پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

بقعه سید شمس الدین نگینی در میان چهارمنار یزد

 

بقعه سید شمس الدین از بقاع متبرکه و متعلق به عالمی مشهور در یزد است که از ابعاد فرهنگی و معماری نقش این بقعه در یزد کم نظیر است.

بقعه سید شمس الدین مربوط به سده هشتم است و در محله چهار منار یزد، جنب حوض مُلتکیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۱۳ با شماره‌ی ثبت ۲۰۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آرامگاه سید شمس الدین، باقیمانده یک مجموعه بناست که در محله چهار منار یزد قرار دارد و به صورت زیارتگاهی نیمه ویران گاه به گاه محل عبادت پیرزنان محله و به ندرت مورد بازدید علاقه‌مندان به آثار تاریخی و مسافران خارجی واقع می‌شود.

بانی آن سید شمس الدین فرزند سید رکن الدین است. پدر، از سادات محترم شهر و بانی مدرسه است و دستگاه علمی و ستاره‌شناسی به جای گذاشت که شرح و تفصیل آن در کتاب مفصل وقفنامه به نام جامع‌الخیرات (چاپ تهران، ۱۳۴۱) مضبوط است.

قدیمی‌ترین دیوار نوشته و یادگاری از اشعار حافظ در جهان بر روی سنگ محراب بقعه سیدشمس الدین چهار منار یزد متعلق به قرن نهم هجری است، چون خود سید رکن الدین را پس از درگذشت (سال ۷۳۲) زیر گنبد اصلی مدرسه به خاک سپردند در سده‌های بعد مدرسه به مزار تبدیل می‌شود. اکنون منحصراً این زیارتگاه از زیارتگاه‌های مشهور و محترم شهر یزد به شمار می‌رود که امروزه بخشی از آن به عنوان کتابخانه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مورد استفاده است.

ایسنا

درباره نویسنده