س٫ اردیبهشت ۴ام, ۱۴۰۳

برترین نرم‌افزارهای معماری و طراحی

به طور خلاصه برای مهارت های موجود توسط نرم افزار، شرکت های معماری در حدود ۷۰% Revit، و ۵۰% از نرم افزار Autocad استفاده می کنند.برنامه Skech up جزء سه نرم افزاری به شمار می رود که بیشترین استفاده را در میان تمام برنامه ها داراست. شاید در نگاه اول Skech up بسیار قدیمی و ساده به نظر بیاید، اما ساده و راحت بودن، در کنار سازگاری با پلاگین V-Ray از قابلیت های بالای این نرم افزار به شمار می رود.

اگرچه در کشور ما به بیشترین شرکت های طراحی و معماری مراجعه کیند، متوجه این امر می شوید که برای مدل سازی (Modeling) بیشتر از نرم افزار مکس و موتور رندر V-Ray استفاده می کنند. به وضوح می توان دید بیتر شرکت های بزرگ طراحی موفق، از برنامه ها و نرم افزارهای شرکت Autodesk بهره می برند. سایت Archinect، پنجاه شرکت بزرگی که از این نرم افزارها استفاده می کنند را منتشر کرده است.

 

نرم افزار Auto Cad

عبارت AUTO CAD برگرفته از کلمات‌: Automatic Computer Aided Design می‌باشد که به معنای طراحی یا نقشه‌کشی به کمک کامپیوتر است. امروزه علوم بیشماری پا به عرصه زندگی بشر نهاده‌اند که هر یک نرم افزار خاص خود را می‌طلبد‌. همچونPowermil در بخش صنعت solidwork در بخش دکوراسیون یا  Archicad در بخش طراحی معماری و‌… که قطعاً جوابگوی کار آن علوم نیز می‌باشند.

با این وجود هنوز متخصصی را نمی‌یابید که حداقل در حد ابتدایی با نرم افزار Auto Cad آشنا نباشد، با وجود آنکه که قدمت این نرم‌افزار زیاد می‌باشد‌، کار با آن بسیار راحت است و هم اکنون متخصصین بسیاری در سراسر جهان در رشته‌های مختلف به طور گسترده‌ای از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند، دلیل بر این مدعا اینکه هر ساله شرکت Autodesk طراح نرم افزار Auto Cad نگارش‌های جدیدی از این نرم‌افزار را به بازار ارائه می‌کند.

بی‌شک می‌توان گفت Auto Cad یکی از قوی‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین و دقیق‌ترین نرم افزارها در ترسیم نقشه‌های معماری، سازه‌ای، تأسیساتی، صنعتی و الکتریکی می‌باشد. توسط این نرم افزار می‌توان نقشه‌های ساختمانی یا صنعتی را به صورت دو بعدی یا سه بعدی شامل پلان، نما، مقاطع و دتایل ها با دقت بسیار بالا ترسیم نمود. دقت این نرم افزار به حدی است که در ذهن نمی‌گنجد یعنی با هشت رقم پس از ممیز.

 

نرم‌افزار Revit

این نرم‌افزار برای رسم نقشه‌های حرفه‌ای ساختمان به کار می‌رود و از قابلیت ساده کردن پروژه‌های بزرگ و ایجاد تغییرات در کمترین زمان ممکن پشتیبانی می کند. نرم افزار Revit قادر است پروژه‌های شما را از ابتدا تا انتها ایجاد و از طریق تصویرسازی حرفه‌ایی تصویر دقیقی از پروژه ارائه دهد. هدف از ساخت این برنامه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) است. این برنامه از طراحی معماری پایدار، تشخیص روابط، برنامه‌ریزی ساخت و ساز، و نقشه‌های ساختمانی پشتیبانی می‌کند، ضمن اینکه به انجام کار مشارکتی با مهندسین، پیمانکاران، و صاحبان ساختمان کمک ارزنده‌ایی می‌کند. کلیه‌ی تغییرات طرح در راستای این مسیر و در طول توسعه طرح و ایجاد فایل‌های مستند، برای هماهنگی بیشتر فرآیندهای ساخت و ساز و ارائه‌ی مستندات قابل اعتماد به طور خودکار بروزرسانی می‌شود.

