پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

انتقاد معاون شهردار قم از ساخت‌وسازهای جدید

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: نیاز به مسکن از سوی مردم وجود دارد، اما به علت گرانی‌های سرسام‌آور برخی از مردم توان تهیه زمین و مسکن را ندارند.

 غلامرضا جانقربان با انتقاد از بالا بودن قیمت زمین و ساخت‌وساز در قم، اظهار کرد: مردم توان ساخت زمین ۱۵۰ متر را ندارند چراکه پایین‌ترین قیمت زمین متری سه میلیون تومان بوده و این مسئله شرایط سختی را برای مردم ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر لزوم چاره‌اندیشی در این رابطه گفت: نیاز به مسکن از سوی مردم وجود دارد، اما به علت گرانی‌های سرسام‌آور یک قشر از مردم توان تهیه زمین و مسکن را ندارند.

معاون شهرسازی و معماری شهردار قم با بیان اینکه این گرانی‌ها سبب بازگشت عده‌ای از شهرنشینان به سمت روستاها شده است، اضافه کرد: هم‌جواری و نزدیکی به مرکز شهر دو عامل مهمی است که در بازگشت به روستاها و انتخاب محل کار در شهرها از سوی این افراد تأثیرگذار است.

وی با بیان اینکه برای تعیین محدوده و حریم ماده ۵۵ قانون شهرداری و ماده ۱۰۰ در شهر و در روستاها ماده ۹۹ اعمال قانون می‌کند، افزود: کنترل ساخت‌وساز جزو وظایف قانونی شهر قنوات بوده و خارج از آن در محدوده قوانین بخشداری و دهیاری‌ها است.

جانقربان ادامه داد: در شهر قم نزدیک به ۱۳ هزار هکتار محدوده داریم که به آن می‌توان پروانه داد همچنین نزدیک به ۳۳ هزار هکتار حریم داریم که می‌توان ساخت‌وساز را در آن کنترل کرد تا اگر نیاز باشد طرح‌های موضعی با کاربری غیرمسکونی تهیه کنیم که به این مناطق خدمات داده شود.

وی با اشاره به موضوع الحاق روستای مبارک آباد به شهر قم، عنوان کرد: در صورتی که بخواهیم موضوع را بدون الحاق روستای مبارک‌آباد به شهر جلو ببریم و به صورت مدیریتی مشکلاتش را رفع کنیم باید ابزارهای قانونی و ساخت‌وساز را برایش ایجاد و برای ساخت‌وساز ضابط قضائی برقرار کنیم.

معاون شهرسازی و معماری شهردار قم با بیان اینکه در حال حاضر تبصره‌های یازده‌گانه کمیسیون ماده صد پاسخگوی مسائل و مشکلات ساخت‌وساز نیست، تاکید کرد: دولت در حال تدوین لایحه‌ای است که در این رابطه اصلاحاتی انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های روستای مبارک‌آباد در زمینه تأمین مسکن، جمعیت‌پذیری و بازگشت جمعیت از شهر به روستا پیشنهاد می‌کنیم، روستای مبارک‌آباد با در نظر گرفتن ملاحظاتی به شهر قنوات الحاق شود.

منبع:ایمنا

درباره نویسنده