پ٫ اسفند ۱۰ام, ۱۴۰۲

ایجاد «محلات الگو» در تهران بر اساس معماری ایرانی

معاون شهرسازی شورای شهر تهران از برنامه ریزی برای ایجاد «محلات الگو» در تهران با اولویت محلات دارای بافت فرسوده خبر داد.

حمیدرضا صارمی در مورد خیز شهرداری تهران برای ایجاد «محلات الگو» در تهران گفت: به دلیل رویکرد علمی در خصوص کاهش ترافیک و آلودگی هوا ایجاد این محلات در دستور کار قرار دارد و در عین این محلات هم بعد اجتماعی، هم بعد اقتصادی و هم فرهنگی دارد.
وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل عدم تعادل سرانه‌ها این است که اهالی یک محله، دلبستگی به مکان ندارند، افزود: محلات الگو مرکزیت دارند و سرانه‌های خدماتی اعم از مسجد، فضای آموزش، بیمارستان، فضای سبز، ورزشی و… به طور کافی در آن در نظر گرفته می‌شود.
صارمی با بیان اینکه در این محلات الگوی معماری ایرانی – اسلامی بسته به اقتضائات اجرایی می‌شود، گفت: در این نوع معماری، نور ساختمان مهم است و بگونه‌ای طراحی خواهد شد که بتواند از همه جا نور بگیرد و حریم امنیتی رعایت می‌شود و در این شرایط رفاه، آسایش و کیفیت زندگی در سکونت افزایش می‌یابد.
معاون شهرسازی شهرداری تهران با تاکید بر برنامه ریزی برای بازسازی «مرز‌های محله‌ای» در برخی محلات تهران، توضیح داد: لازمه داشتن «محلات الگو»، این است که مرز محله‌ای بمانند قدیم داشته باشیم همچون محلات دولاب و عودلاجان و رویکرد ما در کلانشهری همچون تهران این است که دوباره مرکزیت به محله بدهیم.
او افزود: این مرکزیت سبب می‌شود که روابط اجتماعی گسترش یابد و اعتماد و سرمایه اجتماعی افزایش یابد و وقتی همه افراد محلات یکدیگر را بشناسند به دلیل این نظارت اجتماعی، ناامنی کاهش می‌یابد.
صارمی تاکید کرد: ایجاد «محلات الگو» هم در بعد معماری و هم در بعد شهرسازی مورد توجه قرار گرفته است.
شهرداری تهران در نظر دارد که در مناطق دارای بافت فرسوده، محلات الگو ایجاد کند که بر اساس اخبار منتشره دو منطقه ۱۹و ۲۱ کاندیدای ایجاد «محله الگو» هستند.

صداوسیما

درباره نویسنده