دکوراسیون داخلی علم یا هنر!

همه ما مدت زیادی از شبانه روز را در محیط کار و منزل خود سپری می کنیم. بنابراین طراحی دکوراسیون و چیدمان محل کار و خانه در روحیه ما تاثیری مستقیم دارد. تمام انسان ها می خواهند در محلی زندگی کنند یا به کار بپردازند که احساس آرامش و راحتی داشته باشند. طراحی دکوراسیون داخلی جنبه های مختلفی دارد که می توان آنها را از نظر علمی و هنری بررسی کرد. اما هویت دکوراسیون داخلیچیست؟ آن را علم بدانیم یا هنر ؟

با ما همراه باشید…

 

هویت دکوراسیون داخلی | تهران دیزاین سنتر

طراحی داخلی چیست ؟

هماهنگ سازی اشیا ، وسایل و مبلمان برای زیبا سازی محیط با توجه به رنگ ها و نیاز ها اشخاص؛ در لغت نامه وبستر ، طراحی داخلی چنین تعریف شده است: « هنر یا عمل برنامه ریزی و نظارت بر طراحی و اجرای معماری داخلی و مبلمان ».

علم یا هنر ؟

وقتی عبارت طراحی داخلی و دکوراسیون به گوش شما می رسد چه چیزی به ذهن شما می آید؟ علم و صنعت یا هنر؟ و یا فلسفه؟ شاید هم ریاضیات؟

این پارادوکس درباره ی هویت دکوراسیون داخلی مسئله قدیمی و ریشه داری در این حرفه محسوب می شود. بعضی افراد طراحی را یک هنر با روحی فلسفی می دانند که تنها رضایت و تایید سلیقه در آن اهمیت دارد و بعضی دیگر آن را یک فرآیند صنعتی با محوریت هندسه می دانند که با رعایت اصول آن ، هدف نهایی از طراحی حاصل می شود.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی

در طراحی محیط و محل زندگی و کار عوامل زیادی تاثیر دارند؛ از جمله سلیقه مشتری و ابعاد و کاربری محیط که هر یک از این موارد باید هم از نظر هنری و هم از نظر اصول و قواعد طراحی دکوراسوین مطلوب باشد.

در ادامه به بررسی جنبه های هنری و علمی طراحی دکوراسیون داخلی می پردازیم:

نظر و سلیقه مشتری

هنر؛ اغلب مشتری ها طراحی دکوراسیون یک محیط را می پسندند و بر این اساس تصمیم می گیرند که برای محل زندگی و یا محیط کار خودشان هم همان ایده را پیاده کنند. این کار به عنوان یک پیش زمینه از سلیقه مشتری در طراحی دکوراسیون ، کمک زیادی به طراحان می کند.

این کمک ها شامل شناخت وسایل ، رنگ و چیدمان ( کلاسیک یا مدرن ) مورد علاقه مشتری است.

برای بهتر انجام شدن این فرآیند ، یعنی شناخت سلیقه کارفرما ، بهتر است مشتری با طراحان و شرکت های طراحی دکوراسیون داخلی چند جلسه گفتگو و مشورت کنند.

علم؛ در مواردی علم، خود را در هویت دکوراسیون داخلی نشان می دهد.  مثلا مواردی مثل رنگ انتخابی برای محیط مورد نظر باید با علم روانشناسی بررسی شود. زیرا هر رنگ انرژی خاصی برای افراد به همراه دارد. به عنوان نمونه رنگ قرمز شادی آور است و برای اتاق خواب که محیطی برای کسب آرامش است، پیشنهاد نمی شود. یا مثلا رنگ های تیره برای محیط های کوچک مناسب نیستند و اگر این موارد تنها با علاقه و سلیقه کارفرما انجام شود ، به هدف نهایی طراحی یعنی کارایی و تناسب ، آرامش و زیبایی محیط نمی رسیم.

 
 

سلیقه مشتری در دکوراسیون داخلی | تهران دیزاین سنتر

کارایی و کاربرد مکان مورد نظر

واضح است که طراحی دکوراسیون یک خانه با یک مهد کودک و یا یک سالن ماساژ کاملا متفاوت است و هر کدام ویژگی های خاص خودش را دارد.

هنر؛ از لحاظ هنری باید یک محیط با روحیه افرادی که در آن محل حضور دارند یا به آنجا مراجعه می کنند هماهنگی داشته باشد. به عنوان مثال نور کم در یک سالن ماساژ می تواند به کسب آرامش افراد کمک کند، ولی در یک مهد کودک نور بالا اهمیت بیشتری دارد.

علم؛ یک محیط با توجه به کارایی آن نیاز دارد که بخش های گوناگونی داشته باشد. به عنوان مثال اگر محیط خانه به ۴ بخش اصلی پذیرایی ، آشپزخانه ، اتاق خواب و سرویس های بهداشتی تقسیم شود، کافی است. اما یک اداره بخش های دیگری هم نیاز دارد که این موضوع با بررسی علمی و دقیق نیاز های آن محیط انجام می شود و محیط مورد نظر با توجه به نیاز ها تقسیم بندی می شود.

ابعاد و اندازه محیط

یکی از مهم ترین نکات در طراحی دکوراسیون ، ابعاد آن محیط است؛ زیرا گاهی یک طرح برای محیطی کوچک و یا بزرگ مناسب است؛ در نتیجه به کارگیری غلط آن ، دکوراسیون را یا به شدت شلوغ می کند و یا خیلی خلوت و بی روح.

هنر؛ اهمیت بخش هنری طراحی دکوراسیون در این بخش ، این است که طراح تمام نکات در رابطه با نسبت های انواع سبک های چیدمان را بشناسد و از آن ها به شکلی صحیح استفاده کند. به عنوان مثال برای محیط های کوچک ، دکوراسیون مدرن زیبایی بیشتری نسبت به سبک کلاسیک دارد و بالعکس ، در محیط های بزرگ دکوراسیون کلاسیک می تواند بسیار جذاب باشد.

علم؛ بیشترین نقش علم در طراحی مربوط به تناسب ابعاد و اندازه ها است. زیرا اگر در محیط طراحی شده رعایت نسبت ها و اصول و قواعد طراحی صورت نگیرد، محیط یا به شدت شلوغ و یا بیش از حد خلوت می شود. این دو می تواند بی نظمی و از بین رفتن فضاهای باز مورد نیاز برای تردد را به دنبال داشته باشد و یا در حالت دوم فضا های پرت زیادی ایجاد کند. به هر صورت با بررسی دقیق و علمی ابعاد محیط می توان بیشترین استفاده را از محیط داشت.

جمع بندی

طراحی محیط باید دارای فاکتور هایی باشد و هر فاکتور باید هم از نظر علمی ، یعنی به کارگیری قواعد طراحی داخلی و هم از جنبه هنری و سلیقه مشتری بررسی و بعد اجرا شود.

در آخر می توان گفت که هویت دکوراسیون داخلی علم یا هنر نیست؛ بلکه به کارگیری همزمان علم و هنر است که روح هنری و فلسفی آن با معادلات هندسی پیوند خورده و اگر این دو در کنار هم باشند محیط طراحی شده بسیار دلنیشن و آرامش بخش و در عین حال کار آمدخواهد بود. اهمیت دادن تنها به یکی از این دو بخش باعث کاهش اثر بخشی طراحی و کم شدن کیفیت نتیجه نهایی طراحی می شود و ممکن است حتی هزینه اجرای طرح را افزایش دهد.

 

 

منبع:www.tehrandesign.center

درباره نویسنده


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/barandat/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35