آغاز مرمت و احیای ۳ ملک قدیمی در پهنه رودکی

 شهردار منطقه ۱۱ تهران از حفاظت و ایجاد کاربری فرهنگی در ۳ ملک قدیمی واجد ارزش معماری در پهنه رودکی خبر داد که با مشارکت بخش خصوصی و تسهیلگری شهرداری منطقه ۱۱ در حال مرمت است.

  «نصراله‌آبادیان» با بیان اینکه پهنه رودکی به‌عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پروژه فرهنگی شهر تهران با محوریت موسیقی و تئاتر در دست اجراست، گفت: «حفظ بافت تاریخی این پهنه و صیانت از خانه‌های قدیمی واجد ارزش که بیانگر معماری، هویت و سبک زندگی مردم در تهران قدیم است، برای مدیریت شهری حائز اهمیت بوده و با همین رویکرد تاکنون بیش از یکصد بنای تاریخی در پهنه رودکی مرمت شده است.»
آبادیان با اشاره به اهمیت مشارکت بخش خصوصی در این پروژه افزود: «با تسهیلگری شهرداری منطقه ۱۱، مالکان خانه‌های قدیمی می‌توانند برای ملک خود کاربری‌های فرهنگی ایجاد کنند و ضمن بهره‌مندی از منافع اقتصادی آن فرصت اشتغالزایی نیز در این پهنه فراهم خواهد شد.» شهردار منطقه ۱۱ در تشریح ویژگی این ۳ ملک که اکنون در حال مرمت هستند، بیان کرد: «یک ملک در خیابان‌هانری کربن، تقاطع هاشمی‌فر، هست که ۴ طبقه ۲۹۰‌مترمربعی دارد و در دهه ۱۳۴۰ ساخته شده.

این بنا پس از پایان مرمت در ۳ ماه آینده تبدیل به مرکز اقامتی، فرهنگی و تجاری خواهد شد. ملک دیگری هم در همین خیابان، کوچه شهروز، به مساحت ۶۴۰‌مترمربع قرار دارد که دارای یک حیاط و ۲ ساختمان شمالی و جنوبی است. این ملک با قدمت ۷۰ سال تا پایان شهریور امسال تبدیل به مؤسسه فرهنگی و هنری خواهد شد.» به گفته شهردار منطقه ۱۱، ملک دیگری هم در خیابان رازی ‌ـ داخل خیابان خرسند قرار دارد که در دهه ۱۳۵۰ ساخته شده و دارای ۲۵۳‌مترمربع مساحت است و تبدیل به مؤسسه فرهنگی و هنری خواهد شد.

آبادیان همچنین تهیه بسته‌هایی با هدف حفظ حیاط این بناها و ایجاد کاربری‌های فرهنگی در آنها را برای ارائه به کمیسیون‌های شهرسازی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران و دریافت مصوبه را از دیگر موضوعات مرمت بناهای واجد ارزش در پهنه رودکی بیان کرد که با محوریت گردشگری و رونق اقتصادی در پهنه رودکی در حال شکل‌گیری است.  او با اشاره به بازدید مشاور عالی و مدیرکل دفتر شهردار تهران از این ۳ ملک در حال مرمت که هفته گذشته انجام شده بود، یادآور شد: «شهرداری تهران از تقویت اقتصاد در حوزه فرهنگی و هنری حمایت می‌کند و در این راستا با هدف ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بناهای واجد ارزش پهنه رودکی، کمک‌های حمایتی با هدف استفاده از این فضاها با کاربری‌های جدید ارائه می‌دهد.» 

همشهری آنلاین

درباره نویسنده