ایده های جذاب برای دکوراسیون مینیمال منزل

دکوراسیون مینیمال

اگر اهل هنر و معماری باشید، حتما نام مدرسه باهاوس به گوش‌تان خورده است. تقربیا در دهه ۱۹۲۰ بود که این مدرسه طراحی آلمانی سبک باهاوس را معرفی کرد. سبک باهاوس دکوری ساده و بی‌تکلف را برای فضاهای بزرگ و جادار توصیف می‌کرد که بیش از دو رنگ در آن نباید استفاده می‌شد. این سبک در طی دهه‌ها گسترش یافت و به مبلمان و اشیای مختلف راه پیدا کرد. برای مدتی این ویژگی‌ها اصلی‌ترین مشخصه برای شناخت سبک طراحی مینیمالیستی بود. اما در حال حاضر اینگونه نیست!

دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون مینیمال

فضاهای مینیمالیستی امروزی چیزی فراتر از تعریف بالا هستند و تنها به سادگی هر چه بیشتر در فضا معطوف نمی‌شوند. امروزه دکوراسیون مینیمال با هر سبک طراحی داخلی می‌تواند ادغام شود و ایده‌های متفاوتی را رقم بزند. به طور کلی دکوراسیون مینیمال با ۵ ویژگی اصلی زیر شناخته می‌شود.

۱) سادگی در شکل و عملکرد: حذف تمامی غیرضروریات، تمرکز بر روی سطوح صاف و ساده، بدون جزئیات و تزئین

۲) روکش فلزی ساده:  استفاده از پوشش ساده‌ی فلز در مبلمان و لوازم دکوری 

۳) فضاهای تمیز و باز و پر از نور و روشنایی: دیوارهایی با رنگ‌های روشن و پالت رنگی خنثی

۴) جزئیات ساده و عاری از هر گونه تزئین اضافی: حذف لوازم غیرکاربردی و استفاده حداقل از مبلمان

۵) استفاده استراتژیک از مواد برای ایجاد یک دید بصری جالب: استفاده از شیشه، استیل و بتون

ما در ادامه مطلب عکس هایی از دکوراسیون مینیمال را برای شما آماده کرده‌ایم تا تصویر واضحی از این سبک دکوراسیون را در ذهن شما ایجاد کنیم. شما می‌توانید با الهام از این تصاویر دکوراسیون منحصربفرد خودتان را بسازید.

دکوراسیون اتاق نشیمن به سبک مینیمال

عکس شماره ۱

دکوراسیون مینیمال

با اینکه در دکوراسیون مینیمال اصل بر روی سادگی فضا است، اما شما می‌توانید با کمی خلاقیت در عین حفظ سادگی جذابیت بیشتری به فضا ببخشید. دیوار تاکید در دکوراسیون بالا دقیقا همین نقش را ایفا می‌کند و توانسته هماهنگی بیشتری در طراحی داخلی فضا ایجاد کند. دیوار به رنگ تیره با خطوط مشکی فرش و رنگ مبلمان باعث انسجام فضا شده و کمی از رنگ روشن دیوارها کم کرده است. پس شما نیز از رنگ‌های تیره مخصوصا در اتاق‌های پرنور نترسید و از آن‌ها در دکوراسیون‌تان استفاده کنید.

عکس شماره ۲

تصویر دکوراسیون مینیمال

تصویر دکوراسیون مینیمال

اتاق نشیمن بعدی مهم‌ترین ویژگی‌های سبک مینیمال را در خود حفظ کرده است ولی در عین حال در برخی موارد شاید کمی با تعریف سبک مینیمال متفاوت باشد. همانطور که مشاهده می‌کنید تعداد رنگ محدودی در این فضا استفاده شده و رنگ سفید بر فضا غالب گشته است. با اینکه مبلمان کامل شکل ساده و عاری از هر گونه جزئیات اضافی دارد، اما خطوط تابلوهای نقاشی پیچیدگی و جذابیت خاصی به فضا اضافه کرده است.

دکوراسیون اتاق نشیمن به سبک مینیمال

با اینکه شیشه، استیل و بتون بیشترین کاربرد را در دکوراسیون مینیمال دارند اما این جمله به این معنی نیست که شما نمی‌توانید از متریال دیگر برای دکور مینیمالیسم استفاده کنید. یکی از ترندهای محبوب برای دکوراسیون مینیمال با متریال چوبی اتفاق می‌افتد. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، چنین دکوراسیونی بسیار شیک، مدرن و منحصربفرد بنظر خواهد رسید.

