ش٫ فروردین ۲۵ام, ۱۴۰۳

با دیدن کاخ موزه چهل ستون قزوین به اعماق تاریخ سفر کنید

کاخ موزه چهل ستون قزوین با معماری زیبای خود و گنجینه ای از اشیای تاریخی و قدیمی فضای دلنشینی برای مرور بخشی از تاریخ غنی ایران زمین مهیا می کند.

ایام نوروز فرصت مناسبی برای دیدن آثار تاریخی و فرهنگی در اقصی نقاط کشور  است و در این میان استان قزوین نیز با داشتن شمار زیادی از این آثار می تواند در این ایام ساعات خوشی را برای گردشگران در زمان بازدید از آثار باستانی مهیا کند.

یکی از این آثار تاریخی زیبا که در مرکز شهر قزوین قرار دارد عمارت چهل ستون است که در این گزارش آن را معرفی می کنیم.

عمارت چهلستون قزوین یا همان عمارت کلاه فرنگی بنایی است متعلق به دوره صفویه که به دوره حکمرانی این سلسله در قزوین بازمی گردد.

قزوین پیش از اصفهان پایتخت صفویان بوده و بناهایی به نام عالی قاپو و چهل ستون داشته و این کاخ موزه در میدانی به نام سبزه میدان به همت شاه تهماسب احداث شده بود که هم اکنون این میدان، آزادی نام گرفته و کاخ چهلستون به موزه تبدیل شده است.

کاخ چهل ستون در عصر قاجار به همت محد باقر سعدالسلطنه فرماندار قزوین مرمت و بازسازی شد. این بنای هشت گوش به دلیل نوع معماری اش کلاه فرنگی نامیده می شود. کلاه فرنگی عبارتی است که بعد از دوره قاجار در ترجمه Pavilion  در اصطلاحات معمای به کار رفت ولی باید گفت این نوع اسلوب ساختمان سازی به هیچ وجه فرنگی نیست بلکه در ایران باستان نیز سابقه داشته است.

بنای عمارت دو طبقه و هر طبقه حدود ۵۰۰ مترمربع و دور تا دور عمارت را یک رواق ستون دار با طاق های آجری در بر گرفته است. 

طبقه بالا ایوانی ستون دار نیز به سبک معماری ایرانی دارد. علت نامگذاری این بناها به چهلستون تعداد پر شمار ستون های آن است که بعد از انعکاس در آب نمای مقابل عمارت دو برابر نیز می شده است. 

سبک طراحی آب نما در مقابل کاخ ریشه در ایران باستان دارد و تزئینات کاخ چهلستون مشتمل بر نقاشی های دیواری، پنجره های ارسی رنگارنگ و بسیار زیباست.

کاخ چهلستون از سال ۱۳۳۷ به گنجینه اشیاء تاریخی و باستانی تبدیل شد و بعد از آن موزه خوشنویسی قزوین در آن قرار گرفت. هم اکنون موزه های دیگری نیز به آن الحاق شده است.

بخشی از این موزه به هدایای مقامات کشورهای خارجی مانند وزیر کشور پاکستان، وزیر امور خارجه غنا، سفیر سودان، قائم مقام وزیر امور خارجه هندوستان، سفیر ایران در تفلیس گرجستان و سایر مقامات اختصاص یافته است. 

در این بخش نسخه های نفیس تاریخی و محلی برای عرضه گونه های ممتاز هنر در دوره های مختلف به چشم می خورد.  

کاخ چهل‌ستون قزوین در بهمن ماه سال ۱۳۳۴ به شماره ۳۸۹ در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسید و به‌عنوان یکی از بناهای دیدنی قزوین، در مرکز شهر میزبان گردشگران در ایام نوروز است. 

برنا

درباره نویسنده