پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

خلاقیت‌های معماری گذشته یزد در ساخت و سازهای امروز مدنظر باشد

 

 امام جمعه یزد با اشاره به اینکه ساخت و ساز در هر استان باید متناسب با فرهنگ و هویت و اقلیم آن استان باشد، گفت: شیوه‌ها و خلاقیت‌های معماری گذشتگان در ساخت و سازهای یزد مدنظر مهندسان و طراحان باشد.

آیت الله «محمدرضا ناصری» در دیدار با رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با بیان اینکه در حوزه نظام مهندسی با موضوع الگوگیری از سایر کشورها مواجه هستیم، اظهار کرد: برخی مهندسان ساختمانی می خواهند ذهنیات خود در کشورهای دیگر را در یزد پیاده سازی کنند که این امکان پذیر نیست زیرا هر استان و هر کشور شرایط خاص خود را دارد.

وی عنوان کرد: معماری در شهرها باید بر اساس سنت ها و فرهنگ همان شهر انجام شود و مهندسان باید با این سنت‌ها آشنایی داشته باشند.

ناصری بیان کرد: خداوند متعال در نظام آفرینش خود این موضوع مهم را به ما نشان داده همان گونه که هر منطقه آب و هوایی، گیاهان و درختان و میوه های خاص خود را دارد و ما نیز باید این درس را در شهرسازی و امور عمرانی مدنظر قرار دهیم.

امام جمعه یزد با اشاره به زیبای‌های معماری یزد، عنوان کرد: پنجره های رنگی و کوچک، هشتی ها، اتاق های سه دری و پنج دری، حیاط مرکزی و همه و همه به خاطر اقلیم و فرهنگ یزد بوده و توجه به این مسائل باید در معماری امروز نیز مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به یکی از بازارهای قدیمی یزد بیان کرد: این بازار نیاز به هیچ وسیله گرمایشی و سرمایشی و سیستم روشنایی ویژه ای ندارد و با خلاقیت در معماری همه این موارد تامین شده در حالی که امروز در ساخت پاساژها میزان مصرف انرژی سرسام آور است و کوچکترین اختلالی در سیستم برق، کار در این مراکز را مختل می‌کند.

ناصری تصریح کرد: باید در معماری امروز، شیوه‌ها و خلاقیت‌های معماری گذشتگان را مدنظر قرار دهیم و حتی بسیاری از آنها را به کار بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه نظام مهندسی ساختمان باید با تولید علم در حوزه ساختمان سازی، سبک های خلاقانه در ساخت و ساز به وجود بیاورد، افزود: تربیت مهندسان خلاق در صنعت ساختمان سازی تحول ایجاد خواهد کرد.

امام جمعه یزد با اشاره به برخی اسراف‌ها که در ساختمان سازی انجام می شود، بیان کرد: تجملات در صنعت ساختمان سازی هر روز در حال افزایش است و برخی افراد ثروتمند با پول های بادآورده اقداماتی در ساختمان های خود انجام می دهند که تعجب برانگیز است.

وی ادامه داد: مسائل فرهنگی نیز باید در ساخت و سازها مدنظر قرار گیرد و لازم است این مسائل که بسیار حائز اهمیت است، در ساختمان سازی به ویژه آپارتمان سازی ها، مورد توجه باشد و لازم است در برخی طراحی ها بازنگری شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم همکاری سازمان نظام مهندسی با مردم تاکید کرد و گفت: معطل کردن مردم آنها را به سمت ساخت و سازهای غیرمجاز سوق می دهد بنابراین تلاش کنید کار مردم به سرعت انجام گیرد.

ناصری همچنین بر لزوم جدیت و دقت نظر در نظارت ها تاکید کرد و گفت: مدارا با مردم و رعایت اعتدال بسیار حائز اهمیت است؛ نه آنقدر بی دقتی در نظارت باشد که شاهد احداث ساختمان های غیراستاندارد و غیرمستحکم باشیم و نه آنقدر به مردم سخت گرفته شود که ساخت خانه برای آنها دشوار باشد.

ایسنا

درباره نویسنده