 

نرم افزار ۳DMax

Autodesk 3ds Max (تری‌دی‌ ‌مکس) بسته‌ای نرم‌افزاری با قابلیت ساخت مدل‌های سه بعدی، متحرک‌سازی و رندر می‌باشد. این نرم‌افزار یکی از قدرتمندترین برنامه‌های طراحی مدل‌های سه‌بعدی انیمیشن‌سازی و رندرینگ در عرصه گرافیک کامپیوتری (CG) است که توسط کمپانی‌های میانجی متفاوت نظیرYost ، Kinetix و Discreet توسعه یافته و عاقبت دوباره به وسیله توسعه‌دهنده اصلی خود یعنی Autodesk خریداری شد. امکانات بسیار گسترده و کارایی به نسبت آسان و همچنین سازگاری با pluginهای third-party متعدد از مزایای این نرم‌افزار قوی است. به طور گسترده‌ای در معماری ساختمان، طراحی صنعتی، ساخت بازی‌های کامپیوتری و پیش‌پردازش جلوه‌های ویژه استفاده می‌شود و بزرگترین قابلیتش امکانات خوب مدل‌سازی است. این نرم افزار همچنین دارای سیستم آنالیز نور indirect illumination & radiosity سیستم ذره particle system بسیار قدرتمند است که محیطی مناسب برای شبیه‌سازی تصاویر و صحنه‌های واقعی برای کاربر ایجاد می‌کند. زبان برنامه‌نویسی (scripting) این نرم افزار که MAXscript نام دارد، قابلیت های برنامه را دوچندان می‌کند.

قابلیت‌های نرم‌افزار

طراحی سه بعدی

افرادی که قصد کار با این برنامه را دارند در ابتدا باید از یک قوه تخیل بسیار بالا برخوردار شوند زیرا فاکتور اساسی برای موفق شدن در کار با این برنامه تخیل‌پردازی در دنیای مجازی است که با آن سر و کار دارید. در مرحله بعد باید از تمامی حالات و خواص مواد از جمله چگونگی حالت انعکاس یا تصویر بر روی آن جسم مورد نظر یا چگونگی مراحل ذوب آن جسم در دماهای مختلف جهت دادن حالت واقعی‌تر به جسم آشنا باشد.

کاربرد در معماری

معماران و گرافیست‌ها می‌توانند از این برنامه برای پیش‌نمایش بناها و مدل‌هایی که هنوز ساخته نشده‌اند، استفاده کنند. کاربرد دیگر این نرم افزار در معماری تبدیل پلان‌های ساده به شکل سه بعدی است همچنین از نقش‌ها و ترسیمات انجام شده در نرم افزار Autocad هم پشتیبانی می‌کند که برای معماران اهمیت بسیار دارد همچنین به کمک این نرم‌افزار می‌توان نماهای داخلی ساختمان را طراحی و مشاهده نمود.interior and exterior design را هم می‌توان به راحتی طراحی نمود و با خروجی گرفتن طرح می‌توان سازه‌ها را قبل از اجرا مشاهده نمود و نواقص آن را از بین برد که کمک شایانی به معماران و طراحان این صنعت کرده است.

 

نرم‌افزار    Rhino

راینو (Rhinoceros) در سال ۱۹۸۰ توسط برادران مک نیل(Mcneel) در سیاتل آمریکا متولد شد و در آن از سیستم نربز استفاده شد که در واقع یک سیستم ریاضی برای محاسبه و ارائه منحنی‌ها و سطوح در گرافیک کامپیوتری است. سابقه نربز به سال ۱۹۵۰ میلادی بر می‌گردد که با توجه به نیاز در صنایع کشتی‌سازی و اتومبیل به وجود آمد. از کسانی که در توسعه و پیشرفت این سیستم نقش اساسی داشتند می‌توان به دو فرانسوی به نام‌های Pierre Bézier که در شرکت Renault و Paul de Casteljau که در شرکت Citroën مشغول به کار بودند، اشاره کرد. این سیستم ابتدا در صنعت خودرو و در نرم افزارهای مخصوص آن و سپس در زمینه‌های دیگر گرافیک کامپیوتری وارد شد. اصول ساخت سطوح در راینو بر ساخت منحنی‌ها استوار است. برای مدلینگ در محیط راینو ابتدا شبکه‌ای از منحنی‌ها در فضا ایجاد شده و سپس تبدیل به سطح می‌شوند. راینو دارای پلاگین‌های متعددی در زمینه‌های مختلف است.

قابلیت‌های نرم‌افزار

یادگیری آسان و سهولت در استفاده از امکانات آن؛تعامل با نقشه های معماری؛وارد کردن پلان‌ها، نماها و… به محیط برنامه برای سرعت بخشیدن به مدل‌سازی و نیز خروجی از مدل ساخته شده بصورت ۳ نما و پلان؛امکان متریال‌دهی‌، نورپردازی و Render در محیط نرم افزار؛وجود پلاگین‌های متعدد و مفید.

