ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

گل و گیاه در دکوراسیون خانه، یکی از تکنیک های مهم طراحی داخلی به شمار می رود.

اما خوب است بدانید گل و گیاه در دکوراسیون منزل نقشی فراتر از عناصر طراحی داخلی دارند. آن ها به عنوان نماینده طبیعت در منزل، از عناصر ایجاد آرامش هستند.

در ادامه مطلب ۷ دلیل استفاده از گل و گیاه برای طراحی دکور خانه را مطالعه می کنید.

 

نکاتی برای استفاده از گل و گیاه, دکوراسیون خانه با گل و گیاه
استفاده از گل و گیاه در خانه نقش مهمی در طراحی داخلی دارد
استفاده از گل و گیاه در طراحی دکور خانه و اضافه کردن یک عنصر زنده قابل حمل که هر لحظه در حال رشد و تغییر است، نقش مهمی در طراحی داخلی منزل دارد. گیاهان می توانند انرژی های حاکم بر فضا را تغییر دهند و رنگ را به محیط اضافه کنند. این در حالی است که استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه، به هیچ وجه با استفاده از سایر عناصر مهم طراحی داخلی هر سبک در تضاد نیست.

 

 

 

 

۱. افزودن نقطه کانونی
استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه می تواند نقطه‌ای برای جلب توجه افراد و پرت کردن حواس آن ها از نقص های منزل باشد. گیاهان بزرگی مانند نخل، فیکوس و نخل های دراسنا بعلت اندازه بزرگ خود این قابلیت را دارند و به همین منظور از گزینه های همیشگی طراحان داخلی محسوب می شوند. در صورتی که از این گیاهان در دکوراسیون خانه، با عنوان نقطه کانونی استفاده می کنید کافی است آن را در گوشه دلخواه خود قرار داده و برای تکمیل زیبایی آن، از گیاهانی مانند خزه در گلدان کمک بگیرید. استفاده از گیاهی ماننده خزه به این علت توصیه می شود که توجه را از گیاه اصلی پرت نمی کند.
ر حقیقت گیاهان با ظاهر نا متعارف، مجسمه هایی به شمار می روند که با گذشت زمان رشد کرده و ظاهری شگفت انگیز به خود می گیرند. همچنین استفاده از گیاهان در دکوراسیون خانه برای پنهان کردن یک منظره نیز مرسوم است. برای مثال می توان از گیاهان برای پنهان کردن تجهیزات الکترونیکی روی دیوار استفاده کرد.
کاربردهای گل و گیاه در دکوراسیون از گل و گیاهان به عنوان نقطه کانونی استفاده کنید.

۲. قاب کردن منظره دلخواه
از گیاهان می توان برای قاب کردن یک منظره استفاده کرد، تا حواس بیننده ناخودآگاه به آن معطوف شود. در این حالت، استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون برای تاکید بر یک نقطه خواهد بود. برای مثال قرار دادن دو نخل مشابه در دو طرف باجه اطلاعات یک اداره، توجه ارباب رجوع را برای مراجعه به آن جلب می کند. در منزل نیز، گیاهان مشابه، دو طرف در ورودی، آسانسور، پله ها و یا حتی جلب برای توجه بیننده به یک اثر هنری استفاده می شوند.
آشنایی با گل های آپارتمانی, چیدمان خانه با گل های آپارتمانی
از گیاهان می توان برای قاب کردن یک منظره استفاده کرد.

 

۳. کاهش صدای مضر

عناصر طبیعی یکی از عوامل جذب صدا‌های مضر محیط هستند، بنابراین استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه می تواند تا حد زیادی بدون آنکه به چیدمان محیط لطمه بزند، این صدا‌ها را به خود جذب کند. صدا‌ها در محیط، با برخورد به دیوارها، کف، پنجره ها و حتی مبلمان منعکس می شوند که این امر موجب تشدید صدا شده و در فضا همهمه ایجاد می شود.

تحقیقات نشان داده که استفاده از گیاهان تاثیر زیادی در جذب صدا‌های فرکانس بالا دارند. در این تحقیق استفاده از گیاهانی مانند فیکوس، نخل دراسنا، اسپاتی‌فیلوم، شفلرا آربوریکلا و فیلودندرون‌های قلبی شکل پیشنهاد شده است. گیاهانی با برگ های کوچک مانند فیکوس نیز در مقابل جذب صدا مقاوم بوده و آن را پخش می کنند، بنابراین محیط داخلی منزل آرامتر و آرامش بخش خواهد شد.

 

 

۴. افزایش عمق محیط
فضا‌های بزرگی مانند لابی ساختمان ها معمولا محیط های راحتی نیستند و افراد با قرار گرفتن در آن ها احساس ناخوشایندی تجربه می کنند. با استفاده از گل و گیاه در منزل و محیط های بزرگ تر، فضا از نظر بصری به بخش های کوچکتری تقسیم می شود که احساس ناخوشایند مذکور را از بین می برد. از گیاهان می توان به عنوان پارتیشن های جداکننده استفاده کرد که فضایی خصوصی را از یک محیط بزرگتر جدا می کند.

 

 

۵. کاهش ارتفاع بصری سقف
قرار گرفتن در محیط هایی با سقف های بلند، باعث می شود که بیننده احساس کوتاهی قد و آسیب پذیری داشته باشد؛ بنابراین استفاده از گل و گیاه در دکور منزل با سقف های بلندتر از حالت معمول، می‌تواند خطای دید ایجاد کرده و فضا را دلپذیر کند.
کاربردهای گل و گیاه در دکوراسیون,نکاتی برای استفاده از گل و گیاه
استفاده از گل و گیاه در دکور منزل با سقف های بلند فضا را دلپذیر می کند

 

 

۶. افزودن رنگ به محیط
گیاهان با طیف رنگی که از سبز تیره به سبز لیمویی تغییر می کند، به محیط رنگ می بخشد. استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه، مثل اضافه کردن ادویه به غذا، می تواند تغییری استثنایی ایجاد کند. برگ های به رنگ سفید، نقره‌ای، زرد، قرمز، بنفش و یا نارنجی و گاهی ترکیب چند رنگ در برگ‌های گیاهان، به فضای ساده‌ای که در آن قرار می گیرند، عمق می بخشد. قرار دادن چند گیاه در کنار یکدیگر با ترکیب مناسب، تصویری زیبا و موثر در گوشه‌ای از منزل تان خلق خواهد کرد.

۷. پاکسازی هوا
در آخر شناخته شده ترین اثر ضمنی استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه، افزایش کیفیت هوای منزل است که باعث بهبود احساس ما نسبت به محیط می شود. گیاهان ترکیبات شیمیایی مانند فرمالدهید و بنزن را از هوا جذب کرده و آن ها را تبدیل به ترکیباتی مفید برای خود می‌کنند. همچنین مونواکسید کربن هوا تا ۹۰ درصد توسط گیاهان جذب می شود. رطوبت مناسب برای احساس آرامش، ۳۰ تا ۶۰ درصد است که گیاهان گلدانی آن را تامین و همچنین دمای هوا را معتدل کرده و فضایی آرام و سالم به ارمغان می آورند.

درباره نویسنده