ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

به‌کارگیری ظرفیت دانشگاه آزاد کرج در حل مشکلات معماری و شهرسازی

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز و واحد کرج گفت: ظرفیت دانشگاه آزاد کرج در زمینه مهندسی عمران می‌تواند در حل مشکلات معماری و شهرسازی کشور به‌کار گرفته شود.

حسین کلانتری در جلسه امضای تفاهم‌نامه دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز با سازمان نظام مهندسی استان البرز که با هدف ایجاد دوره‌های ارتقای پایه مهندسین برگزار شد، با اشاره به اینکه یکی از مواردی که در شرح نظام مهندسی وجود دارد، اعتلای شهرسازی و معماری اسلامی است، بیان کرد: ایجاد و برگزاری همایش‌هایی با عنوان حکمت معماری و شهرسازی به‌صورت مشترک بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان نظام مهندسی در راستای فعالیت‌های سازمان می‌تواند زمینه‌ای برای فعالیت و ارتباط این دو سازمان با یکدیگر باشد.

وی ادامه داد: با کمک سازمان نظام مهندسی ساختمان، شهرداری کرج و دیگر سازمان‌ها و شرکت‌های مهندسین مشاور که در زمینه عمران، معماری، شهرسازی و سایر رسته‌ها فعالیت دارند، می‌توان اقدامات شایسته‌ای برای شهر انجام داد؛ بدین گونه که با ایجاد نشست‌های متعدد مسائل و مشکلات را مشخص، راهکارهای لازم را ارائه و در راستای همایش پیشنهادی می‌توان چند جلسه برگزار و پس از مشخص کردن محورها، همایش کاربردی برگزار و اصول راهبردی برای تمامی شهرهای ایرانی و اسلامی ارائه کرد.

دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز درمورد وجود رقبا برای دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج تأکید کرد: هیچ کدام از رقبا به جامعیت دانشگاه آزاد اسلامی نیستند و این یک افتخار برای این دانشگاه است که توانسته است بالای ۴۰ درصد از کل دانشجویان استان البرز را به خود اختصاص دهد و اغلب مسئولان استان فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی هستند و این برای دانشگاه برند است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج با اعلام آمادگی این دانشگاه درباره برگزاری دوره‌های آموزشی توضیح داد: درمورد رشد و اعتلای رشته مهندسی ساختمان در استان، با توجه به وجود ظرفیت‌های این واحد دانشگاهی و نیز تخصص اعضای هیئت علمی، این واحد دانشگاهی می‌تواند مجری آموزشی مناسبی برای ارائه دوره های آموزشی باشد و برای ارتقای موضوعات مختلف سازمان می‌توان طرح‌های پژوهشی انجاد داد.

کلانتری با بیان اینکه در زمینه نظام مهندسی، تولید و محتوی مطالب علمی، چاپ و نشر مطالب و حتی فصلنامه مشترک علمی – پژوهشی می توان اقدام کرد، افزود: در مورد شرایط و امکانات و نوع خدمات‌رسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج باید گفت که دانشگاه آزاد اسلامی تنها دانشگاهی است که در سراسر کشور دارای دانشکده‌های مهارتی و کارآفرینی است و در هر استان حداقل یک دانشکده مهارتی ایجاد کرده و در برخی از استان‌ها حتی سه دانشکده مهارتی وجود دارد.

وی اضافه کرد: شبکه آزمایشگاهی دانشگاه شامل؛ آزمایشگاه مکانیک و خاک، غذا و دارو، محیط‌زیست، استاندارد و … در حال فعال‌سازی است و نیز با طرح پویش (ارتباط با صنعت)دانشجو می‌تواند وارد صنعت شود و با آموزش‌های صحیح دانشجو می‌تواند اشتغال یابد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج با اشاره به موضوع مباحث و مقررات ملی ساختمان اعلام کرد: این واحد دانشگاهی آمادگی دارد افرادی که تأیید سازمان نظام مهندسی را دارند و مقررات ملی ساختمان را خوب می‌دانند با رعایت ضوابط دانشگاه، تدریس کنند.

کلانتری در پایان با جمله‌ای از امیرکبیر که گفته «اگر نیت یکساله دارید برنج بکارید و اگر نیت ۱۰ ساله دارید درخت بکارید و اگر نیت ۱۰۰ ساله دارید آموزش خوب ارائه دهید» بر ارائه آموزش خوب از سوی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید و ابراز امیدواری کرد: حاصل دستاوردهای دانشگاه باید افراد مناسب باشد تا بتوانیم به تمدن اسلامی برسیم.

مجری شدن نهادها یک پروسه‌ای وجود دارد

رضا جمالپور عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز با بیان اینکه برای استفاده از امکانات دو سازمان می‌بایست تفاهم‌نامه منعقد شود بیان کرد: اهداف تفاهم‌نامه ایجاد یک پژوهشکده مشترک، انتخاب دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز به‌عنوان مجری آموزشی و ایجاد دوره‌های ارتقای پایه مهندسین است که با توجه به فضاها و امکانات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج بتوان به اهداف مورد نظر دست پیدا کرد.

وی درمورد سیر مراحل لازم برای مجری شدن آموزشی در این تفاهم‌نامه توضیح داد و افزود: در مجری شدن نهادها یک پروسه‌ای وجود دارد که دانشگاه ابتدا باید ظرفیت‌های خود را اعلام کند و سپس با طرح در کمیسیون آموزشی و بررسی آن، پس از تأیید کمیسیون با ارسال به اداره کل راه و شهرسازی و در نهایت صلاحیت مجری‌گری داده می‌شود که دانشگاه آزاد اسلامی توانست با انجام مراحل مذکور این صلاحیت را به‌دست آورد.

ایجاد یک مرکز مشترک میان دانشگاه آزاد و سازمان نظام مهندسی در البرز

در ادامه این نشست محسن خیری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با اشاره به اقدامات انجام شده در تفاهم‌نامه میان دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز و سازمان نظامی مهندسی اظهار کرد: از جمله اقدامات انجام شده در گذشته، برگزاری همایش‌ها و سمینارها آنلاین از سوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و نیروهای صنعت بود که توانست بازتاب‌های خوبی را داشته باشد و در کنار آن استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه برای برگزاری همایش روز مهندس بود.

خیری افزود: ایجاد یک مرکز مشترک برای انجام مباحث تحقیقاتی مسکن و ساختمان که شامل سه گروه پژوهشی، عمرانی و تأسیسات و معماری و شهرسازی باشد ایجاد کنیم.

در پایان این نشست تفاهم نامه همکاری ما بین دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز و سازمان نظام مهندسی استان البرز به امضا رسید.

خبرگزاری آنا

درباره نویسنده