پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

«بیت المکرم» مسجد ملی بنگلادش

 مسجد ملی «بیت المکرم» در «داکا»، پایتخت بنگلادش واقع شده است و حدود ۳۳ هزار و ۶۰۰ متر مربع مساحت دارد و یکی از ۱۰ مسجد بزرگ جهان محسوب می شود.

این مسجد برای ۱۳۰ هزار نمازگزار ظرفیت دارد و در سال ۱۹۵۹ کار ساخت آن آغاز و در  سال ۱۹۶۸ به پایان رسید. نخستین نماز جمعه در مسجد بیت المکرم در همین سال اقامه شد.

این مسجد چندین ویژگی معماری مدرن را  دارد، اما در عین حال همزمان اصول سنتی معماری مغول را حفظ کرده که برای مدتی در شبه‌قاره هند رایج بوده‌ا ست.

 

 

شکل بزرگ مکعبی آن مشابه مکه مدل‌سازی شده‌است که آن را به یک ساختار قابل‌توجه برخلاف هر مسجد دیگری در بنگلادش تبدیل کرده است.

طراحی مسجد در سطح بسیار بالایی قرار دارد. ساختمان مسجد ملی بیت‌المکرم هشت طبقه دارد و ۹۹ فوت ارتفاع از سطح زمین است.

 براساس طرح اصلی، ورودی اصلی مسجد در سمت شرقی قرار داشت. در کناره‌های جنوبی و شمالی آن وضوخانه قرار دارد.

با آغاز ساخت این مسجد، محل وضو قسمت مهمی را دربر گرفت. عدم وجود یک گنبد بر روی ساختمان اصلی با ورودی گنبد سطحی، یکی در جنوب و دیگری در شمال جبران می‌شود.

 

 

ارتفاع این ایوان‌ها از سه طاق‌های قوسی به ارتفاع چهار فوتی تشکیل شده‌اند که وسط آن بزرگ ‌تر از بقیه است.

رشد سریع شهر داکا باعث توسعه مسجد شد و ظرفیت آن از ۳۰ هزار نفر به ۴۰ هزار نفر رسید. پس از آن با مشارکت عربستان و هزینه ۱۶ میلیون ریالی ظرفیت این مسجد به ۱۳۰ هزار نمازگزار رسید.

این مسجد دارای کتابخانه، پارکینگ و اماکن تجاری است. در ماه مبارک رمضان هر سال نمایشگاه کتاب های دینی در حیاط آن برگزار می شود و مردم برای خرید کتاب به این مسجد می آیند.

 

منبع: شبستان

درباره نویسنده