معرفی نرم افزار Skecth Up

SketchUp نرم افزاری قدرتمند در زمینه طراحی سه بعدی سریع، ارائه پیش طرح، اتود حجمی، کنترل احجام و ویرایش سطوح و سایه ها در فرآیند طراحی معماری، معماری داخلی و طراحی شهری می باشد. این نرم افزار که ورژن های توسعه یافته آن محصول تحقیقات کمپانی هایی چون Google و Trimbleمی باشد، به کاربران قابلیت های بسیار زیادی را در زمینه ایجاد محیط های مجازی سه بعدی ساختمانی می دهد. در این نرم افزار کاربران می توانند اقدام به ساخت و طراحی، ایجاد تغییرات و ویرایش مدل های سه بعدی نمایند. همچنین از ویژگی های دیگر این نرم افزار می توان به توانایی های نظیر ایجاد طراحی های ۲ بعدی، خروجی انیمیشن و تصویر، ساخت مدل های هوشمند با قابلیت ایجاد نماها و زاویه های مختلف و … اشاره نمود.

بی تردید  SketchUpیکی از سریع ترین و در عین حال ساده ترین نرم افزارهای طراحی و سه بعدی سازی ساختمان و محیط تا به امروز است. قابلیت های ویژه این نرم افزار در زمینه نمایش پرسپکتیوهای انسانی و سهولت در خلق سایه های واقعی و استایل های متنوع، آن را به عنوان یک ابزار ترسیمی محبوب در بین دانشجویان معماری، معماران و مهندسین مشاور بویژه در مرحله Pre Design و Design development مطرح ساخته است. همچنین قابلیت ورودی و خروجی گرفتن از این نرم افزار در قالب فایلهای دو و سه بعدی در فرمت های گوناگونی نظیر DWGوDXF 3DSوJpeg  وpng و… امکان استفاده از آن را در مراحل گوناگون طراحی فراهم می آورد.

 

نرم‌افزار Vray

این پلاگین یکی از کاربردی‌ترین پلاگین‌ها برای تری‌دی مکس است. با استفاده از این نرم افزار بدون اینکه نیاز باشد اطلاعات زیادی از نحوه عمل موتور رندر وی ری بدانید می‌توانید صحنه‌های بسیار جالب و زیبایی را رندر کنید.

قابلیت‌های نرم‌افزار

 1. مدل‌سازی و ساخت جلوه‌های انیمیشنی پیشرفته
 2. انجام رندر تکرار شونده با قدرت و کیفیت بالا
 3. دارا بودن Material و نقشه‌های جدید
 4. ابزار جدید mapping برای خلق اشکال هندسی پیچیده
 5. امکانات نورپردازی جدید و قدرتمند
 6. ایجاد و کار با سایه‌ها به صورت پیشرفته
 7. بهبود رابط کاربری و محیط نرم‌افزار در این نسخه

 

نرم‌افزار Lumion 3D

 Lumion 3D نام نرم افزاری است که در اواخر سال ۲۰۱۰ به بازار عرضه شد و در سال ۲۰۱۱ با عنوان هایی چون Lumion 3D-Update 1 یا Service Pack 1 , 2 و… عرضه می شود. این نرم‌افزار بیشتر برای پروژه‌های معماری می‌باشد و کار آن‌ها را بسیار بسیار راحت و در نتیجه‌ی خروجی برنامه را جذاب‌تر کرده است.

Lumion یکی از نرم‌افزارهای شبیه‌سازی طراحی سه بعدی است که بیشترین تمرکز خود را بر طراحی محیط و ساختمان معطوف کرده است. مهمترین دلیلی که شما را ترغیب خواهد کرد که از Lumion  استفاده کنید این است که تمام فعالیت‌های رندرینگ این نرم‌افزار به ازای هر فریم فقط و فقط ۱ الی ۳ ثانیه زمان خواهد برد. یعنی اگر شما بخواهید با استفاده از Lumion یک انیمیشن ۳۰ ثانیه‌ای ایجاد کنید در بدترین شرایط شما به ۳-۴ دقیقه زمان برای رندرینگ احتیاج خواهد داشت.

وجود موضوعات داینامیک مانند درختان، گیاهان، آب، خورشید، ابرها و … باعث می‌شود که به راحتی و در کمترین زمان ممکن صحنه‌های خود را طراحی و رندر نمایید. ایجاد محیط آنقدر در Lumion ساده و سریع می‌باشد که نیاز به دانستن هیچ گونه مهارت خاصی نمی‌باشد. افکت‌های بسیار زیبا، رندرینگ فوق سریع، مدل‌های آماده از درختان و…. همگی شما را در سرعت بخشیدن به ایده‌هایتان یاری می‌دهد.

قابلیت‌های نرم‌افزار

 1. ساخت همزمان با اجرای انیمیشن
 2. گرافیک فوق‌العاده نرم‌افزار
 3. سریع و روان بودن نرم‌افزار
 4. محیط کاملاً کاربر پسند
 5. رندر کردن انیمیشن با رزولوشن و کادر‌های بسیار زیاد
 6. طرز تهیه‌ی فیلم (انیمیشن) به صورت کاملاً جدید و جالب به صورت عکس‌برداری از مسیر انیمیشن و سپس ساخت هوشمندانه‌ی انیمیشن

درباره نویسنده