ش٫ فروردین ۲۵ام, ۱۴۰۳

تخصیص اعتبار ۳میلیارد ریالی به بازسازی قیصریه کهن

کار بازسازی بازار قیصریه شهر لار با هزینه‌ای بالغ‌بر ۳ میلیارد ریال در حال انجام است.

بازار قیصریه شهر لار با قدمتی طولانی و معماری زیبا و کم‌نظیر، به‌عنوان قدیمی‌ترین بازار مسقف ایران شناخته می‌شود.

این بازار به لحاظ معماری از تلاقی دو راسته اصلی عمود بر هم تشکیل‌شده که این دو راسته در بخش میانی به یک چهارسوق بسیار شکیل به یک گنبد می‌رسد.

بنا به گفته بامداد رئیس پایگاه تاریخی شهر لار دارای چهار ورودی از سمت راسته‌هاست و اتصال این راسته‌ها با توجه به فضایی که در دل زمین ایجاد می‌شده است، هوایی خنک و متبوع را به‌عنوان تجارتخانه لار در ادوار مختلف تاریخی ایفا می‌کرده است.

بازار قیصریه شهر لار باگذشت زمان، دچار فرسودگی شده و اکنون برای چندمین بار مورد مرمت قرارگرفته است که بنا به اظهار کسبه فعال در این بازار باستانی در هنگام بارش بارندگی از سقف آن به‌ویژه از بخش مرکزی و گنبدی شکل، آب داخل محوطه آن نفوذ می‌کند که ادامه این روند منجر به آسیب به ساختمان این اثر ارزشمند می‌شود.

کسبه و شهروندان لارستانی خواستار توجه بیشتر مسوولان به بازار قیصریه لارستان هستند و تقاضا دارند با هدایت مناسب روان آب‌ها در فضای پشت‌بام و اطراف بازار، جلوی تخریب و آسیب آن جلوگیری کنند.

از ۵ ماه پیش تاکنون کار مرمت بازار قیصریه شهر لار تحت نظارت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس و لارستان آغازشده است.

به گفته سیما علویه مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لارستان، مرمت چهارسوق بازار قیصریه شهر لار تا یک ماه آینده به اتمام می‌رسد، اظهار داشت: تاکنون برای این پروژه بالغ‌بر ۳ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه سبک‌سازی چهارسوق بازار با زدودن کاه و گل‌های اضافه صورت گرفته است، افزود: در ادامه کار کاه و گل کردن چهارسوق و آب چک‌ها انجام می‌گیرد.

ببازار قیصریه شهر لار در سال ۱۳۱۷ به شماره ۳۱۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و امید می‌رود علاوه بر بازسازی این اثر ارزشمند، زمینه رسیدگی به سایر ابنیه‌های تاریخی لارستان نظیر قلعه اژدهاپیکر، کاروانسراهای نو و گلشن، خانه‌های تاریخی و آب‌انبارهای این شهرستان نیز فراهم شود.

منبع:میلاد لارستان

درباره نویسنده