پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

افتتاح کتابخانه دبی با معماری زیبای قرآنی

کتابخانه «محمد بن راشد» با معماری خاص خود که نمایی از رحل قرآن دارد، با بیش از یک میلیون جلد کتاب چاپی و الکترونیک به زبان‌های مختلف و امکانات گسترده افتتاح شد.

هفته گذشته کتابخانه دبی با نام محمد بن راشد افتتاح شد.این سازه‌ی هفت طبقه با ارزش یک میلیارد درهم و با مساحت یک میلیون فوت مربع دارای بیش از یک میلیون کتاب، شش میلیون پایان‌نامه تحقیقاتی و نه کتابخانه‌ی فرعی با کتاب‌های تخصصی است.

در زمان افتتاحیه، شیخ محمد در توییتر نوشت: “اولین کلام آسمانی که به زمین فرستاده شد اقراء به معنای ‘بخوان’ بود. دانش جزوی از اقتصاد است، سیاست مستلزم دانایی است و ملت‌ها همواره نیازمند علم هستند. تمام این‌ها در کتاب‌ها قرار دارد و امروز ما ساختمانی با میلیون‌ها کتاب در دسترس داریم که به کمک آن قدم‌های بزرگی در مسیر پیشرفت خود برداشته تا زندگی بهتری برای نسل‌های آینده تضمین کنیم.”

کتابخانه دبی واقع در الجداف در خور دبی بوده و دارای سازه‌ای چشم‌گیر و منحصر به فرد است. طراحی این ساختمان شبیه به یک کتاب باز روی رحلِ قرآن است.

بر خلاف آن‌چه به‌نظر می‌رسد، کتابخانه دبی دارای هفت طبقه است.

ویدیوی که توسط صفحه‌ی رسمی این‌کتابخانه در اینستاگرام منتشر شد، گوشه و کناری از فضای ۵۴۰۰۰ متر مربعی درون این سازه را نشان می‎دهد.

کتابخانه محمد بن راشد دارای یک فضای کتابخوانی عمومی، سالن جوانان، یک سالن رنگارنگ برای بچه‌ها، بخش مختص نقشه‌ و اطلس، بخش مدیا و هنر، سالن بیزینس، بخش کتابخانه امارات، سالن گاهنامه‌ها و بخشی به نام “گنجینه‌ی کتابخانه”، که یک احتمالا نمایشگاه کتاب است، می‌باشد.

این کتابخانه، خدمات هوشمند و دیجیتالی را ارائه داده و یکی از پیشرفته‌ترین کتابخانه‌های جهان از نظر فناوری خواهد بود.

همچنین گفته شده است که در این مکان، سالن‌های تئاتر و فضاهای متعددی برای رویدادها، فستیوال‌ها و نمایشگاه ‎های فرهنگی مختلف وجود خواهد داشت.

این سازه‌ بیش از یک میلیون کتاب و شش میلیون پایان‌نامه‌ی تحقیقاتی را در خود جای داده است.

علاوه بر کتاب، این مکان بیش از ۷۳هزار قطعه موسیقی نوشته شده، ۷۵هزار ویدیو، ۱۳هزار مقاله و بیش از ۵هزار نوشته تاریخی و مجله دیجیتال از سال‌های مختلف در طول دوره‌ای ۳۲۵ ساله دارد.

کتابخانه دبی هفت طبقه‌ دارد که هر طبقه به موضوعات مختلفی اختصاص داده شده است.

کتابخانه دبی

طبقه‌ی هفتم و بالاترین طبقه‌ی آن، نمایشگاه و موزه‌ است که در آن قدیمی‌ترین نسخ خطی قرآن، ابزارهای خطاطی، نقشه‌های قدیمی، مجله‌های قدیمی و بسیار موارد دیگر قرار دارد.

طبقه‌ی ششم به دو بخش بیزینس و امارات تقسیم می‌شود. بخش بیزینس مجموعه‌ی بهترین آثار و مقالات آموزشی درباره‌ی اصول مدیریت و شیوه‌های بازرگانی و افراد موفق در عرصه‌ی بیزینس است و بخش امارات نیز به آثار نویسنده‌های اماراتی و عرب درباره‌ی امارات تعلق دارد.

در طبقه‌ی چهارم این کتابخانه ۱۲ اتاق کنفرانس وجود دارد که بزرگ‌ترین آن تا ۲۴ نفر ظرفیت دارد و تمام این‌ اتاق‌ها با انواع تجهیزات از قبیل پرده نمایش و وسایل نوت‌برداری مجهز شده‌اند. طبقه‌ی دوم کتابخانه محمد بن راشد نیز مخصوص مطالعه است و بخش‌های مختلفی برای مطالعه‌ی جمعی و همچنین بخش‌های ساکت و خلوت برای مطالعه‌ی فردی دارد.

افتتاح کتابخانه دبی با معماری زییای قرآنی + فیلم

طبقه‌ی اول به موارد زیادی از جمله هنر و رسانه، نقشه‌ها و اطلس‌ها و کتاب‌های کودک و نوجوان اختصاص داده شده و طبقه‌ی همکف نیز بخش‌های مختلفی از جمله آرشیو روزنامه‌ و مجله، کتابخانه‌ی عمومی، کتابخانه‌ی کودکان، تالار سخنرانی و کافه‌تریا در خود جای داده است. در فضای بیرونی کتابخانه آمفی‌تئاتر کوچکی قرار دارد که برای برگزاری مراسم مختلف در فصل زمستان طراحی شده و منظره‌ی زیبای خور دبی را دارد.

صبح تهران

 

درباره نویسنده