خانه نیما یوشیج آماده بهره برداری است

رضا صیادی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به اینکه خانه نیما یک خانه ی موزه ای است و کاربری تعریف شده برای آن «موزه شعر نوین ایران» است، گفت: هفته گذشته تحویل موقت خانه نیما از سوی پیمانکار به سازمان انجام شد و بنا هم اکنون آماده بهره برداری است.
وی با اعلام اینکه با توجه به شرایط بنا ، مرمت استحفاظی خانه اولین اقدام ضروری برای حفظ آن بود که صورت گرفت، افزود: مرمت استحفاظی و اضطراری خانه که شامل استحکام بخشی سقف شیروانی و ستون ها بوده، به پایان رسیده و مرمت و بازسازی دیوارها، کف سازی محوطه و بازسازی در و پنجره ها نیز انجام شده است.
صیادی با اشاره به اینکه یکی از فعالیت های این سازمان برنامه‌ریزی، مدیریت، توسعه، اجرا و نظارت بر فعالیت‌های هنری شهری در همه‌ فضاهای عمومی شهر تهران است، گفت: سازمان زیباسازی تلاش می کند به مساعدت و مشارکت در زیباسازی و ایمنی فضاهای فرهنگی، بافت‌ها و آثار تاریخی بپردازد.
بنا براعلام روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرداری تهران، گفتنی است خانه نیما یوشیج در کنار خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور در منطقه شمیرانات از ارزش تاریخی، فرهنگی برخوردار است. این خانه در دوره پهلوی دوم ساخته شده و در کنار ارزش فرهنگی از ارزش تاریخی برخوردار است. این مجموعه در سال های گذشته در خطر تخریب قرار داشت که با مرمت کامل ، امکان بهره‌برداری از آن فراهم شده‌است.
عملیات بهره‌برداری از این بنای تاریخی در حال طراحی است و به زودی توسط سازمان زیباسازی اعلام خواهد شد.
خانه نیما یوشیج در منطقه شمیران تهران، خیابان دزاشیب، خیابان رمضانی واقع شده و در سال ۱۳۸۰ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی ثبت و در سال ۱۳۹۸ از سوی سازمان زیباسازی خریداری شد.
 
نوع معماری این خانه از معماری اغلب خانه‌های شمیران تبعیت کرده است. سقف شیروانی و ایوانی که با ۸ ستون فلزی، نمای اصلی را دربر گرفته، از مشخصات این بنا است.
 
این خانه در حدود ۶۸۸ متر مربع عرصه دارد و ۱۸۰ متر مربع نیز زیربنای آن است.
 
فرهنگ و هنر
 

درباره نویسنده


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/barandat/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35