پ٫ فروردین ۳۰ام, ۱۴۰۳

طراحی دفتر مرکزی شرکت لگو ( LEGO ) در شهر Billund دانمارک با زیربنای ۵۲ هزار مترمربع بر عهده شرکت دانمارکی CF Moller بود. طرح دفتر مرکزی از قطعات رنگارنگ معروف لگو الهام گرفته شده است. فضاهای کاری انعطاف‌پذیر و بخش‌های عمومی هر چهار طبقه ساختمان، حول یک تالار مرکزی قرار دارند. مجموعه دارای یک پارک عمومی نیز هست.

این مجموعه شامل فضاهای اداری مناسب برای کارمندان دانمارکی شرکت لگو و امکانات لازم برای پذیرایی از مهمانان و کارمندان کمپانی از نقاط مختلف دنیا است. برای برقراری ارتباط بین این گروه‌های مختلف، ساختمان به‌گونه‌ای باز طراحی شده است که منجر به برقراری ملاقات های خودجوش شود. تالار مرکزی، نقش نقطه اتصال مجموعه را ایفا می‌کند؛ جایی که کارمندان و مهمان‌ها برای جابه‌جایی در ساختمان باید از راه‌پله‌های مارپیچ پهن مشترک استفاده کنند.

در کل مجموعه شاهد حضور المان‌ها و طرح‌های آشنای لگو هستیم؛ مانند نورگیرهای گرد تالار مرکزی که تداعی‌گر حفره‌های یک بلوک لگویی هستند یا نمای ساختمان که به طرح قبه‌ ای بلوک‌ها اشاره می‌کند. در سراسر فضای داخلی و قسمت‌هایی از فضای خارجی ساختمان، رنگ زرد، یعنی رنگ برجسته لگوها را می‌بینیم.

گالری عکس 2 دفتر مرکزی شرکت لگو (LEGO) در دانمارک عکس رنگ در معماری عکس ساختمان اداری عکس طراحی دفتر عکس طراحی راه پله عکس طراحی فضای اداری عکس معماری دانمارک

Lego People House، یکی دیگر از خصیصه‌های این ساختمان اداری جدید است؛ یک محیط که امکانات انجام بازی هم دارد و توسط کارمندان شرکت لگو پیشنهاد شد.
Lego People House، یک محیط اجتماعی خاص خلق کرده است که به عنوان یک نقطه شاد و مناسب برای دورهمی به کارمندان دانمارکی و کارمندان دیگر کمپانی که به دیدن Billund می‌آیند؛ سرویس می‌دهد. این محیط دارای امکانات هیجان‌انگیزی است؛ جایی که کارمندان حتی خارج از ساعات کاری می‌توانند به فعالیت‌های فیزیکی و اجتماعی بپردازند. Claus Flyger Pejstrup، مسئول دفتر مرکزی لگو در دانمارک، می‌گوید: ما خواستار جوی غیررسمی و الهام‌بخش بودیم. واقعاً ایده آل بود که کارمندان دانمارکی و همکاران آن‌ها از نقاط مختلف دنیا، دور هم جمع شوند.

گالری عکس 3 دفتر مرکزی شرکت لگو (LEGO) در دانمارک عکس رنگ در معماری عکس ساختمان اداری عکس طراحی دفتر عکس طراحی راه پله عکس طراحی فضای اداری عکس معماری دانمارک

تیم معماری در کنار بهبود طرح فضاهای کاری سعی کرد که به مسائل زیست‌محیطی هم توجه کند؛ ساختارهای اداری، به‌گونه‌ای جهت‌گیری شده‌اند که حداکثر بهره را از نور طبیعی ببرند و مطابق با استانداردهای حداقل مصرف انرژی ساخته شده‌اند. برای اینکه مجموعه، محیط پیرامون را در بربگیرد؛ یک پارک عمومی نیز طراحی شده که این پلان بزرگ را به شهر Billund پیوند زده است.
Klaus Toustrup از شرکت CF Moller معتقد است که همکاری نزدیک با شرکت لگو و کارمندانش نویدبخش بازی، کیفیت و پایداری بوده است.

گالری عکس 4 دفتر مرکزی شرکت لگو (LEGO) در دانمارک عکس رنگ در معماری عکس ساختمان اداری عکس طراحی دفتر عکس طراحی راه پله عکس طراحی فضای اداری عکس معماری دانمارک

گالری عکس 5 دفتر مرکزی شرکت لگو (LEGO) در دانمارک عکس رنگ در معماری عکس ساختمان اداری عکس طراحی دفتر عکس طراحی راه پله عکس طراحی فضای اداری عکس معماری دانمارک

 

منبع: archdaily

 
 

درباره نویسنده