تغییر اقلیم، مهم ترین چالش شهرنشینی

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان همزمان با روز جهانی شهرسازی نشست تخصصی با عنوان «بررسی وضعیت فرونشست زمین در جهان و ایران و ارائه راهکار‌های مقابله با آن» را برگزار می کند.

وحید مهدویان معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: شهرسازی با حفظ رسالت گذشته خود مبتنی بر آماده کردن محیط مصنوع با شرایط کیفی بالا، اکنون با مجموعه چالش‌ها و مسائلی مواجه است که این چشم‌انداز را به مخاطره می‌اندازد، پدیده تغییر اقلیم و افزایش دمای کره زمین از مهمترین این چالش‌ها است.

او افزود: در حال حاضر تغییر اقلیم و اثرات آن بخش گسترده‌ای از مسائل شهری و شهرنشینی را به خود اختصاص داده است. شهرنشینی با تغییر در شیوه‌های مصرف انرژی به دلیل افزایش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای موجب تغییر اقلیم شده است. البته با توجه به افزایش خطرات و عدم قطعیت مربوط به تغییر اقلیم، روز به روز توجه بیشتری به موضوع سازگاری و یا استراتژی‌هایی معطوف می‌شود که تا حد امکان انسان را به مقاومت و پایداری در مقابل این پدیده یعنی تغییر اقلیم، قادر می‌سازد.

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: شهر‌های امروزی با مشکلات متعددی مواجه هستند که پایداری آن‌ها را به خطر انداخته است و این شهر‌ها نیازمند انتخاب رویکرد شهر تاب آور هستند که انعطاف پذیری شهری به تأثیر تغییرات اقلیمی از جمله جنبه‌های بهداشت و ایمنی، امنیت غذایی و تأمین انرژی را شامل می‌شود. بسیاری از شهر‌ها به علت موقعیت و مکان فضایی خود در معرض مخاطره هستند از این رو در برنامه‌ریزی و توسعه این شهر‌ها باید کاهش آسیب‌پذیری و افزایش قابلیت انعطاف پذیری را در برابر تهدیدات پیش رو در نظر گرفت؛ بنابراین تغییرات اقلیمی، می‌تواند پیش‌بینی شود که در این راستا توسعه باید آگاهانه در رابطه با تغییرات و مخاطرات مورد انتظار برنامه‌ریزی شود.

مهدویان ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع شهرسازی، هشتم نوامبر مصادف با ۱۷ آبان تحت عنوان روز جهانی شهرسازی نامگذاری شده است؛ روزی ویژه برای بازشناسی و ارتقا جایگاه برنامه‌ریزی در شکل دهی به جوامع سرزنده؛ در واقع امروز، روز ویژه‌ای است تا در مواجهه با مشکلات زیست محیطی در مسیر توسعه پایدار شهر‌ها برنامه‌ریزی کنیم.

او بیان کرد: در این راستا آئین گرامیداشت روز جهانی شهرسازی همه ساله با هدف ارتقا سطح دانش شهرسازی، ایجاد زمینه تقویت ارتباطات شهرسازان محافل مختلف شهرسازی کشور و ارتقا سطح آگاهی و دانش مدیران شهری برگزار می‌شود. معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان نیز تلاش کرده، در ادامه برگزاری سلسله نشست راهبرد‌های شهرسازی و معماری همزمان با روز جهانی شهرسازی شصت و نهمین (۶۹) نشست تخصصی با عنوان «بررسی وضعیت فرونشست زمین در جهان و ایران و ارائه راهکار‌های مقابله با آن» در راستای شعار روز جهانی شهرسازی که «سازگاری شهر‌ها برای تاب آوری در برابر تغییرات اقلیمی» است را برگزار کند.

باشگاه خبرنگاران جوان

درباره نویسنده