هزینه‌ها و حتی عدم وجود سلیقه در چینش شود. اما در شرکت‌های ذکر شده و دفاتر آن‌ها اصول و مبنا بر اصل زیبایی و راحتی کارمندان است که سبک مینیمال به دلیل کم کردن حواشی و زوائد موجود در محیط حس بهتری را برای آن‌ها به وجود می‌آورد؛ چرا که احساس بزرگی فضا و آزادی عمل بیشتر حس مثبتی تلقی می‌شود.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

از نکات و ویژگی‌های سبک دکوراسیون مینیمال در فضاهای اداری به چیدمان اتاق‌های کنفرانس، لابی‌ها و استراحتگاه‌ها و همین طور بخش انتظار توجه خاصی می‌شود، اما اتاق شخصی کارمندان و حتی در مواردی اتاق روسا نیز از دید طراحی غافل مانده و بدون دکور باقی می‌ماند. با چند نکته ساده شما نیز می‌توانید اتاق شخصی خود را به سبک مینیمالیست ها بیارایید. اگر تنها در یک اتاق قرار دارید، سعی کنید لوازم خود را کاملاً از دید خارج کنید. لباس‌ها را بر روی آویزهای مخفی پشت درب قرار دهید، فایل‌ها و زونکن‌ها را با دسته بندی‌های منظم بچینید و از کمدهای مخصوص آن کمک بگیرید. میز خود را در کنار کمد یا زیر پنجر قرار ندهید تا نمای کلی اتاق بهم نخورد. بهتر است اتاق را با کمترین وسایل ممکن پر کنید و وسایل ضروری را در باکس‌ها یا کمدها نگه داری کنید، البته به شرطی که فضای اتاق شما کوچک باشد و اگر نیست، نیازی به رعایت جزییات اینچنینی نیست.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

اگر در یک اتاق چند نفر حضور دارند، میزها را در یک راستا قرار دهید تا به یک نظم کلی دست پیدا کنید. سپس راهرو به وجود آمده را از لوازم سر راهی پاکسازی کنید و کمدهای موجود در اتاق را قرینه سازی کنید. از طریق یک ارگانیزر لوازم را در یکجا جمع آوری کنید. روزی میزها را مرتب نگه داشته و کف اتاق را از آلودگی‌ها پاک کنید.

از آنجا که محیط اداری ضوابط خاص خود را دارد، بهتر است هر تغییری نقشه تغییرات خود را تهیه کنید و با همکارانتان در میان بگذارید. ایجاد دکوراسیون به سبک مینیمال مینیمال در فضای اداری همان طور که از اسمش ساده به نظر می‌رسد، چندان هم کار ساده‌ای نیست؛ اما با کمی صرف زمان و استفاده از خلاقیت در کنار اصول ساده سازی محیط مطمئناً تغییرات قابل توجهی حاصل می‌شود. برای اتاق رییس و یا مدیران رده بالا پیشنهاد می‌کنیم حتماً از یک مشاور طراحی دکور یا یک طراح زبده یاری بجویید تا اتاق و فضایی در شان و مقام آن‌ها آماده شود..

اتاق کار مینیمال

و اما بخش آخر از دکوراسیون مینیمال و ویژگی‌های این سبک؛ ما برای آن که سبک مینیمال را بهتر لمس کنیم و جواب سؤال دکوراسیون مینیمال چیست را از هر دیدگاه و نظری پاسخ بگوییم، دسته بندی‌های فوق را با مثال‌های عینی برای شما بیان کردیم تا نقطه ابهامی برای مطالعه کنندگان این مقاله باقی نماند، در این بخش که بخش انتهایی آن است به سراغ بخش تجاری خواهیم رفت تا ابعاد ورود سبک مینیمال در فروشگاه‌ها و حتی مغازه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که در خیابان در حال عبور از کنار مغازه‌ها باشید و به ویترین آن‌ها نگاهی گذارا انداخته باشید. در گذشته ویترین‌ها پر بود از انواع محصولاتی که در مغازه‌ها فروخته می‌شد و یکی از جاذبه‌ها برای مشتریان مشاهده محصول مورد نظر در پشت ویترین‌ها و یا جلب توجه محصولات برای رهگذران و مخاطبان. اما امروزه اکثر فروشندگان دست به حرکتی زده‌اند که ممکن است معایبی نیز برای آن‌ها داشته باشد؛ یعنی استفاده از سبک دکوراسیون مینیمال برای دکور یا ویترین مغازه خود.