عکس شماره ۴

سبک دکوراسیون داخلی مینیمالیسم

سبک دکوراسیون داخلی مینیمالیسم

همانطور که در بالا اشاره کردیم در دکوراسیون مینیمال شما باید سادگی شکل مبلمان را نیز در نظر بگیرید. یک مثال جالب در این مورد مربوط به عکس دکوراسیون مینیمال بالا است. همانطور که مشاهده می‌کنید در این فضا فقط از سه شکل هندسی برای ایجاد حس هماهنگی بین اشیا استفاده شده است: ۱) شکل قوس آینه که در مبل و آباژورها تکرار شده است. ۲) شکل چهارگوش که در میز کنار سالنی و صندلی‌ها تکرار شده است. ۳) پترنی که در تابلو دیواری مشاهده می‌کنید.

پس می‌توان نتیچه گرفت که شکل‌ها و تکرار آن‌ها می‌توانند به ساخت فضای مینیمال شما کمک زیادی بکنند.

 

عکس شماره ۵

سبک مینیمال در دکوراسیون

سبک مینیمال در دکوراسیون

با اینکه سبک مینیمال بیشتر با رنگ‌های خنثی شناخته می‌شود اما مطمئنا کمی استفاده از رنگ‌های پر زرق و برق می‌تواند فضای شما را جذاب‌تر نماید. چیزی که در مورد اتاق نشیمن بالا کاملا صدق می‌کند. این اتاق نشیمن با کمک کوسن‌های سبز رنگ حس و حال تر و تازه‌ای به خود گرفته است. خوشبختانه کوسن‌ها این امکان را در دکوراسیون داخلی به شما می‌دهند که هر زمانی بتوانید آن‌ها را تغییر دهید و ظاهر جدیدی به دکورتان ببخشید.

عکس شماره ۶

دکوراسیون مینیمال نشیمن

دکوراسیون مینیمال نشیمن

 

اتاق نشیمنی محل قرارگیری تلویزیون یکی از مراحل سخت چیدمان می‌باشد. پیشنهاد ما به شما نصب تلویزیون بر روی دیوار بالای شومینه است. به این ترتیب این بخش از منزل شما می‌تواند به نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی تان تبدیل شود. نقطه کانونی دکوراسیون در واقع عنصری است که به هنگام ورود به اتاق، نگاه شما را به خود جلب کرده و متوجه آن می‌‏شوید. معمولا نقطه کانونی را به عنوان نقطه تاکید در اتاق می‌شناسند زیرا که بقیه دکوراسیون شما به آن وابسته است.

عکس شماره ۸

دکوراسیون مینیمال نشیمن

دکوراسیون مینیمال نشیمن

با اینکه الگوهای پیچیده در فضاهای مینیمال زیاد رایج نیست اما شما می‌توانید با کمک رنگ‌های خنثی مثل اتاق نشیمن بالا آن را به فضا اضافه کنید. مخصوصا در اتاق‌های نشیمن که تلویزیون معمولا نقطه کانونی اتاق است، این ایده می‌تواند بیشتر نگاه‌ها را به سمت تلویزیون بکشاند.

دکوراسیون اتاق خواب به سبک مینیمال

عکس شماره ۹

دکوراسیون اتاق خواب به سبک مینیمال

دکوراسیون اتاق خواب به سبک مینیمال

اولین پیشنهاد ما به شما ترکیب دکوراسیون مینیمال با سبک صنعتی است. این اتاق خواب مینیمالیستی با تاکید بر روی سبک صنعتی ظاهر کامل جدیدی به خود گرفته است. عناصر فلزی با دقت و وسواس خاصی به فضا اضافه شده‌اند تا شکل ساده فضا بهم نخورد.

 

عکس شماره ۱۰

دکوراسیون مینیمال اتاق خواب

با اینکه در سبک مینیمال بر روی ظاهر صاف تاکید شده است، اما شما می‌توانید با کمک بافت گرم و رنگ‌های زمینی عمق را به فضاهای مینیمالیستی خود اضافه نمایید و در عین حال ظاهر طراحی مینیمالیستی فضا را نیز حفظ کنید. مثلا نگاهی به اتاق خواب بالا بیندازید. نکته‌ی جالب دیگری که در دکوراسیون اتاق خواب به سبک مینیمال بالا دیده می‌شود، شکل هندسی پیچیده آباژور دیواری و نقش و نگار بالش‌ها است که به فضا بعد داده است.

عکس شماره ۱۱

دکوراسیون مینیمال اتاق خواب

دکوراسیون مینیمال اتاق خواب

 

 

منبع:chibechin.com

درباره نویسنده