پ٫ فروردین ۳۰ام, ۱۴۰۳

احداث باغ‌راه حضرت فاطمه (ع) بر اساس معماری ایرانی – اسلامی

سرپرست سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران، از استمرار اقدامات اجرایی به‌منظور پیشبرد فاز دوم پروژه احداث باغ‌راه حضرت فاطمه زهرا (س) خبر داد.

«هادی حق‌بین» با اشاره به تلاش برای محوطه‌سازی در مسیر پروژه احداث باغ‌راه فاطمه زهرا (ع) گفت: حدفاصل بزرگراه آیت‌الله سعیدی تا خیابان صاحب‌الزمان (عج) (به‌جز محدوده خیابان وحید تا خیابان مراد خانی که در فاز یک پروژه تکمیل شد) این در حالی است که بخش حدفاصل خیابان صاحب‌الزمان (عج) تا بلوار بهار نیز از پایان هفته جاری به مقاطع اجرایی فاز دوم پروژه افزوده می‌شود.

وی همچنین بابیان آنکه اجرای عملیات محوطه‌سازی در بخش حدفاصل میدان مدافعان حرم تا بزرگراه آیت ا… سعیدی واقع در منطقه ۱۷ نیز از اواخر آبان ماه در دستور کار قرار خواهد گرفت، این عملیات را شامل مجموعه اقدامات خاک‌برداری، تحکیم بستر و لایه‌ریزی دانست.

به گفته سرپرست سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران، بر اساس تصمیماتی که در نشست بررسی طرح احداث باغ‌راه حضرت فاطمه زهرا (س) در کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران اتخاذشده، سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران در حال بازنگری کلیات طرح در محدوده صنعتی پروژه احداث باغ‌راه حضرت فاطمه زهرا (س) است تا مجموعه اقدامات عمرانی این پروژه بازآفرینی شهری با نیم‌نگاهی به ملاحظات معماری ایرانی- اسلامی صورت پذیرد.

گفتنی است پروژه احداث باغ‌راه حضرت فاطمه زهرا (س) پس از انتقال خط راه‌آهن تهران- تبریز به زیرزمین در سال ۱۳۹۲، روی بام این تونل در محدوده‌ای به طول تقریبی ۸ کیلومتر و کشیدگی شرقی- غربی و عرض متوسط ۳۰ متر با وسعت حدود ۲۷ هکتار تعریف‌شده است. احداث ۵ کیلومتر مسیر دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی با فضای سبز پیرامونی در محدوده مناطق ۱۷ و ۱۸ به انضمام اجرای یکی از اصلی‌ترین قطعات باغ‌راه به مساحت ۱۵ هزار مترمربع، احداث یک سازه خدماتی کوشک با محوطه پیرامونی و فضای سبز در محدوده منطقه ۱۸ از مهم‌ترین اقدامات به ثمر نشسته در قالب فاز نخست پروژه به شمار می‌آید.

فارس

درباره نویسنده