این موضع به وضوح در معابر و با گذر از کنار آن‌ها به چشم می‌آید. ویترین‌هایی که با حداقل لوازم و وسایل تزیین شده و بعضی از آن‌ها حتی بدون تزیین و چیدمان در محل قرار گرفته‌اند. این نوع رفتار شاید در میان بخشی از جامعه مورد استقبال قرار گیرد، اما از آنجا که چنین سبکی تازه وارد کشور شده ممکن است از نگاه عموم جالب به نظر نیاید. این مسئله در مورد فروشگاه‌های بزرگ نیز صادق است. اگر به یکی از برندهای خارجی و این اواخر حتی برندهای داخلی که تولید کننده و فروشنده محصولات به خصوص پوشاک هستند مراجعه کنید در هنگام ورود با یک سالن فلت بسیار بزرگ مواجه خواهید شد که تا انتهای آن قابل مشاهده است.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال
نمونه ای از یک ویترین مینیمال در استانبول ترکیه

 

در میان سالن، رگال‌ها و باکس‌های نسبتاً کوچکی قرار داده شده تا شما به آسانی بتوانید در میان آن‌ها قدم زده و محصولات خود را بیابید و در این بین نیز افرادی شما را در رسیدن به بخش مورد نیازتان راهنمایی می‌کنند. در کناره‌های سالن‌ها نیز کمدها و پیشخوان‌هایی تعبیه شده‌اند تا علاوه بر ایجاد یک ریتم هماهنگ در محیط، نظم سالن را بر هم نزنند. این وجوه بین تمامی سالن‌ها و فروشگاه‌ها باب شده و مورد استقبال غرفه داران نیز قرار گرفته است. در این بین افرادی نیز به دنبال ایجاد تنوع در سبک مینیمالیستی این مکان‌ها ایده‌هایی را مطرح و پیاده سازی کرده و می‌کنند.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

به نظر می‌رسد اپیدمی شدن سبک مینیمال و دکوراسیون مینیمالیستی در فروشگاه از برندهای خارجی شروع شد که غرفه‌های خود را در ایران افتتاح کرده و ذائقه مردم را به سلیقه‌های خود عادت دادند. در این مسیر فروشگاه‌های داخلی نیز از آن‌ها پیروی کرده و خود را شبیه سازی کردند به طوری که به چز پاساژها ( آن هم به صورت محدود ) کمتر فروشگاه یا مغازه‌ای را مشاهده می‌کنید که غرفه خود را خالی و خلوت نکرده باشد. دقت کنید که ملاک مینیمال بودن در حداقلی در کنار زیبایی و سادگی است که کاربرد پیدا کند؛ نه یک تقلید چشم بسته که معنایی متفاوت از مینیمال را به نمایش می‌گذارد.

مینیمالیست ترین مغازه ها

برای حصول نتیجه بهتر در بخش تجاری و به خصوص فروشگاهی بهتر است فروشندگان و حتی طراحان جدای از نگاه محض به غرفه‌های وارداتی کمی ذوق و سلیقه به خرج داده و از هنر ناب ایرانی و تلفیق آن با سبک‌های موجود بهره ببرند تا علاوه بر تکمیل سبک و ایجاد سبک منحصر به خود در زمینه زیبایی نیز خود را به کمال برسانند.

دکوراسیون مینیمال چیست؟ ویژگی های طراحی داخلی به سبک مینیمال

با توجه به هر آنچه در این مقاله بیان شد نتیجه کلی همان شد که در ابتدا گفتیم. دکوراسیون مینیمال چیست؟ دکور و دکوراسیونی که در عین سادگی، زیبایی و استفاده از حداقلی‌ها، کارایی خود را حفظ کرده و حتی در مواردی کارایی بیشتری به ارمغان بیاورد. در این نتیجه کلی قواعد و اصول بر حفظ نظم در عین ساده سازی تاکید کرده و این اصول را به بخش‌های مختلف نیز تحمیل می‌کنند.

در پایان ما نیز تلاش خواهیم کرد الگوهای مناسبی در زمینه طراحی دکوراسیون‌های مینیمال مناسب برای بخش‌های فروشگاهی و حتی کوچک‌تر از آن‌ها یعنی مغازه‌ها را برای دنبال کنندگان خود تهیه و تولید کنیم تا بتوانیم در این بخش نیز راهنمای مناسبی برای اهالی فن و عموم مردم کشورمان باشیم. شما نیز هر گونه سوال و یا پیشنهادی که داشته باشید می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما به طور تخصصی به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع:tookamart.com

درباره نویسنده