بافت تاریخی و فرسوده، فرصتی برای توسعه تبریز

تبریز با ۷۰۰ هکتار بافت تاریخی و همچنین چند هزار هکتار بافت فرسوده در رتبه های نخست کشوری از نظر وجود بافت فرسوده قرار دارد. بافتی که می تواند فرصتی جدی و کم نظیر برای توسعه گردشگری باشد، در سال‌‎های اخیر با رهاشدگی از نظر شیوع آسیب‌های اجتماعی به یک تهدید تبدیل و از نظر معماری نیز دچار آشفتگی شده است.

قرار خدمت اینبار در شهرداری منطقه ۸ تبریز برپا شد، فرصتی مغتنم فراهم آورد تا متولیان محور تاریخی-فرهنگی تبریز، از مسئولان شهرداری گرفته تا اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران و نمایندگان سایر دستگاه های اجرایی گردهم آمده و در مورد چگونگی احیا، تقویت و توسعه این محور هم اندیشی کنند.

در جلسه ای که به همین منظور و پس از بازدید اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار تبریز در محل شهرداری منطقه ۸ برگزار شد، مسئولان و مدیران ضمن بازخوانی سیاست های غلط گذشته که موجب آشفتگی محور تاریخی تبریز از نظر معماری و اجتماعی شده، بر ضرورت اتحاد دستگاه های اجرایی برای احیای این بافت و تقویت آن تاکید کردند.

یعقوب هوشیار، شهردار تبریز در این جلسه اظهار کرد: سیاست های نادرست اتخاذ شده در دو دهه گذشته، منجر به ترک خانه ها در بافت تاریخی شهر شده است اما معتقدیم میراث فرهنگی بدون مردم ارزش چندانی ندارد.

وی با انتقاد از اینکه سیاست ها و روش های نادرست در حفاظت از میراث فرهنگی باعث تبدیل خانه های بافت تاریخی به محل تجمع معتادان شده است، افزود: باید با اتخاذ سیاست ها، تصمیمات و تدابیری، مردم را به این بافت بازگردانیم.

شهردار تبریز تاکید کرد: در گذشته شاهد برخورد سلیقه ای در صدور مجوز ساخت و ساز در بافت تاریخی شهر از نظر طبقات بوده ایم که نشان می دهد ضوابط آنچنان بازدارنده نیست و قابل تغییر است.

یعقوب هوشیار با اعلام اینکه ۷۰۰هکتار بافت تاریخی در تبریز وجود دارد، تصریح کرد: به جز بخش اقتصادی و بازار، متاسفانه سایر بخش های محور تاریخی و فرهنگی وضعیت نامناسبی دارد و ما خواستار ورود شورای اسلامی شهر همگام با شهرداری برای حل و رفع مشکلات این منطقه هستیم.

وی با بیان اینکه شهرداری تبریز آماده همکاری با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای حفاظت و تقویت بافت تاریخی شهر است، گفت: شهرداری تبریز به دلیل مراقبت از آبرو و اعتبار شهر به پروژه میراث فرهنگی ورود کرده است و می توان در سایر اماکن تاریخی نیز با تعامل و همکاری گام های مثبتی برداشت.

برنا

درباره نویسنده