ارتقاء کیفیت ساختمان ها با پیوند تمام ارکان ساخت و ساز محقق می شود

عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهردار تهران در حاشیه بازدید از بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان، گفت: هدف از برگزاری چنین نمایشگاهی معرفی محصولات و روش های نوین ساخت و ساز است؛ آشنایی با این روش ها و محصولات می تواند به افزایش کیفیت فضای زندگی و ارتقاء کیفی ساختمان های شهر کمک کند. معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز به واسطه مسئولیت و وظیفه قانونی که در موضوع احداث ساختمان ها منطبق بر ضوابط و مقررات و معیارهای فنی بر عهده دارد، باید با روش های روز این صنعت آشنا باشد تا بتواند چارچوب های کاری خود را در مبحث نظارت یا طراحی با روش ها و مصالح روز دنیا منطبق کند.

او با تأکید بر ضرورت وجود هماهنگی و پیوند بین نظام اداری که وظیفه صدور پروانه، طراحی و نظارت را بر عهده دارد، وزارت راه و شهرسازی که در تدوین قوانین و مقررات انجام وظیفه می کند، اعضای نظام مهندسی که کار طراحی و ساختمان سازی را انجام می دهد و تولید کنندگان مصالح، در بهره گیری از روش های نوین ساختمان سازی، بیان کرد: این هماهنگی و پیوند، تأثیرگذاری هر کدام از این ارکان را در افزایش کیفیت ساختمان سازی ارتقا می دهد، چراکه اگر هر کدام از این ارکان به تنهایی و بدون هماهنگی و حمایت دیگری اقدام کند، حتماً کار ناقص خواهد ماند.

گلپایگانی تصریح کرد: به عنوان مثال، بخشنامه ای در سال های گذشته درخصوص تایید شروع عملیات ساختمانی داشتیم که براساس آن برای اینکه پروانه ای پادار و برگ شروع عملیات ساختمانی صادر شود، باید ابتدا تجهیز کارگاه انجام می شد و گودبرداری تا سطح شالوده صورت می گرفت اما امروز روش های دیگری برای آغاز عملیات ساخت و ساز به بازار آمده و آن روش اجرا از بالا Top Down است که در این روش گودبرداری تا سطح شالوده انجام نمی شود و با اجرای سازه، عملیات ساخت به صورت طبقه به طبقه از بالا به پایین انجام می شود. بنابراین اگر ما شناخت درستی از روش های نوین نداشته باشیم، بخشنامه ای که مرتبط با تایید شروع عملیات ساختمانی است روزآمد نخواهد شد و این مسئله، مهندس ناظر، مالک و سازنده را با چالش مواجه خواهد کرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: هماهنگی بین تمام اجزا و ارکان ساختمان سازی ما را به هدف که همان ارتقاء کیفیت ساختمان ها و ایمنی و روان شدن انجام کارها است، نزدیکتر می کند. برگزاری چنین نمایشگاه هایی نیز می تواند محل عرضه مصالح و روش های نوین باشد تا مردم، سازندگان و دست اندرکاران این عرصه با این روش ها و مصالح و افرادی که می توانند این خدمات نوین را ارائه دهند، آشنا شوند و این تعامل به حرکت ساختمان سازی به سمت یک صنعت مهندسی کمک خواهد کرد.

او اضافه کرد: حضور ما نیز در این نمایشگاه، هم به منظور آشنایی با دستاوردهای روز صنعت ساختمان و هم تشویق و حمایت شرکت هایی که گام های نوینی در جهت کار مهندسی در کشور برداشته اند و شنیدن مشکلات و چالش های پیش رو برای کمک به آن ها بود.

گلپایگانی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص کیفیت ساختمان های شهر تهران گفت: ما نمی توانیم بگوییم آنچه در شهر تهران ساخته می شود، واجد همه معیارهای کیفی است اما ما در شهرداری تهران تا حدی که در حیطه اختیارات و وظایفمان بوده، سعی کردیم با ایجاد هماهنگی بین سازندگان، تولید کنندگان مصالح و نظام مهندسی، کیفیت ساخت و ساز در تهران را ارتقاء دهیم.

او ادامه داد: الزام استفاده از مصالح استاندارد در ساختمان و همچنین سختگیری در حوزه تایید کار  و گزارش مهندس ناظر و برنامه ریزی و تقسیم کار، نظارت دقیق مأمور شهرداری بر ساخت و ساز از اقداماتی است که به منظور ارتقاء کیفیت ساختمان های شهر انجام می شود. علاوه بر آن در اداره کل معماری و ساختمان، یکی از دانشگاه های معتبر به عنوان عامل چهارم، به صورت تصادفی ساخت و سازهایی که در شهر انجام می شود را از نظر کیفی کنترل می کند و این کنترل ها، هم منجر به آسیب شناسی و اصلاح بخشنامه ها و روش های کاری خواهد شد و هم از تخلفات جلوگیری می کند.

گلپایگانی افزود: در این کنترل ها، مهندسین ناظر یا مأمورین شهرداری مناطق که در کار نظارت اهمال کرده اند، شناسایی شده و براساس قانون با آن ها و مسئولین هر پروژه برخورد خواهد شد و باید گفت که این بازدیدهای تصادفی، زنگ هشداری است برای مسئولان پروژه های ساختمانی در شهر تهران تا دقت بیشتری در انجام وظایف خود داشته باشند.

برنا

درباره نویسنده