توجه به معماری ایرانی- اسلامی در نهضت ملی مسکن

 وزیر راه و شهرسازی از شناسایی ۴۰ شهر و شهرک جدید در سراسر کشور خبر داد و گفت: یک میلیون و ۳۵۸ هزار واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن آماده بارگذاری است و یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد نیز در مسیر تصویب قرار دارد.

«رستم قاسمی» در یک برنامه تلویزیونی درباره طرح نهضت ملی مسکن، اظهار کرد: کارهای زیر بنایی مانند تامین تسهیلات و تامین زمین در حال انجام است و تا کنون ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده‌اند. برای ۳ میلیون واحد تامین زمین صورت گرفته و تامین اراضی یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد باقی مانده که تمامی اراضی تعیین تکلیف شده‌اند.

وی افزود: برای تامین اراضی نهضت ملی مسکن ظرف مدت ۱۰ ماه، بانک زمین تشکیل شده و طبق قانون جهش تولید مسکن اعلام شده که اراضی سایر دستگاه‌ها در اختیار وزارت راه وشهرسازی برای نهضت ملی مسکن قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: حدود یک میلیون و ۳۵۸ هزار واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن آماده بارگذاری است و یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد نیز در مسیر تصویب قرار دارد که کار بزرگی در این مدت کوتاه ۱۰ ماهه به شمار می‌آید.

قاسمی درباره ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن در زمین‌های الحاقی و خارج از کلان‌شهرها، بیان کرد: به دلایلی مثل ترافیک و آلودگی هوا سیاست طرح نهضت ملی مسکن توسعه کلان‌شهرها نیست، به همین منظور واحدهای مسکونی در زمین‌های الحاق شده از شهرهای دیگر و از منابع ملی که کاربری کشاورزی ندارند، احداث شده ‌است.

این عضو کابینه سیزدهم ادامه داد: در شهرهایی که به دلیل شرایط جغرافیایی، زمین کافی در شهر وجود ندارد و یا امکان الحاق هم نیست، به سراغ ایجاد شهرها و شهرک‌های جدید رفتیم.

شناسایی ۴۰ شهر و شهرک جدید در کشور

قاسمی از شناسایی ۴۰ شهر و شهرک جدید در سراسر کشور خبر داد و گفت: برخی از آنها در مرحله طراحی بوده و عملیات اجرایی برخی نیز آغاز شده است.

وی به ظرفیت بالای شهر جدید «ایوانکی» در استان سمنان اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از ساکنان این شهر جدید را صنعتگران جنوب تهران و ورامین تشکیل می‌دهند و در این شهر خانه‌های ویلایی به مردم تحویل داده می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی درباره روش‌های ساخت در طرح نهضت ملی مسکن توضیح داد: در برخی شهرها مثل طبس، زمین به میزان کافی وجود دارد، به همین دلیل واحدها به شکل یک طبقه ساخته خواهد شد.

قاسمی با اشاره به روش خودمالکی در طرح نهضت ملی مسکن، ادامه داد: برای مثال در شهری مثل طبس که زمین کافی موجود است، ۲۰۰ متر زمین در اختیار هر متقاضی قرار می‌گیرد و خود مردم به ساخت‌وساز اقدام می‌کنند، در این روش ساخت از مردم تعهد می‌گیریم که در مدت یک سال و نیم واحدها را بسازند، البته در این روش وام بانکی و سایر خدمات شهری از سوی دولت ارائه خواهد شد و نظارت بر ساخت‌وساز نیز توسط سازمان نظام مهندسی انجام می‌گیرد.

وی روش دیگر را انعقاد قرارداد ساخت با تعاونی‌های امین اعلام کرد و گفت: روش دیگر نیز انعقاد قرارداد سه جانبه بین بانک، سازنده و متقاضی است.

وزیر راه و شهرسازی به تجربه مسکن مهر اشاره کرد و افزود: با کاهش چسبندگی واحدهای مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن، در هر هکتار زیر ۵۰ خانوار زندگی خواهند کرد و این طرح هم از لحاظ شهرسازی و هم کیفیت خانه‌ها با مسکن مهر متفاوت است. 

قاسمی از ساخت یک میلیون و ۳۵۸ هزار واحد خبر داد و گفت: برخی از مجتمع‌ها در حال طراحی، برخی در حال آماده سازی زمین، برخی در مرحله فونداسیون و برخی نیز در مرحله نازک کاری قرار دارند.

