س٫ اردیبهشت ۴ام, ۱۴۰۳

آشنایی با معماری های منحصر به فرد مساجد اندونزی؛ از مینیمال تا نئوکلاسیک

یکی از زیبایی های سنگاپور وجود جامعه چند فرهنگی در این کشور است. این کشور مملو از تنوع و فرهنگ هایی است که بر افراد گذاشته، استعدادهای محلی باورنکردنی ایجاد کرده است. گنبدهای زیبا و ساختارهای باشکوه مساجد منعکس کننده این توانایی های منحصر به فرد است.

 

۱مسجد سلطان

مسجد سلطان یکی از مکان های برجسته در کامپونگ گلم، یکی از محبوب ترین مساجد این شهر است. این مسجد برای سلطان حسین شاه، اولین سلطان سنگاپور در سال ۱۸۲۴ ساخته شد. مسجد سلطان ساختاری با شکوه و گنبدی طلایی دارد و داخل آن کاملا از بطری های شیشه ای ساخته شده است . امروزه این مسجد یک اثر ملی است که پذیرای هزاران گردشگر است.

 

۲مسجد دارالغفران

مسجد دارالغفران که در سال ۱۹۹۰ تکمیل و افتتاح شد، در حال حاضر بزرگترین مسجد در سنگاپور با مناره ای بلند است که ساکنان مسلمان در تامپینز آن را «مناره بیرو» می نامند.

 

۳مسجد عمر کامپونگ ملاکا

مسجد عمر کامپونگ ملاکا که در سال ۱۸۲۰ ساخته شد، یک سال پس از ایجاد یک پست تجاری توسط بریتانیایی ها در این جزیره بنا شد. در حالی که بیشتر مساجد معمولاً دارای مناره هستند این مسجد بدون مناره ساخته شده اما پس از ۱۵۰ سال یک مناره به آن اضافه شد.

 

۴مسجد الانصار

مسجد الانصار یکی از اولین مساجدی در سنگاپور بود که در فاز یک برنامه صندوق ساخت مساجد ساخته شد. این مسجد در سال ۱۹۸۱ تکمیل شد و برای بیش از سه دهه به عنوان محل عبادت جامعه مسلمانان عمل می کند. سازه های فلزی داخل مسجد دارای نقوش هندسی پیچیده اسلیمی است.

 

۵مسجد حجه فاطمه

مسجد حجه فاطمه با ویژگی‌های معماری اسلامی و اروپایی‌اش قطعا در سنگاپور یک بنای بسیار دیدنی است. معماری مسجد که توسط معمار «جان ترنبول تامسون» طراحی و در سال ۱۸۴۶ تأسیس شد، دارای ترکیبی منحصر به فرد از تأثیرات متقابل فرهنگی است ؛ منبت کاری های سنتی مالایی- اسلامی در داخل آن، کاشی های چینی لعابدار چینی، و مناره ای که شبیه گلدسته کلیسا است.: مسجد حجه فاطمه به نام یک اهدا کننده سخاوتمند به این ساختمان نامگذاری شد.

 

۶مسجد معارف

این مسجد با گنبد متمایزش به راحتی قابل مشاهده است. این ساختمان ادای احترام به مسجد معروف اصلی است که برای ساختن راه در سال ۱۹۶۰ تخریب شد. ساختمان الگوهای مشبک ظریفی را در بیرون به نمایش می گذارد و نورگیرها فضا را با نور طبیعی پر می کنند.

 

۷مسجد جامع (مسجد چولیا)

مسجد جامع که در سال ۱۸۲۶ ساخته شد، یکی از اولین مساجد سنگاپور است و در منطقه ای ساخته شد که معمولا مسلمانان تامیل در سنگاپور در آن رفت و آمد می کنند.

 مسجد جامع همچنین دارای یک طراحی معماری التقاطی است . ورودی مسجد دارای نمای متمایز هندی جنوبی است، در حالی که فضای داخلی آن به سبک نئوکلاسیک توسط جورج درومگول کلمن است.

 

 

۸مسجد الابرار

الابرار مسجد کوچکی است که در خیابان تلوک آیر واقع شده است و در حالی که در ابتدا به عنوان یک کلبه کاهگلی در سال ۱۸۲۷ ساخته شد، امروزه یک بنای تاریخی ملی است که بین مغازه ها قرار گرفته است. این ساختمان همچنین دارای عناصری از معماری هند جنوبی است که کمی به یک ساختمان محلی تبدیل شده است.

 

۹مسجد الاستغفار

الاستغفار که در سال ۱۹۹۹ ساخته شده است، به دلیل معماری مدرن اسلامی خود، یک مسجد نمادین در سنگاپور است و ساختاری مینیمال را انتخاب کرده است. و یکی دیگر از ویژگی های چشمگیر مسجد الاستغفار البته گنبد آبی چشم نواز و باورنکردنی آن است.

 

۱۰مسجد الشفاعه

مسجد الشفاعه که برنده جایزه معماری بین المللی Chicago Athenaeum است با طراحی آینده نگر و عناصر معماری عصر جدید، سنت را زیر پا می گذارد. در نمای بیرونی آن پانل‌های آلومینیومی برای سایه‌اندازی خورشیدی وجود دارد تا مسجد و نمازگزاران آن را خنک نگه دارد. این پنل‌ها که با صفحه‌های عربی چشم‌نواز تزیین شده‌اند، تهویه هوای کافی و سایه‌های ظریف را امکان‌پذیر می‌کنند.

 

۱۱مسجد النهضه

مسجد النهضه در بیشان واقع شده است. این مسجد به دلیل ساختار معماری مدرنش به عنوان یک مسجد نسل جدید در نظر گرفته شده است. این مسجد همچنین مرکز هارمونی شورای مسلمانان اندونزی را در خود جای داده است.

 مرکز هارمونی یک مرکز خوشامدگویی است که در آن غیرمسلمانان می توانند درباره جامعه مسلمانان و مناسک اسلامی بیشتر بیاموزند.

شبستان

درباره نویسنده