ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

آغاز مرمت بافت تاریخی ماسوله کویر ایران

رئیس اداره میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی شهرستان شاهرود از مرمت بافت تاریخی مجن خبر داد.

حمید رضا حسنی افزود: اجرای ازاره با سنگ لاشه به همراه بندکشی، یکسان‌سازی سطح دیوارها، اجرای اندود گچ، کاهگل و سیم‌گل از جمله فعالیت‌های در دست اجرا برای مرمت بافت تاریخی مجن است.

وی با اشاره به اینکه مجن شاهرود به ماسوله کویر ایران شهرت دارد، گفت: مرمت بافت تاریخی و ارزشمند این شهر در جذب هر چه بیشتر گردشگر به منطقه موثر است.

حسنی بیان کرد: مجن مانند روستای ماسوله گیلان به گونه‌ای ساخته شده که بام هر خانه حیاط خانه فوقانی است و این عامل چشم‌انداز بی‌نظیری را به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه در بافت قدیمی شهر دیوارها و سقف اتاق‌ها با خاک قرمز و زرد تزئین شده‌‌اند و نشانگر زیبایی معماری بومی و اقلیم منطقه هستند، گفت: مصالح به کار رفته در خانه‌ها از سنگ و چوب است و روی دیوارهای سنگی اندود کاهگل شده و نمای آن گل قرمز است.

حسنی یکی از جاذبه‌های مجن را کوچه‌های تنگ و پر پیچ و خم و شیب‌دار عنوان کرد و افزود: شیوه خاص ساخت منازل مسکونی چشم انداز بافت را زیباتر کرده است.

رئیس اداره میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی شهرستان شاهرود گفت: مجن علاوه بر بافت تاریخی از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار است که می‌توان به آبشار طبیعی تنگ داستان، منطقه سرسبز و دیدنی فرح‌زاد، چشمه هفت رنگ، آبشار سوری و غارهای طبیعی اشاره کرد .

وی اظهار داشت: مجن در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شاهرود در دامنه رشته کوه‌های البرز شرقی قرار دارد.

منبع:ایلنا

درباره نویسنده