ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

توافق اولیه برای انتقال پادگان ارتش در مشهد انجام شد

 رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: پس از ماه‌ها پیگیری، گره کور انتقال پادگان ارتش باز شد و با سپری شدن مراحل نخست توافق، در حال ارائه به شورای‌عالی شهرسازی و معماری است.

هاشم دائمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدساظهار داشت: هشت ماه از شروع به کار شوراهای اسلامی شهر و روستا می‌گذرد، روزهای پرتنش، چالش، نشیب و فراز و اتفاق‌های خوب و ناگوار را شاهد بودیم که وقوع برخی به‌صورت ملی و کلان و برخی به‌صورت بومی بود.

وی ادامه داد: به خدمات اعطاشده توسط دوره ششم شورای اسلامی شهر مشهد، نمره قبولی داده می‌شود، چرا که شاهد تلاش و زحمت همکارانمان در این مدت کوتاه بوده‌ام همچنین در این مدت کوتاه تلاش‌هایی از جانب شورای ششم و شهردار انقلابی صورت پذیرفت تا گره‌های بازنشده و کور شهر، مرتفع شود.

دائمی افزود: امروز شاهد آن هستیم که پس از ماه‌ها پیگیری، گره کور انتقال پادگان ارتش باز و مراحل اولیه توافق سپری شد و در حال ارائه به شورای‌عالی شهرسازی و معماری است. به‌سهم خود از نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی به‌واسطه ورود و توجهات داهیانه و پدرانه نسبت به موضعات شهری تشکر کنم، همچنین از تولیت آستان قدس رضوی، شهردار انقلابی و فرمانده ارتش شمال شرق برای ورود دلسوزانه به این موضوع قدردانی می‌شود.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: یکی از اقدامات صورت‌گرفته در کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد، بحث مدیریت کرونا بود؛ شروع به کار دوره ششم شورای شهر همزمان با پیک پنجم کرونا بود و متأسفانه روزانه بالغ بر ۵۰۰ نفر فوتی داشتیم که شهر مشهد را در موقعیت نامناسبی قرار داده بود.

وی بیان کرد: کمیسیون حقوقی در جایگاه صیانت از حقوق شهروندی به این موضوع ورود پیدا کرد و با همکاری و همراهی شهرداری مشهد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و استانداری خراسان رضوی، توانستیم بزرگترین مرکز واکسیناسیون کشور را در نمایشگاه بین‌المللی ایجاد کنیم. واکسیناسیون به‌صورت خودرویی در نمایشگاه بین‌المللی، ایستگاه‌های قطار شهری و اختصاص ۱۰ دستگاه اتوبوس از جمله اقدامات صورت‌پذیرفته در این راستا بود که توانستیم پس از ۱۰ روز واکسیناسیون گسترده، از شرایط قرمز کرونا خارج شویم و اقدام مؤثری در راستای صیانت از حقوق شهروندی انجام گردد.

دائمی پیرامون آخرین وضعیت کوهستان پارک ابراز کرد: کوهستان پارک معارضانی دارد، در این راستا چندین جلسه برگزار شده است و پیگیر تعیین تکلیف این مسئله هستیم.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد تأکید کرد: عمده سهم سرانه فضاهای تفریحی مشهد، در مناطق برخوردار است، به‌طور مثال پارک ملت در منطقه ۱۱ شهری و کوهستان پارک در منطقه ۹ قرار دارد، همچنین پروژه‌هایی همچون کوهسار و کوه‌پارک در مناطق برخوردار انجام شده است؛ با توجه به اینکه سرانه فضای سبز و فضاهای تفریحی در مناطق کم‌برخوردار، پایین است، تلاش داریم که سهم سرانه‌های تفریحی را در پارک‌های بزرگ افزایش دهیم.

وی اذعان کرد: با پیگیری‌های صورت‌پذیرفته توسط سایر کمیسیون‌ها، فضاهای تفریحی برای بانوان در اکثر پارک‌ها طراحی و تعبیه شده است که نویدبخش توزیع متوازن سرانه‌های تفریحی شهر است و همشهریان می‌توانند حداقل دسترسی را به سرانه‌های تفریحی داشته باشند.

دائمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه “آیا قرار است در سمت‌های استانی و کشوری حضور داشته باشید؟”، گفت: ما از مردم برای خدمت در شورای شهر رأی گرفته‌‍‌ایم و نسبت به این رأی و اعتماد مردم تکلیف داریم؛ این‌که رأی خود از مردم را رزومه کنیم و به جای دیگری برای خدمت برویم، دور از اخلاق است. برای اثبات حسن‌نظر خود، تا پایان دوره در خدمت مردم مشهد در شورای اسلامی شهر مشهد هستم.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد اضافه کرد: کمیته شفافیت در ادوار گذشته شوراهای شهر فعال بوده و در این دوره هم ادامه پیدا کرده است، در این راستا دو تا سه طرح تحقیق و تفحص از برخی موضوعات در شورای شهر کلید خورده است که شامل تحقیق و تفحص از پول‌هایی است که در حوزه ورزش هزینه شده است و املاکی که به سایر ارگان‌ها و افراد حقیقی و حقوقی هبه و یا واگذار شده است، می‌شود.

وی گفت: پس از جمع‌بندی نتایج طرح‌های تحقیق و تفحص در حوزه‌های اعلام‌شده، نتایج را به‌صورت شفاف در اختیار مردم قرار می‌دهیم و آن‌ها را به هیئت تخلفات اداری معرفی می‌کنیم و دستگاه قضایی با افرادی که اهمال، کوتاهی و تخلف کردند، برخورد می‌کنند.

