س٫ اردیبهشت ۴ام, ۱۴۰۳

اهمیت حفاظت از معماری حرم مطهر رضوی

 

خراسان رضوی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: حرم مطهر امام رضا(ع) یکی از نمونه‌های بارز معماری ایرانی اسلامی است و وظیفه همه ما این است که در حوزه فنی و مهندسی با بهره‌گیری از آخرین دانش و تکنولوژی روز از این گنجینه حفاظت کنیم.

مالک رحمتی در دیدار اعضای هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی اظهار کرد: این سازمان می‌تواند بازوی فکری و مشورتی آستان قدس در پروژه‌های عمرانی باشد و در این زمینه انعقاد تفاهم‌نامه‌ ساختارمند با هدف شروع فصل جدیدی از همکارهای فنی و عمرانی را مفید و کارآمد می‌دانیم.

وی یکی از پایه‌های بزرگ تمدن ایرانی اسلامی را دستاوردهای فنی و مهندسی برشمرد و گفت: حرم مطهر امام رضا(ع) یکی از نمونه‌های بارز معماری ایرانی اسلامی است و وظیفه همه ما این است که در حوزه فنی و مهندسی با بهره‌گیری از آخرین دانش و تکنولوژی روز از این گنجینه حفاظت کنیم که در این زمینه سازمان نظام مهندسی می‌تواند به آستان قدس رضوی طرح‌های خلاقانه و نوآورانه برای افزایش رفاه زائران ارائه کند.

نقش اثرگذار سازمان نظام مهندسی برای حل مشکلات بافت پیرامونی حرم 

رحمتی به مشکل بلاتکلیفی بافت فرسوده پیرامونی حرم مطهر رضوی نیز اشاره کرد و گفت: باور ما این است که بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی نسخه علاج دارد و این کار با نگاه جامع و کارشناسی و هم‌افزایی فنی قابل انجام است و سازمان نظام مهندسی استان نیز می‌تواند در این زمینه اثرگذار باشد.

وی افزود: انتظار این است که مهندسان نظام مهندسی استان در این خصوص طرح‌ها و مشورت‌هایی علمی منطبق با معماری ایرانی اسلامی و در شان بارگاه حضرت رضا(ع) ارائه دهند.

ضرورت تدوین برنامه فنی و مهندسی برای مدیریت حاشیه شهر مشهد 

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی همچنین بر ضرورت تدوین برنامه ساماندهی حاشیه شهر مشهد تاکید کرد و افزود: اگر سازمان نظام مهندسی بتواند برنامه جامع عملیاتی ویژه‌ای برای حاشیه شهر مشهد ارائه کند، آستان قدس رضوی نیز امکانات خود را به میدان خواهد آورد و ما برای همکاری در این زمینه آماده‌ایم.

رحمتی بیان کرد: پیش از این نیز اراضی آستان قدس رضوی برای مشارکت در این موضوع اختصاص پیدا کرد که تاکنون اقدام اجرایی خاصی صورت نگرفته است.

آمادگی آستان قدس برای ارائه الگو در حوزه ساخت‌وساز

وی در ادامه رویکرد آستان قدس رضوی را حمایت از بخش خصوصی اعلام و خاطرنشان کرد: آستان قدس رضوی با توجه به تجربیات و کارنامه روشن خود، آمادگی دارد ساختمان‌سازی الگو را با نظارت‌ هوشمند سازمان نظام مهندسی توسعه دهد. البته یکی از معیارها و ملاک‌های ما در این عرصه توجه ویژه به بهای تمام شده و منطقی بودن آن برای استفاده مردم است.

رحمتی تصریح کرد: همچنین ایمنی و استحکام بنا و مدیریت مصرف انرژی در صنعت ساختمان‌سازی بایستی همواره اولویت اصلی مهندسان باشد.

آستان قدس باید در سیاست‌گذاری توسعه شهری مشهد نقش‌آفرین باشد

حسین بشیر، رئیس سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی نیز در این دیدار گفت: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از اراضی مشهد موقوفه حضرت رضا(ع) و تحت صیانت آستان قدس رضوی است. این آستان باید در حوزه سیاست‌گذاری‌های کلان توسعه شهری نقش داشته و اظهار نظر کند.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی وی گفت: مشهد مقدس کلانشهر مذهبی و پایتخت فرهنگی جهان اسلام است و بر این اساس، آستان قدس رضوی باید برای پیاده‌سازی معماری ایرانی اسلامی در این شهر به ویژه در معابر منتهی به حرم مطهر رضوی ارائه‌دهنده ایده و صاحب‌نظر باشد تا با این نقش‌آفرینی سیمای زیبای معماری اسلامی در اطراف حرم مطهر نمایان شود.

ایسنا

درباره نویسنده