خانه تاریخی متین دفتری مرمت می‌‌شود

معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ۱۱ تهران از مرمت و بازسازی خانه تاریخی متین دفتری خبر داد.

محمد شهر آبادی معاون شهرسازی و معماری منطقه ۱۱ تهران درباره مرمت و بازسازی خانه تاریخی متین دفتری اظهارداشت: در پروسه حفاظت از این بنای واجد ارزش، جلسات متعددی از سوی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با مالک برگزار شده است.

 وی گفت: خانه متین دفتری در زمینی به مساحت ۳۸۳متر مربع با ۳۰۰ متر مربع اعیانی در دوران پهلوی اول ساخته شده که قدمت آن به بیش از ۷۰ سال می‌رسد و ارزش‌های معماری و تلفیقی دوران گذر از سبک سنتی قاجاریه به معماری نوین را داراست.

شهر آبادی افزود: خوشبختانه  با پیگیری‌های مستمر مبنی بر حفظ و صیانت از بناهای ارزشمند، از تخریب خانه متین دفتری که داماد محمد مصدق و جلوگیری شد و با وجود این که این بنا در سال ۸۲ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده بود ؛ ۱۳سال بعد با اعتراض مالک به دیوان عدالت اداری از ثبت خارج شده بود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ۱۱ با تأکید بر اولویت مدیریت شهری برای حفظ بناهای قدیمی واجد ارزش معماری بیان کرد: خانه متین دفتری بار دیگر در سال ۹۵ ثبت ملی شد اما مجددا با اعتراض مالک مواجه و این بار بخش هایی از بنا به مرور دچار آسیب های جدی شد که با پیگیری شهرداری منطقه ۱۱ و علی رغم دریافت دستور نقشه با رأی دیوان عدالت اداری، طی جلسات متعددی مالک مجاب به صیانت و حفظ این بنای ارزشمند شد.

به گفته شهر آبادی خانه متین دفتری در خیابان فلسطین جنوبی نبش خیابان فلاح زادگان قرار گرفته و قرار است مرمت و احیاء شود.

 

منبع:فارس

درباره نویسنده