«حکمت و معماری» در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی می‌شود

کتاب «حکمت و معماری» تالید عبدالحسین خسروپناه با تدوین و تحقیق نسیم اشرفی روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت توسط فرهنگستان هنر در سی‌وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی می‌شود.

مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، وابسته به فرهنگستان هنر، با ۳۰ عنوان کتاب جدید در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارد؛ ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، با بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب که از میان آنها ۳۰ عنوان به‌تازگی منتشر شده و ۳۵ عنوان هم تجدید چاپ شده است، از ۲۱ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، در مصلای بزرگ امام خمینی، میزبان اهالی فرهنگ و هنر است.

از جمله کتاب‌های مهم انتشارات فرهنگستان هنر که امسال در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود نسخه نفیس مرقع هند و ایرانی، از گنجینه نسخ خطی کاخ‌موزه گلستان است که در سال ۱۳۴۹ به ثبت رسیده است و از جمله اسناد ارزشمندی محسوب می‌شود که بیانگر مناسبات فرهنگی و هنری دو تمدن بزرگ شرق است. این اثر فاخر مجموعه‌ای از آفرینش‌های هنری بسیار زیبای عصر صفوی و گورکانی را به نمایش گذاشته و به گفته کارشناسان، چینش و تدوین این اثر در ایران صورت گرفته است. این نسخه شامل مجموعه‌ای مرکّب از خوش‌نویسی استادان بنام ایرانی، همچون میرعماد حسنی، و نگارگرانی بزرگ همچون فرخ‌بیگ، بشنداس، بالچند و منصور نادرالعصر است. این نسخه به همراه ضمیمه‌ای به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده است که «سرآغاز» این ضمیمه نفیس را بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، به رشته تحریر درآورده است.

«درآمد» آن را نیز آفرین امامی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، نوشته است و در ادامه، سه یادداشت از یعقوب آژند، حسن بلخاری و میلو کلیولند بیچ، مدیر سابق نگارخانه‌های آرتور سکلر و هنر فریر و موزه هنر هند، منتشر شده است.

همچنین، از کتاب حکمت و معماری، تألیف عبدالحسین خسروپناه، با تدوین و تحقیق نسیم اشرافی، در روز سه‌شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱، از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۷:۳۰، با سخنرانی عبدالحمید نقره‌کار و نسیم اشرافی، در سرای اهل قلم، رونمایی می‌شود.

درباره نویسنده