چ٫ اردیبهشت ۵ام, ۱۴۰۳

تدوین لایحه تشویقی جهت نوسازی ساختمان‌های تجاری و پاساژهای فرسوده تبریز

محمد عزتی با اعلام این خبر گفت: با توجه به تاریخ و قدمت شهر تبریز و ابنیه های آن، ضرورت توجه به استحکام و ارتقای ایمنی ساختمان هایی که بر اثر فرسودگی و استهلاک ناشی از گذر زمان، مخاطرات طبیعی و … تضعیف شده و یا ایمنی خود را از دست داده اند، بیش از پیش احساس می شود. بر همین اساس حسب دستور شهردار تبریز و در راستای اجرای صورتجلسه کمیسیون مشترک شهرسازی و معماری، عمران، ترافیک و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تبریز و همچنین تاکید وزیر کشور بر اجرای مفاد جزء ۵ بند (ض) ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران، تدوین لایحه تشویقی به منظور افزایش توجیه پذیری اقتصادی و ترغیب مالکان در جهت نوسازی ساختمان های تجاری و پاساژهای فرسوده و ارتقای سطح ایمنی آن ها، در دستور کار این معاونت قرار گرفت.

وی افزود: پس از انجام بررسی های تخصصی توسط کارشناسان حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز و با در اولویت قرار دادن ماهیت اقتصادی و اعمال سیاست تشویقی در جهت ترغیب عموم مالکان به بهره مندی از مزایای این لایحه، کلیات مفاد آن تدوین و گردآوردی شد.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز در تشریح جزئیات این لایحه تشویقی با اشاره به در نظر گرفتن تخفیف ۵۰ درصدی در هزینه عوارض تجدید بنا و صدور پروانه ساختمانی گفت: در این لایحه برای پاساژها و ساختمان های تجاری که از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان جهت نوسازی معرفی می شوند و از طرف شهرداری مجاز شناخته شده و دارای عدم خلاف و پایان کار باشند و یا تثبیت بنا شده و عوارض و جریمه مربوطه را پرداخت کرده باشند، ۵۰ درصد تخفیف در عوارض تجدید بنا و صدور پروانه ساختمانی به میزان مساحت زیربنای تجاری و خدماتی مجاز قبلی اعمال خواهد شد.

عزتی خاطرنشان کرد: لایحه تشویقی نوسازی ساختمان های تجاری و پاساژهای فرسوده جهت طی مراحل قانونی تصویب و ابلاغ، تقدیم شورای اسلامی شهر تبریز شد.

خبرگزاری برنا

درباره نویسنده