تغییر کاربری آب‌انبارها راهکاری برای باقی ماندن آنهاست

با بکارگیری معماری ایرانی در ساخت و سازها که هماهنگی با اقلیم از ویژگی های آن است می توان مصرف انرژی های فسیلی را در کشور کاهش داد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان گفت: تغییر کاربری آب‌انبارها و استفاده از آنها متناسب با نیازهای محلی از اقداماتی است که می‌تواند کمک کند تا این سازه‌های ارزشمندِ معماری از انزوا خارج شوند و باقی بمانند.

احمد دانائی‌نیا ، اظهار کرد: آب‌انبارهایی که با نیت خیرخواهانه و بر اساس بینش فرهنگی-اجتماعی مردم ساخته شده‌اند، امروز شرایط خوبی ندارند و نجات‌بخشی آنها نیازمند همراهی مسئولان به‌ویژه اداره اوقاف است تا ضمن حفظ معماری آنها، با امکان‌سنجی مناسب و متناسب، برای رفع نیازهای محله و شهر استفاده شوند.

وی با تأکید بر نقش حیاتی آب‌انبارها در بافت شهرهای حاشیه کویری، تصریح کرد: تکریم آب در فرهنگ ایرانی، دارای ریشه‌های عمیقی است که پس از اسلام نیز بر پایه اندیشه فرهنگی-اجتماعی شیعی، ساخت آب‌انبارها به عنوان یکی از مهم‌ترین فضاهای عام‌المنفعه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌شود.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان، افزود: ساخت آب‌انبار در منطقه کاشان پیشینه‌ای قوی و غنی دارد و بخشی از نظام معماری محله بوده است و معماران خوش‌ذوق نیز نهایت ظرافت، هنر و علم خود را در ساخت آب انبارها به کار برده‌اند. سازه ارزشمند و تزئینات ساده اما فاخر سردر ورودی آب انبارها نشان از عمق فهم معماران بوده است.

دانائی‌نیا، گفت: میزان حجم ذخیره آب انبارها، متناسب با نیازهای محله بوده است و بر این اساس بین ۵٠٠ تا ٢۵٠٠ متر مکعب آب را در خود ذخیره می‌کرده‌اند.

همچنین معاون حوزه میراث فرهنگی، اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان، گفت: کاشان دارای ۱۲۸ آب‌انبار بوده که در حال حاضر ۸۵ آب‌انبار باقیمانده است و بزرگ‌ترین آب‌انبار کاشان، از نظر حجمِ آب ذخیره شده، آب انبار حاج سیدحسین صباغ بوده است.

 عباس متولی اظهار کرد: آب‌انبارهای کاشان، آمیزه‌ای از هنر و معماری است که نزدیک به ۹۵ درصد از آنها همراه با مسجد، تکیه، حمام، حسینیه و گذر در مرکز محله‌ها ساخته و وقف شده‌اند.

وی افزود: خردادماه ۱۳۸۲ از مجموع ۸۵ آب انبار کاشان، ۳۰ مورد از آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و اکنون ۳۷ آب‌انبار فعال است که آبگیری شده و توسط شهروندان استفاده می‌شود و برخی از آنها مثل آب‌انبارهای حکیم هارون و حاج سیدحسین صباغ چهار بادگیر دارند.

معاون حوزه میراث فرهنگی، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان گفت: کمیته سقایت با هدف وظیفه حفظ، احیا و بهسازی آب ‌انبارهای‌تاریخی کاشان در سال ١٣٧٣ تشکیل شد که اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، فرمانداری، شهرداری، شرکت آب و فاضلاب، دانشگاه علوم پزشکی، دادگستری و اداره‌ اوقاف و امور خیریه عضو این کمیته هستند.

ایسنا

درباره نویسنده