پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

املاک قولنامه‌ای و حاشیه‌نشینی مهم‌ترین چالش شهرها

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز، گفت: فلسفه تشکیل مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی پیگیری چالش‌های شهری همچون حاشیه‌نشینی و بدمسکنی، املاک قولنامه‌ای و ضوابط شهرسازی است.

فریدون بابایی‌اقدم در سومین نشست مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری کلان‌شهرها و استان‌ها اظهار کرد: چالش عمده‌ای که در کارگروه شهرسازی مجمع مشورتی به آن بیشتر خواهیم پرداخت، املاک قولنامه‌ای است، به‌ویژه بر اساس رأی دیوان نمی‌توان برای این املاک پروانه ساخت صادر کرد.

وی افزود: فلسفه و ضرورت شکل‌گیری این مجمع و پیگیری‌های بعدی، اقداماتی است که ما باید در بستر شورا و بر اساس وظایف خود پیگیر باشیم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز، تصریح کرد: این نشست در سه کمیته بازآفرینی، کمیته شهرسازی و کمیته معماری برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: مدیریت حریم شهری، فرآیند صدور پروانه، کنترل و کاهش تخلفات ساختمانی و طرح‌های توسعه شهری و کم و کیف تدوین آنها در کمیته شهرسازی بحث می‌شوند در کمیته بازآفرینی، طرح جهش مسکن و بازآفرینی بافت‌های ناپایدار شهری، دفاتر تسهیل‌گری و موضوع حاشیه‌نشینی مورد بحث بررسی قرار می‌گیرد نهایتا در کمیته معماری، بحث نما و منظر شهری را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بابایی متذکر شد: موضوعات عمده بعدی انتقال تجربیات شهرهای مختلف، بحث حاشیه‌نشینی و تقارن شروع دوره ششم شورای شهر با طرح جهش مسکن دولت است.

وی بیان داشت: نقدهایی بر سیاست مسکن مهر در دولت‌های قبلی داریم و فارغ از سیاست فنی و اجرا، نقدی به مکان‌یابی داریم.

عضو شورای شهر تبریز ادامه داد: حاشیه‌نشینی در بحث مسکن مهر به فراموشی سپرده شد و در طرح جهش مسکن نیز به مقوله زمین و کم و کیف و مکان‌یابی آن دقت نشده است و مراکز استان‌ها مورد غفلت واقع شده و معطوف به شهرهای جدید شده است.

وی اضافه کرد: در کنار این دغدغه‌ها، طرحی تحت عنوان جامعه حاشیه‌نشینان ایران یا انجمن حاشیه‌نشینان ایران نیز ارائه کردیم که با تشکیل آن می‌توان در تسهیل‌گری در بافت فرسوده از طریق تشکل‌های مردم‌نهاد اقدام کرد.

فارس

 

درباره نویسنده