آوارسین، قلعه‌ای متروکه در ایران

نام خود را از روستای آوارسین منطقه گرفته است.قلعه آوارسین به لحاظ تاسیسات معماری بر جای مانده شامل برج‌ها و دیوارها و آب انبار حائز اهمیت است.

خداآفرین در شمال شرقی استان آذربایجان شرقی بین رشته کوه‌های جنگلی قره‌داغ و رشته کوه‌های قفقاز واقع شده است. بیش از ۸۶ درصد از وسعت اراضی شهرستان خداآفرین را جنگل‌ها و مراتع تشکیل می‌دهند. این شهرستان با تابستان‌های معتدل وزمستان سرد و جاذبه های گردشگری متعدد تاریخی و طبیعی یکی از مناطق گردشگری استان است. در این قسمت به قلعه آوارسین این منطقه از ایران می پردازیم.

نام دیگر این قلعه کیوان است. قدمت این قلعه به دوران اشکانی و ساسانی میرسد. این قلعه در نزدیکی خدا آفرین واقع شده و نام خود را از روستای آوارسین منطقه گرفته است. قلعه آوارسین به لحاظ تاسیسات معماری بر جای مانده شامل برج‌ها و دیوارها و آب انبار حائز اهمیت است.

این قلعه به شماره ۲۲۵۲۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و در گذشته کاربری دفاعی داشته و فعلا متروکه است.

برای دسترسی به قلعه آوارسین باید یک جاده خاکی در مسیر کلیبر- خدآفرین را طی کرد که نرسیده به روستای آبش احمد از جاده کوهستانی کلیبر- خدآفرین منشعب می شود. فراموش نکنید که در زمان بارش برف و باران، این جاده خاکی برای هیچ نوع ماشینی، حتی مینی‌بوس هم قابل استفاده نیست و مجبورید با پای پیاده آن را طی کنید. از اینجا به بعد، مسیر صعود به قلعه از داخل جنگل می گذرد و نه تنها سخت نیست، بلکه زیباترین و روح نوازترین قسمت سفرتان هم خواهد بود. به طور کلی قلعه آوارسین که این روزها در چند دیوار کهنه خلاصه می شود، گزینه خوبی برای سفری یک روزه به شمار می رود. با این حال به یاد داشته باشید که برنامه این سفر یک روزه خود را طوری بچینید که گرفتار بارندگی و گل و لای جاده نشوید.

مسیر قلعه:

اگراز تبریز حرکت کنیم باید از اهر و کلیبر عبور کرده به خمارلو برسیم (مرکز بخش خدا آفرین) سپس از خمارلو به سمت جنوبشرقی بسوی آخرین روستایی که باید صعودمان را از آنجا شروع کنیم یعنی روستای سقین حرکت میکنیم. این مسیر تا اولین روستا یعنی روستای قیزیل یول  آسفالت بوده و بعد از ان راه شوسه شروع میشود به روستای دوم میرسیم از ورودی روستا به سمت راست پیچیده و بتدریج ارتفاع میگیریم از چند روستای دیگر رد میشویم همراه اوجگیری ما از سواحل رود ارس مراتع جنگلی نیز پدیدار میشوند در نهایت به روستای آوارسین میرسیم . اگر بارش باران باعث نامساعد شدن مسیر جاده خاکی شد میتوانیم صعود خود را از روستای آوارسین نیز شروع کنید.

در کل دسترسی به این قلعه برای کوهنوردان از ۳ طریق زیر امکان پذیر است:

۱- از طریق جاده نیمه خاکی و نیمه اسفالته از سمت خدا آفرین (که در فوق ذکر شد)

۲- از طریق جاده تمام خاکی روستاهای بابایلو قاسم کندی . خنق و صقین

۳- از کنار دگل مخابراتی راهدار خانه گردنه شاه یوردی که از بلندیهای مشرف به قلعه می باشد.

به نظر می رسد جاده اولی یعنی از طریق خدا آفرین راحت تر است به این صورت که با ماشین به روستای آوارسین رفت و از آنجا تا قلعه حدود ۲ ساعت راه است که مسیر جنگلی است.

افرادی که از تهران قصد بازدید از این بهشت زیبا را دارند باید پس از کرج وارد اتوبان زنجان شوند و مسقیم به سمت تبریز (۶۲۰ کیلومتر) بروند. از همان ابتدای ورودی تبریز تابلویی به سمت اهر و کلیبر وجود دارد که باید وارد جاده ای دو طرفه بشوید و حدود ۲۱۰ کیلومتر را بپیمایید تا به شهر کلیبر برسید. مسیر تبریز تا خداآفرین حدود ۲۲۰ کیلومتر است.

 

 

درباره نویسنده