اگر به هلند سفر کردید و مقصدتان شهر روتردام بود، پیشنهاد می کنیم که به مرکز شهر یا به اصطلاح سنتروم (Centrum) شهر روتردام بروید و یکی از جالب ترین سازه های این شهر یعنی خانه‌‌های مکعبی در روتردام یا خانه های روبیک را که حتی به آن ها خانه های کیوب هم می گویند را از نزدیک ببینید. این سازه ی بسیار جالب و دیدنی توسط معماری مشهور به نام پیت بلوم (Piet Blom) ساخته شده است. این معمار بسیار معروف هلندی دارای آثار مختلف و بسیاری در سراسر کشور هلند و برخی از دیگرکشورهای اروپایی است که خانه های روبیک در نوتردام هلند یکی از معروف ترین این آثار است.

این معمار بسیار معروف زمانی که ۲۰ سال قبل یعنی در سال ۱۹۹۹ میلادی چشم از جهان فرو بست، آثار بسیار زیادی را از خود به جای گذاشت و نام خود را جاودانه ساخت. برای ساخت این مجموعه ساختمان ها پیتر بلوم اساس کار خود را بر این گذاشت که یک دهکده را به صورت برعکس در وسط معماری شهری روتردام جای دهد. کارشناسان حوزه ی معماری شهری بر این اعتقاد هستند که بلوم برای طراحی این خانه ها از درختان محلی هم الهام گرفته است و در سرش این ایده را داشته که مجموعه ای از خانه های درختی را در وسط یک فضای شهری وارد نماید. به هر حال پیت بلوم هر ایده ای که درباره ی ساخت خانه های مکعبی در روتردام داشته است، باید بگوییم که برای اجرای آن ها از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۴ میلادی یعنی به مدت ۲ سال وقت صرف کرده است.

تعداد مکعب های به کار برده شده در ساخت خانه های مکعبی در روتردام هلند ۳۸ عدد است که همگی هم به صو ت وارونه هستند. از خصوصیات فنی و مهندسی این خانه ها کاملا کاربردی و معمولی هستند. متراژ هر آپارتمان نهایتا به ۱۰۰ متر می رسد که البته مقدار کمی از آن و در حدود یک چهارمش به علت شکل مکعب بودنش در محیط منزل عملا غیر قابل استفاده است. در هر کدام از خانه های مکعبی در روتردام یک درخت به نمایش گذاشته شده است.

در کل از لحاظ جاذبه های بصری این مجموعه، شکل مجموعه ای از خانه های درختی در هم تنیده را به نمایش می گذارند. تمامی خانه های این مجموعه با زاویه ی ۵۴ درجه ساخته شده اند. از میان مشخصات معماری این خانه ها می توانیم به این اشاره نماییم همه ی این خانه ها زاویه ی ۵۴ درجه ای دارند و هر کدام از مکعب های مجموعه ی خانه های مکعبی در روتردام یک خانه است. این خانه ها به ۳ قسمت طبقه ی پایین، طبقه ی بالا و طبقه ی وسط تقسیم شده اند.

طبقات بالایی و پایینی همگی به شکل ۱ مثلث هستند و از طبقه ی پایین به عنوان نشیمن، از طبقه ی بالا برای اتاق خواب های مهمان و یا نشیمن خصوصی، طبقه ی پایین برای پذیرایی و نشیمن و اتاق های وسط برای سرویس بهداشتی و اتاق خواب استفاده می شود. در طول مدتی که از ساخت این خانه های زیبا گذشته است، در دانشگاه های معماری مختلفی این سوال مطرح می شود که هدف غایی بلوم از ساخت خانه‌‌های مکعبی در روتردام و با استفاده از این نوع طراحی چه بوده است؟ بهترین پاسخی که به این سوال داده می شود این است که طراحی خانه‌‌های مکعبی در روتردام بر اساس مفهوم زندگی به عنوان یک سقف شهری شکل گرفته و ساخته شده اند.

دانستنی هایی جالب درباره ی خانه‌‌های مکعبی در روتردام

  • درست است که گفتیم هدف بلوم و تیم طراحیش این بوده که خانه های مکعبی یک جنگل و درخت هایش و یا خانه های جنگلی را تداعی کنند اما، این خانه ها شباهت بسیار زیادی با مکعب های روبیک دارند و از این رو آن ها به ساختمان های روبیک معروف هستند.
  • رنگ این ساختمان ها، ترکیبی از رنگ های زرد و سفید است.
  • محوطه ی داخلی این ساختمان ها دارای یک کافه رستوران، یک مرکز توریستی، یک فروشگاه کوچک فروش سوغاتی و نمادهای شهری و چندین گالری مختلف است.
  • خانه‌‌های مکعبی در روتردام در کنار یک بندر کوچک شهری قرار گرفته اند و به همین خاطر شما با رفتن به مجموعه ساختمان های روبیک، یک تیرو چند نشان زده اید زیرا، علاوه بر این بندر چندین گالری مستقل در اطراف این ساختمان، چندین رستوران، ۲ ساختمان تاریخی و محوطه ای پارک مانند قرار گرفته است که می توانید از آن ها بازدید کنید.
  • اگر خواستید اطلاعات بیشتری خانه های روبیک کسب کنید می توانید تا به دفتر گردشگری که در محوطه ی مرکزی این ساختمان قرار گرفته است مراجعه کنید و به هلندی و یا انگلیسی و حتی فرانسه با آن ها صحبت نمایید.
  • محوطه ی عمومی خانه‌‌های مکعبی در روتردام پله ندارند و به جای آن از رمپ استفاده شده است.
  • محوطه ی پشتی این ساختمان شما را به متروی شهر روتردام وصل می سازد.
  • یک پیشنهاد دوستانه! هنگامی که وارد محوطه ی این ساختمان ها می شوید، خیلی آرام و به مرور زمانی مساوی با حداقل ۵ دقیقه تمامی فضا را در دید خود قرار دهید. ممکن است برای اولین بار به خاطر زاویه ی داخلی این خانه ها، کمی دچار خطای دید و یا سر گیجه شوید! به همین خاطر هم پیشنهاد می کنیم تا این کار را انجام دهید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.
  • در نزدیکی خانه های روبیک، یک دانشکده ی هنر وجود دارد و دانشجویان این دانشگاه هر روزه برای بررسی این ساختمان که در نزدیکیشان است به آن مراجعه می کنند و از این رو ممکن است جوان های محصل زیادی را در این محوطه ببینید.
  • اگر هم که در فصل های پاییز و یا زمستان به دیدن این جاذبه می روید، مواظب باشید تا باد شما را نبرد! البته موضوع باد کاملا امری عادی در شهر روتردام است و فقط مختص به خانه‌‌های مکعبی در روتردام نیست ولی به هر حال مواظب باشید تا کلاهتان را باد نبرد.

برنا