ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

آغاز بازسازی کلیسای نوتردام یک سال پس از آتش‌سوزی

با گذشت یک سال از آتش‌سوزی کلیسای نوتردام کار بازسازی این شاهکار معماری گوتیک با جداسازی داربست‌های آسیب‌دیده در آتش، آغاز شد.

به گزارش رویترز، قبل از وقوع آتش‌سوزی روز ۱۵ آوریل سال ۲۰۱۹ (۲۶ فروردین ۹۸) در کلیسای نوتردام که مناره و سقف آن را خراب کرد، داربست‌هایی برای بازسازی مناره قدیمی این بنا برپا شده بود در آتش سوخته و درهم‌تنیده شدند. 

عملیات جداسازی این داربست‌ها که بخش مهمی از پروژه بازسازی کلیسای نوتردام است، از اواسط ماه مارس به دلیل نگرانی‌ها از شیوع کرونا متوقف شد. حال با گذشت چند ماه، دو تیم متشکل از ۵ کارگر با استفاده از طناب و کمربند ایمنی کار جابه‌جایی این تیرک‌های فلزی ذوب شده و درهم‌تنیده را آغاز می‌کنند. کارگران با استفاده از اره برقی ۴۰ هزار داربست موجود در این بخش را می‌برند و تیرک‌های جداسازی شده با جرثقیل به زمین منتقل می‌شود.

دوشنبه کارگران مجهز به کلاه‌های ایمنی و ماسک، آخرین تورهای ایمنی را نصب کردند تا پروژه آغاز شود.

به گفته کریستف چارلز روسلو(Christophe-Charles Rousselot) از بنیاد نتردام، این یک عملیات فوق‌العاده پیچیده و حساس است که ماه‌هاست برای آن برنامه‌ریزی می‌شد.  

برج ناقوس، دیوارهای بیرونی و بخش اعظمی از سقف طاقدار این کلیسا در کنار یادگارهای مذهبی و آثار هنری موجود در داخل بنا از آتش‌سوزی سال گذشته سالم و دست نخورده باقی ماندند. تنها پس از جداسازی داربست‌های ذوب شده است که مهندسین می‌توانند میزان سالم بودن ساختار طاق‌های آسیب‌دیده را وارسی و تعیین کنند.

امانوئل مکرونرئیس‌جمهوری فرانسه پس از وقوع آتش‌سوزی سال گذشته وعده بازسازی این بنا ظرف مدت ۵ سال را داد. مسئولان نتردام نیز امیدوارند تا درهای این کلیسا تا سال ۲۰۲۴، که پاریس قرار است میزبان مسابقات المپیک باشد، به روز گردشگران باز شود.

 

منبع:ایرنا

درباره نویسنده