وی با بیان اینکه حدود ۱۹۵ هزار واحد از مسکن مهر نیمه‌کاره باقی مانده است، گفت: تاکنون ۴۰ هزار واحد را در این مدت تکمیل کرده و تحویل خانوارها داده‌ایم. واحدهای باقی‌مانده نیز دلایل متفاوتی دارد، مثلاً تعاونی مشارکت‌کننده زندانی یا فراری است یا مواردی هم هست که مردم اقساط خود را واریز کردند اما واحد آن‌ها ساخته نشده است.

سه اقدام برای ساماندهی بازار اجاره‌بها و کمک به مستاجران

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وجود حدود هشت میلیون نفر مستاجر در سراسر کشور، اظهار داشت: این رقم بالای مستاجران نشان دهنده فاصله بسیار زیاد عرضه و تقاضا و عقب ماندگی جدی در حوزه مسکن است.

وی افزود: از آنجا که قیمت‌ها هم تابعی از عرضه و تقاضا است، در فصل نقل و انتقالات مستاجران همواره شاهد مشکلاتی در بازار اجاره هستیم.

قاسمی با اشاره مصوبه سران سه قوه مبنی بر تعیین سقف ۲۵ درصدی برای افزایش اجاره‌بها، خاطرنشان کرد: آمارهایی که بر اساس کدهای رهگیری ثبت‌شده و سایر گزارش‌ها بدست ما رسیده حاکی از آن است که مصوبه تعیین سقف افزایش اجاره‌بها تاثیر بسیار زیادی در کاهش جابه‌جایی‌ها داشته است. 

وزیر راه و شهرسازی درباره ورود دولت به قراردادهای موجران و مستاجران، توضیح داد: شرایط اقتصادی کشور و وجود تورم و گرانی دولت را وادار به انجام چنین تصمیمی کرد و در بسیاری از کشورهای دنیا در چنین شرایط اقتصادی خاصی دولت در قیمت‌گذاری ‌ها دخالت می‌کند. با رعایت این مصوبه توسط موجران و مستاجران، دیگر نیاز به تمدید قرارداد و مراجعه به بنگاه نیست و خود به خود قرارداد آن‌ها تمدید می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت همکاری موجران، خاطرنشان کرد: در این مصوبه شرایطی نیز در نظر گرفته شده که موجر می‌تواند قرارداد خود را با مستاجر تمدید نکرده و با حکم شورای حل اختلاف به تخلیه اقدام کند، مثلاً شرایطی که موجر فرزند در شرف ازدواج دارد یا مستاجر بدهی‌ها و اجاره‌های گذشته خود را پرداخت نکرده است. 

اختصاص ۴۰ هزار میلیارد تومان برای وام ودیعه مسکن

قاسمی گفت: مصوبه سران سه قوه به سراسر کشور ابلاغ شده و با توجه به مجوزهای شرعی دریافت شده همه ملزم به رعایت آن هستند.بیش از هفت میلیون جمعیتی که در حال حاضر مستاجر هستند با این مصوبه تعیین تکلیف شده‌اند و این مصوبه نتایج مثبتی داشته است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از مصوبه ۴۰ هزار میلیارد تومان کمک ودیعه مسکن خبر داد که به بانک‌ها ابلاغ شده است و گفت: این تسهیلات دومین اقدام وزارت راه و شهرسازی برای کمک به مستاجران است. سقف تسهیلات کمک ودیعه مسکن در تهران ۱۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها ۷۰ میلیون تومان و سایر نقاط شهری ۴۰ میلیون تومان تعیین شده و تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر برای دریافت این کمک ودیعه به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

وی ادامه داد: برای ساماندهی صنف املاک نیز سامانه‌ای طراحی شده بود که زیر نظر وزارت صمت بود که در حال انتقال به وزارت راه و شهرسازی است و اطلاعات واحدها در آن وجود دارد. در این سامانه همه چیز مشخص است و در صورت تخلف از قانون با متخلفان برخورد می‌شود.

قاسمی درباره قراردادهای زیرزمینی نیز خاطرنشان کرد: آن واحد مسکونی که قرارداد زیرزمینی منعقد کرده، با توجه به ثبت نشدن اطلاعات‌ آن در سامانه املاک به‌عنوان خانه خالی تلقی شده و مالیات برای آن در نظر گرفته می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: سامانه کد رهگیری مبنایی است که اگر امروز هم کنترل‌ها را به صددرصد نرساند با تکمیل این سامانه بسیاری از برنامه‌های آینده را می‌توانیم بر اساس این اطلاعات در نظر بگیریم.

وی همچنین از بنگاه‌های معاملاتی درخواست کرد با رعایت این قوانین و ثبت اطلاعات خود در سامانه مانع اقداماتی نظیر تعطیلی بنگاه خود شوند.