دائمی درباره میزان تخلفات به‌ثبت‌رسیده در دوره ششم شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: تخلفات در سطح مدیریت شهری، سلسه‌مراتب محرمانگی دارد و تا زمانی که تخلف به اثبات نرسیده باشد، حق انتشار آن را نداریم. سعی داریم به اصلاح فرایندها و افراد مبادرت ورزیم تا با شیب ملایم، سطح تخلفات رو به کاهش بگذارد.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد در مورد فرآیند انتخاب شهردار بیان کرد: فرایند انتخاب شهرداران در اختیار شوراها است، شهردار می‌تواند طی مدت فعالیت، به اقدامات قانونی خود ادامه دهد، در صورتی که شهرداری خارج از سیاست‌های مصوب قدم بردارد، تخلف کند و یا مورد سؤال از جانب اعضای شورای شهر قرار گیرد، شهردار باید پاسخگو باشد.

وی اظهار کرد: فرایند تغییر شهردار در قانون به‌طور کامل بارز است، تا زمانی که شهردار مشهد در جایگاه شهرداری انجام وظیفه کند، شورای شهر به حمایت و کمک از آن می‌پردازد؛ برنامه تغییر در جایگاه شهردار مشهد نداریم و به‌یاری خدا تا پایان دوره در خدمت شهردار فعلی هستیم و شورای شهر از شهردار با قدرت، حمایت می‌کنند.

دائمی در خصوص مطالبات پیمانکاران گفت: همان‌گونه که باید پیگیر مطالبات مردم باشیم، باید برای احقاق حقوق افرادی که برای اداره شهر به ما کمک می‌کنند، یاری رسانیم؛ سرمایه‌گذاران و پیمانکاران افرادی هستند که در توسعه و عمران شهر و حوزه خدمات شهری یاری می‌رسانند.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد با اظهار اینکه “از دوره‌های قبل شاهد بدهی‌های زیاد پیمانکاران هستیم”، گفت: علت اینکه برخی پروژه‌های عمرانی با تأخیر شروع می‌شود، به بدهی‌های مرتبط با دوره‌های پیشین بازمی‌گردد؛ تلاش ما این است که تعهدات مالی خود را نسبت به پیمانکاران به‌درستی انجام دهیم، چرا که کم‌کاری در این راستا و ورود به پروژه جدید پیش از پرداخت بدهی‌ها، دور از اخلاق است.

وی با ابراز اینکه “بیشتر از آنچه اعتبار داشته باشیم، پروژه تعریف‌شده داریم که اشتباه استراتژیک دوره پیشین بوده است”، خاطرنشان کرد: در تلاشیم مطالبات پیمانکاران را به صفر برسانیم و با شیب ملایمی به سایر پروژه‌ها بپردازیم؛ در حالی که این موضوع منعی برای شروع پروژه‌های جدید ندارد و به‌طور حتم مطالعات پروژه‌ها انجام می‌شود.

دائمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه “چه‌میزان در انتصابات دخالت دارید؟”، تصریح کرد: اعضای شورای شهر حق دخالت و ورود در انتصاب‌ها را ندارند مگر اینکه در مقام مشورت قرار گیرند؛ جایگاه شورا، سیاست‌گذاری و مشورتی است و ممکن است از همکاران بنده سؤالات و مشورت‌هایی در خصوص افراد و یا عزل و نصب مطرح شود، ولی این اقدام به‌منزله ورود به اجرا و انتصاب‌ها نیست.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد پیرامون نظارت بر درآمد سازمان میادین و مدیریت پسماند بیان کرد: شورا در جایگاه نظارتی می‌تواند به همه موضوعات ورود کند به‌خاطر سهولت در نظارت، در هر هیئت مدیره یک عضو از شورای شهر حضور دارد که به نوع عملکرد آن سازمان و هیئت مدیره نظارت جدی می‌کند همچنین به‌صورت ویژه اگر در قرارداد ایرادی و ابهامی باشد، در کمیسیون تخصصی این موضوع بررسی می‌شود.

وی در مورد کارتن‌خواب‌ها و کودکان کار بیان کرد: در خصوص برخی موضوعات و آسیب‌های اجتماعی سازمان‌هایی همچون بهزیستی متولی است و سهم ورود شهرداری به نسبت این اتفاق‌ها و فرایندها مشخص است؛ از این رو اگر بیش از حد قانونی به مسائل اجتماعی ورود شود، توقعات سازمان‌ها افزایش می‌یابد و سایر دستگاه‌های متولی پا پس می‌کشند، این در حالی است که متأسفانه شاهد این اتفاق هستیم.

دائمی ادامه داد: بنا به جایگاه قانونی خود، باید نسبت به اتفاقات واکنش نشان دهیم و به وظایف خود در رسیدگی به وضعیت کودکان کار، معتادان متجاهر و کارتن‌خواب‌ها عمل کنیم.

دائمی خاطرنشان کرد: تمام عزم خود را برای خدمت به مردم جزم کردیم و در تلاشیم وعده‌های قبل انتخابات خود را جامه عمل بپوشانیم تا شاهد رقم خوردن اتفاق‌های خوب در شهر امام رضا(ع) باشیم؛ در نظر است شهری در تراز حضرت رضا(ع) داشته باشیم، برای تحقق دیپلماسی شهری و استقرار جهان‌شهر شدن، بایستی به زیرساخت‌ها پرداخته شود و همچنین مردم بیش از پیش به فرهنگ استقبال از میهمان داخلی و خارجی توجه کنند.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه در جهان‌شهر باید ارتباط شهر مشهد با سایر شهرهای دنیا مؤثر و مطلوب باشد، گفت: قرار است به‌صورت ویژه خواهرخواندگی را دنبال کنیم و در این راستا نیز پیوست اقتصادی را محقق سازیم، همچنین تلاش است دوران طلایی مدیریت شهری در دوره ششم رقم بخورد.

درباره نویسنده