س٫ اردیبهشت ۴ام, ۱۴۰۳

آغاز مرمت بزرگترین مسجد تاریخی غرب کشور

مسجد امام خمینی (ره) بروجرد بزرگترین مسجد تاریخی غرب کشور است که از آجرکاری‌ها، گچ بری ها، کاشی کاری‌های زیبا و منحصر به فردی بهره برده و به عنوان یکی از بناهای تاریخی شهر بروجرد همواره مورد توجه گردشگران بوده است.

این بنای تاریخی با معماری اصیل ایرانی- اسلامی با وسعتی قریب به هفت هزار متر مربع، بزرگترین مسجد تاریخی غرب کشور محسوب می‌شود که در زمان خود به عنوان مسجد جامع شهر مطرح بود که در مجاورت بازار اصلی شهر قرار دارد.

از جمله آثار ارزنده معماری دوره اسلامی در لرستان و شهرستان بروجرد مسجد امام (سلطانی سابق) است. این بنا یکی از ارزشمندترین و ممتازترین بناهای بروجرد به شمار می‌رود.

صحن این بنا دارای طول و عرض ۴۷×۶۱ متر مربع است و در وسط آن حوض بزرگی قرار دارد. مسجد دارای سه درگاه است؛ درگاه شمالی آن به طرف خیابان جعفری باز می‌شود و دارای طاق و مقرنس‌های بسیار زیباست که با کاشی خشت هفت رنگ به سبک دوره قاجاری تزئین و در میان آن نام فتح علیشاه قاجار (۱۲۱۲ ه. ق –۱۲۵۰ ه. ق) نقش بسته است.

طرح و نقشه این بنا از مسجد امام تهران الگوبرداری شده است. راه ورودی غربی آن به سمت بازار دواتگران باز می‌شود و به خیابان صفا نیز راه دارد.

شبستان جنوبی زیر گنبد اصلی قرار دارد. بلندای طاق آن ۱۷.۵ متر است و حاشیه آن با کاشی‌های سیاه و قهوه‌ای تزئین شده و محراب این شبستان نیز گچبری شده است.

ایوان شمالی مسجد ۱۷ متر بلندی دارد و حاشیه آن با کاشی معرق تزئین شده که در نوع خود از کاشی‌های بی نظیر قاجاریه محسوب می‌شود.

اثر شاخص معماری ایرانی اسلامی نیاز به مرمت دارد

مسجد امام یکی از حوزه‌های علمیه قدیمی به شمار می‌آید که دارای ارسی های مشبک و زیبایی است که در آن ۱۶ حجره برای سکونت طلاب در نظر گرفته شده است. این بنا مربوط به دوره قاجاریه و به شماره ۳۹۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این مسجد از مهم‌ترین مسجدهای استان لرستان و غرب کشور بوده که علمای زیادی در آن تدریس کرده‌اند به طوری که یکی از اساتیدی که در این مسجد تدریس کرده است مرحوم آیت الله العظمی بروجردی بوده که سال‌ها رهبری شیعیان جهان را در دست داشتند.

با وجود اینکه مسجد امام بروجرد یکی از آثار شاخص معماری ایرانی اسلامی است ولی متأسفانه آنچنان که باید مورد توجه مسئولان قرار نگرفته و ظرفیت‌های آن دیده نشده است.

آغاز مرمت بزرگترین مسجد تاریخی غرب کشور

آغاز مرمت مسجد امام بروجرد

سیدامین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در این رابطه با مهر اظهار داشت: در راستای حفاظت از آثار تاریخی استان لرستان، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اقدام به عقد قرارداد به منظور مرمت مسجد امام بروجرد کرده است.

وی عنوان کرد: با توجه به اعتبارات تخصیص یافته سالانه یک فصل مرمت در قسمت‌های مختلف بنا که نیازمند مرمت اضطراری است، انجام می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان افزود: در حال حاضر عملیات مرمت در قسمت‌هایی از بام و دیواره‌های مسجد امام در حال انجام است.

قاسمی تصریح کرد: این مسجد به نوعی بزرگ‌ترین مسجد تاریخی غرب کشور است که دارای معماری منحصربه‌فرد بوده و وسعتی بیش از هشت هزار متر مربع دارد، مسجد مذکور دارای چهار ایوان بزرگ و اصلی است و در زمان ساخت، کاربری مسجد و مدرسه نیز داشته است.

به هر روی امید می‌رود با توجه میراث فرهنگی لرستان، روزگار بحرانی امروز این بنای تاریخی به پایان برسد و شاهد احیای دوباره این مسجد در غرب کشور باشیم.

میرملاس

درباره نویسنده