آماده کردن باغچه برای بهار، وقت حیاط تکونیه!

ایران کشوری با چهار اقلیم متفاوت است. متفاوت بودن تغییرات آب و هوایی باعث می شود تا نیاز به دستورالعمل های متفاوتی برای تمیز کردن حیاط در اسفند داشته باشیم؛ به خصوص در این زمستان که بارندگی های کم تر و هوایی خشک تر را تجربه کردیم. در اواسط اسفند به باغ و باغچه خود سر بزنید. قدری خاک بردارید اگر در دستان تان گلوله نشد یعنی رطوبت خاک، مناسب برای شخم و زیر ورو کردن است و درختان در انتظار آماده سازی باغچه برای بهار است!

 

بهار بدون گل های رنگارنگ خوش عطر و بو معنایی ندارد!

 

آماده کردن باغچه: شاخ و برگ های باقیمانده را کمپوست کنید!

حتما در اواخر پاییز یا اوایل زمستان یک بار برگ های پاییزی و شاخه های مرده را جمع آوری و تبدیل به مالچ یا کمپوست کرده اید، لازم است یک بار دیگر این کار را انجام دهید. شاید متوجه نباشید اما در هر زمستان تعدادی از شاخه ها بر اثر سرما یا خشکی می میرند ولی سرپا می ایستند تا گیاه را در برابر سرما محافظت کنند. با گرم تر شدن هوا این شاخه ها نمایان تر و به زمین نزدیک تر می شوند یا می افتند، این شاخه ها را نیز قبل از شروع رشد و دیده شدن اولین جوانه ها باید هرس کنید.

 

نحوه آماده سازی باغچه: علف های زمستانی و تزیینی خود را کوتاه کنید!

اگر شما هم از این دسته علف ها یا بوته های وحشی و کوهی مقاوم به سرما در حیاط تان دارید و برای حفظ زیبایی منظر زمستانی خود کوتاه شان نکردید، بهتر است در آماده سازی باغچه برای بهار این کار را انجام دهید. مطمئن باشید پس از مدت کوتاهی دوباره شروع به رشد خواهند کرد.

 

درختان کاج را بی رویه نکارید.

درختان کاج هر چند که زیبا هستند و همیشه سبز؛ اما کاشت بی رویه آن ها در محوطه، حیاط و باغچه باعث یکنواختی می شود. بهتر است در روز درخت کاری اگر قصد کاشت درختان جدید در محوطه را دارید کاج نباشند یا کاج به همراه دیگر درختان بومی منطقه خودتان باشند که خزان می کنند و پاییز زیبا تری را به نمایش می گذارند.

 

 

تغذیه گیاهان مهم ترین نکته درآماده سازی باغچه برای بهار

بهار فصل رشد اکثر گیاهان است. گیاهان برای رشد سریع نیاز به مواد غذایی بیش تر و آبیاری بیشتری دارند. قبل از اضافه کردن هر نوع کود طبیعی یا شیمیایی بهتر است کمی از خاک را آزمایش کنید یا دوره های کود دهی خود را بررسی کنید. بهتر است از کمپوست های طبیعی ساخت خودتان استفاده کنید و سمت مواد شیمیایی نروید.

 

منبع:چیدانه

درباره نویسنده