پ٫ خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۳

آشنایی با خانه معظم الملک میرپنج

این بنای تاریخی دارای زیرزمین، تالارها و اتاق های وسیع با دیوارهائی مزین به نقوش و آینه کاری های ظریف می باشد. تزئینات خانه متاثر از تزئینات قرن گذشته اروپا ولی معماری آن مطابق با موقعیت جغرافیایی منطقه است.

از معروف ‌ترین جاذبه ‌های تاریخی و جاهای دیدنی چادگان در استان اصفهان، خانه معظم الملک میرپنج است. خانه معظم الملک، خانه‌ ای دیدنی از دوران قاجار با تالارها و اتاق‌ های بزرگ است. انعکاس تصویر زیبای خانه با شیشه ‌های رنگی‌، در حوض بزرگ جلوی عمارت دیدنی است. نقاشی ‌ها و تزئینات داخل خانه الهام گرفته از خانه‌ های اروپایی قرن گذشته است. تناسب معماری خانه با آب ‌و هوای منطقه، در شیشه‌ های الوان و قرینه‌ پنجره‌ ها که برای جلوگیری از سرما ساخته شده اند، قابل مشاهده است. این خانه در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۸۱۵ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و اکنون تبدیل به اداره میراث فرهنگی شهرستان چادگان شده است.

آشنایی با خانه معظم الملک میرپنج

چادگان زمردی سرسبز در دل کویر اصفهان است که برای اصفهانی، حکم شمال تهرانی‌ ها را دارد. چادگان، با طبیعت زیبا و سرسبز، آب و هوایی خنک و معتدل، امکانات تفریحی و رفاهی مناسب و متنوع و آثار باستانی و تاریخی، مقصدی هیجان‌انگیز برای یک سفر شاد تفریحی با دوستان یا خانواده به این شهرستان است. زیباییهای چادگان اغلب مدیون زاینده رود است. دریاچه سد زاینده رود و دهکده تفریحی آن از مکانهای پرطرفدار چادگان است. همچنین خانه معظم الملک میر پنج که متعلق به دوره قاجار است مهمترین جاذبه تاریخی چادگان است. این بنای تاریخی دارای زیرزمین، تالارها و اتاق های وسیع با دیوارهائی مزین به نقوش و آینه کاری های ظریف می باشد. تزئینات خانه متاثر از تزئینات قرن گذشته اروپا ولی معماری آن مطابق با موقعیت جغرافیایی منطقه است.

آشنایی با خانه معظم الملک میرپنج

تاریخچه

این خانه از زیباترین بناهای چادگان است که آن را می توان نماد قاجاریه در این شهرستان دانست. این خانه با قدمتی حدود صد و هفتاد سال توسط جعفرقلی خان میرپنچ از فرماندهان فوج فریدن در دوره قاجار و نایب الحکومه فریدن در زمان مشروطیت بنا گردیده که علاوه بر محل اسکان سرداران نظامی هسته مرکزی گردهم آیی فوج های نظامی نیز بوده است. پس از جعفرقلی خان فرزند وی حضرت قلی خان مالکیت آن را برعهده داشت و در دوره پهلوی توسط دکتر محسن صالحی چادگانی نماینده مردم فریدن در مجلس شورای ملی خریداری و سپس به میراث فرهنگی فروخته شد و به نام خانه صالحی در میراث فرهنگی به ثبت رسید که با پیگیری نوادگان جعفر قلی خان مجددا به نام جعفر قلی خان تغییر یافت. اینک شعبه حفاظت میراث فرهنگی شهرستان چادگان در آن مستقر است. این خانه افزون بر آن به خانه حضرت قلی خان، خانه انالوئی و عمارت سنگی نیز مشهور است.

آشنایی با خانه معظم الملک میرپنج

 

معماری

این بنا یکی از زیبا ترین خانه های چادگان است که دارای باغ بزرگی است و از بافت تاریخی جالبی برخوردار است. این خانه از نوع گودال باغچه است و سنگهای آن را از دلان کوه آورده اند. معماری این خانه از شرایط اقلیمی چادگان متاثر است، به جهت موقعیت کوهستانی منطقه و جلوگیری از ورود سرما در جلو ایوان اتاق خواب جداره ای از شیشه های الوان به صورت قرینه قرار گرفته اند. در حیاط مقابل عمارت، حوضی بزرگ تصویر خانه را با شیشه های رنگینش منعکس می سازد. این حوض بزرگ دایره ای شکل دارای فواره است و آب حوض از آب جویی که کنار ساختمان بود، از طریق فواره به حوض ریخته می شد. در قسمت غربی باغ حمام اختصاصی خانواده معظم الملک بود که صد تا صد و پنجاه متر مساحت دارد. ساختمان از زیرزمین و طبقه ای بر روی آن تشکیل شده است که زیرزمین آن با یازده پنجره به حیاط دید دارد و طبقه اول نیز دارای یازده پنجره است. اروسی هایی که به صورت کرکره های چوبی هستند طرح جالبی دارد. بر بالای ساختمان کنگره زیبایی وجود دارد که به زیبایی بنا می افزاید در داخل ساختمان آینه کاری و نقاشی هایی دیده می شود که به زیبایی ساختمان می افزاید. این بنا یک تالار بزرگ و سه اتاق دارد و یک ایوان و دو تا گوشواره در دو طرف آن مشاهده می شود. حیاط آن مزین به کف فرشهایی است و در شمال باغ ساختمانی تعبیه شده که مربوط به زمان پهلوی است و امروزه از آن برای نمایندگی میراث فرهنگی استفاده می گردد. این خانه که در مجاورت پارک آبشار چادگان قرار گرفته، درب ورودی آن به سمت خیابان امام باز می شود.

سلام نو

درباره نویسنده