پ٫ اسفند ۱۰ام, ۱۴۰۲

احداث خیابان استاد فقیهی مغایر با طرح تفصیلی و جامع است

مدیر منطقه هفت شهرداری قم با بیان اینکه احداث خیابان استاد فقیهی مغایر با طرح تفصیلی و جامع است، گفت: این طرح در شورای عالی معماری و شهرسازی با مخالفت میراث فرهنگی از دستور کار خارج‌شده است.

 محمد رمضانی با اشاره به آخرین وضعیت احداث خیابان استاد فقیهی اظهار داشت: شهرداری مخالفتی با احداث این خیابان نداشته است ولی ازآنجاکه احداث این خیابان در طرح تفصیلی و جامع جدید شهر قم دیده نشده است، دیگر امکان احداث این خیابان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه درصددیم با اجرای طرح بازآفرینی فضای مناسبی برای سکونت و رفت آمد اهالی محله فراهم کنیم، ابراز کرد: شهرداری موافق اجرای این طرح بوده ولی این طرح در شورای عالی معماری و شهرسازی با مخالفت میراث فرهنگی به علت اینکه اجرای این طرح، مداخله در بافت تاریخی بوده رد می‌شود و احداث خیابان استاد فقیهی حدفاصل خیابان ۱۹ دی (کوچه ۳ تا ۵) تا عمار یاسر از طرح حذف می‌شود.

مدیر منطقه هفت شهرداری قم با تأکید بر اینکه طرح جایگزین خیابان مذکور توسط معاونت ترافیک شهرداری در حال بررسی است که تملکات وکارهای اجرایی پیرامون احداث این خیابان در حال انجام است، گفت: طرح شهرداری برای کوچه ۳ خیابان ۱۹دی یا همان محله استاد فقیهی، بازآفرینی شهری است، چراکه با توجه به مخالفت میراث فرهنگی، اجازه تعریض خیابان را نداریم .

وی ادامه داد: با همکاری سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر درصدد آماده‌سازی طرحی هستیم و یک لکه پارکینگ ۱۴۰۰ متری که در این محله وجود داشته را تبدیل به فضای سبز کنیم و محله را از فشردگی خارج کرده و درجاهایی که میراث فرهنگی اجازه می‌دهد، عقب‌نشینی خانه‌ها صورت گیرد تا یک محیط مناسبی را برای ساکنین این محله ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه احداث خیابان از کوچه ۷متری باجک با ۵۵متری عمار یاسر در واقع جایگزین خیابان استاد فقیهی شده است، افزود: در واقع کمربندی که قرار بود از خیابان ۷تیر به ۵۵متری عمار یاسر متصل شود، با اتصال به خیابان ۱۹دی به پایان می‌رسد.

موج نو

درباره نویسنده