ش٫ فروردین ۲۵ام, ۱۴۰۳

اقامتگاه صدراعظم سه شاه قاجار تا خانه دائی‌جان ناپلئون

خانه امین‌السلطان که بعدها به خانه اتحادیه شهرت یافت از آثار معماری دوران قاجاریه شهر تهران به حساب می‌آید. این بنا در فهرست خانه‌های تاریخی تهران قرار دارد و به عنوان یکی از مهمترین مکان‌های دیدنی تهران شناخته می‌شود و همچنین قرارگیری در بافت تاریخی شهر، این خانه را به مکانی محبوب برای تهران‌گردی تبدیل کرده است.

خانه و باغ اتحادیه یا خانه امین‌السلطان عمارتی مربوط به دوران قاجار است که در مرکز تهران قرار دارد و به عنوان تنها بازمانده از خیابان لاله‌زار قدیم و یکی از باارزش‌ترین معماری‌های دوره قاجار شناخته می‌شود.

تصاویر تنها بازمانده از لاله‌زار | اقامتگاه صدراعظم سه شاه قاجار تا خانه دائی‌جان ناپلئون

این خانه به دلیل موقعیت مکانی بین خیابان فردوسی و لاله‌زار تهران قدیم، محل رفت‌وآمدهای میهمانان خارجی آن روزهای قبل انقلاب و نشست‌های سیاسی هم بوده است.

این اثر معماری ارزشمند در سال ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۰۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید اما پس از چندی از فهرست آثار ملی خارج شد و در خطر تخریب قرار گرفت اما سازمان زیباسازی شهر تهران  در سال ۱۳۹۴ این خانه ارزشمند را خریداری کرد.

این خانه باغ زیبا متعلق به امین‌السلطان، صدراعظم دوره ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمد علی شاه قاجار بوده  که پس از کشته شدن او، توسط «حاج رحیم اتحادیه» خریداری شد.

در سال ۱۲۶۱ خورشیدی، هنگامی که باغ بزرگ لاله‌زار برای ساخت خیابانی به همین نام بخش‌بندی و فروخته شد، بخشی از آن به میرزا ابراهیم خان، پدر علی‌اصغرخان اتابک (امین‌السلطان) رسید و با مرگ ابراهیم‌خان، پسرش بخش‌های دیگری از زمین‌های مجاور را خرید و به آن افزود.

در این خانه بسیاری از تصمیمات مهم سیاسی آن دوران گرفته می‌شده است. مساحت این خانه باغ در زمان قاجار بیشتر از حال حاضر بوده و ساختمان‌های آن به مرور زمان تخریب شده است.

این باغ در دوران صدراعظمی میرزا احمد خان اتابک میزبان دیدارهای سرنوشت سازی بوده است. بسیاری از شخصیت‌های انقلابی و سیاسی دوران مشروطه این خانه را پناهگاه خود می‌دانستند. ناصرالدین شاه قاجار نیز به این خانه رفت و آمد کرده و ملاقات‌هایی در این عمارت داشته است.

همشهری آنلاین

درباره نویسنده