پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

بیشتر شدن قدمت ارگ تاریخی «ماچوپیچو» کشور پرو

«ماچوپیچو» به عنوان میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۸۳ میلادی به ثبت رسید و به عنوان یک شاهکار خالص معماری و نشانه‌ای منحصربه‌فرد از تمدن اینکاها شناخته شد.

نتایج بررسی‌های جدید نشان می‌دهند قدمت ارگ تاریخی «ماچوپیچو» بیش‌تر از آن است که پیش‌تر تصور می‌شد.

به نقل از سی ان ان، نتایج تحقیقات نشان می‌دهند ارگ تاریخی «ماچوپیچو» واقع در جنوب کشور «پرو» از حوالی ۱۴۲۰ میلادی یعنی چند دهه قبل از آن‌که پیش‌تر تصور می‌شد مورد استفاده قرار گرفته است.

بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت «پاچاکوتی» امپراتور اینکاها که «ماچوپیچو» را بنا کرده بود نیز زودتر از آن‌چه انتظار می‌رفت به قدرت رسیده است.

گروهی از محققان به سرپرستی «ریچارد برگر» از دانشگاه «ییل» با استفاده از روش تاریخ‌گذاری رادیوکربن به این نتیجه دست ‌یافته‌اند.

بر اساس اسناد تاریخی گمان می‌رفت «ماچوپیچو» پس از ۱۴۴۰ یا حتی ۱۴۵۰ بنا شده است. با این حال «برگر» و گروهی از محققان برای دستیابی به تاریخ دقیق‌تر ساخت این مکان بقایای افرادی را که در آن کشف شده‌اند با روش تاریخ‌گذاری رادیوکربن مورد بررسی قرار دادند. محققان برای این کار بقایای ۲۶ نفر را که از گورستان‌های واقع در «ماچوپیچو» در سال ۱۹۱۲ کشف شده‌اند مورد بررسی قرار دادند.

نتایج بررسی‌های جدید در ژورنال «Antiquity» منتشر شده است.

«ماچوپیچو» که در میان دو کوه بنا شده است به عنوان یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی جهان شناخته می‌شود. «ماچوپیچو» به عنوان میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۸۳ میلادی به ثبت رسید و به عنوان یک شاهکار خالص معماری و نشانه‌ای منحصربه‌فرد از تمدن اینکاها شناخته شد.

ایسنا

درباره نویسنده