در سامانه املاک و اسکان ثبت نام کنید

قاسمی خاطرنشان کرد: سامانه املاک و اسکان در دولت یازدهم توسط مجلس ابلاغ می‌شود و دو ماه فرصت برای خوداظهاری به مردم اعلام می‌شود که حدود ۲ میلیون نفر به‌صورت خوداظهاری اطلاعات خود را ثبت کردند؛ از سوی دیگر هک شدن این سامانه مشکلاتی را پدید آورد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بر اساس این قانون هر واحدی که اطلاعات آن در سامانه ثبت نشده باشد، به عنوان واحد خالی در نظر گرفته خواهد شد، اما این اتفاق با توجه‌ به‌ رقم بسیار پایین خوداظهاری امکان پذیر نبود. 

وی از ایجاد شرایطی برای الزام مردم به ثبت اطلاعات در سامانه یاد کرد و افزود: اگر در سامانه ثبت نام نکنند، در دریافت خدمات بانکی، قبض برق و آب و حتی ثبت نام فرزندان خود در مدارس با مشکل مواجه می‌شوند.

قاسمی درباره بخشنامه معاون اول مبنی بر اینکه همه خدمات از جمله افتتاح حساب‌ بانکی، صدور دسته چک، تعویض گواهینامه و گذرنامه منوط به دریافت کد یکتای ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان است، اظهار کرد: سامانه املاک و اسکان یک ساختار زیربنایی برای اطلاعات کشور خواهد بود و در برنامه‌ریزی کشور برای حوزه‌های مختلف به‌ویژه مسکن یک بانک اطلاعاتی جامع و کامل است تا جایی که دیگر نیازی به صرف هزینه‌ از بودجه کشور برای انجام سرشماری آمار و نفوس مسکن نخواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: امروز اطلاعات ۶۲ میلیون نفر در این سامانه ثبت شده و جزو جامع‌ترین سامانه‌های کشور است و پیامکی برای بیشتر این افراد ارسال شده که در صورت وجود مشکل یا مغایرتی در اطلاعات آن‌ها، نسبت به اصلاح آن در سامانه اقدام کنند.

تعداد خانه‌های خالی در کشور بین ۱.۵ تا ۲ میلیون واحد است

وی با بیان اینکه به دلیل عدم تجمیع سامانه املاک آمار خانه‌های خالی متفاوت است، گفت: حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون خانه خالی پیش‌بینی می‌شود که وجود دارد که تاکنون ۶۰۰ هزار واحد خانه خالی شناسایی و به سازمان مالیاتی معرفی کرده‌ایم که برای آن‌ها نیز قبض مالیات صادر شده و تنها ۶۰ هزار نفر در سامانه در این خصوص ثبت شکایت کرده‌اند.

قاسمی اضافه کرد: بسیاری از دستگاه‌های مختلف و سایر بانک‌های اطلاعاتی نیز باید کمک کنند و از همه مردم خواهش می‌کنم اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند تا در هزینه‌های چندین میلیاردی برای سرشماری آمار نفوس و مسکن صرفه‌جویی شود.

توجه به معماری ایرانی_اسلامی در نهضت ملی مسکن 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت رعایت معماری ایرانی_اسلامی در طرح نهضت ملی مسکن، گفت: در بسیاری از مواقع تنها مسکن سازی شده و شهرسازی نکرده‌اند، بنابراین در نهضت ملی مسکن به دنبال شهرسازی رفتیم و حتی تیم‌های معماری و شهرسازی در حوزه‌ها فعال بوده‌اند، مصمم هستیم تا معماری ایرانی-اسلامی را در تولید مسکن اجرا کنیم.

وی بیان داشت: تیم معینی برای اتمام واحدهای باقیمانده مسکن مهر تشکیل شده و با اختیاری که در قانون بودجه به وزارت راه و شهرسازی داده شده، با صرف منابع مالی، بخش قابل توجهی از این واحدها که مسائل حقوقی ندارد تا پایان سال تعیین تکلیف شده و یا به اتمام می‌رسند.

قاسمی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از مردم مستاجرند، گفت: راهکار اصلی کاهش قیمت مسکن در سبد خانوار و کاهش اجاره‌بها این است که فاصله عرضه و تقاضا در حوزه مسکن را کاهش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عقب‌ماندگی جدی در حوزه عرضه مسکن طی سال‌های گذشته افزود: با توجه به آمار ازدواج‌ها طی یک سال، حداقل به سالی ۷۰۰ هزار واحد مسکونی بدون توجه به عقب‌ماندگی‌های قبلی نیاز داریم.

تقریب نیوز

درباره نویسنده