آشنایی با خانه خاکباز بنایی چند صد ساله در اراک

بنا که قدمتی چند صد ساله دارد با معماری زیبای قاجاری همراه با تزئینات بی نظیر آن دوران ساخته شده است. اگرچه زمان زیادی  از ساخت آن می گذرد ولی این خانه هنوز مانند روز اول مستحکم و پابرجا هست و خوشبختانه دچار آسیب و فرسایش نشده است.

به گزارش سلام نو، یکی ازآثار ملی ایران که در سال ۱۳۷۹به ثبت رسیده است خانه حاج حسین خاکباز محسنی است که در استان مرکزی در شهرستان اراک در محله عباس آباد در خیابان شهید بهشتی قرار دارد. این اثر باستانی که مربوط به دوران قاجار است در سال ۱۳۰۴ توسط استاد مراد چمنی از معماران بزرگ ایران و مهندسی روسی ساخته شده است.

خانه خاکباز اراک

بنا که قدمتی چند صد ساله دارد با معماری زیبای قاجاری همراه با تزئینات بی نظیر آن دوران ساخته شده است. اگرچه زمان زیادی  از ساخت آن می گذرد ولی این خانه هنوز مانند روز اول مستحکم و پابرجا هست و خوشبختانه دچار آسیب و فرسایش نشده است.

خانه تاریخی خاکباز

وضعیت خانه خاکباز

شاید به جرات بتوان گفت این خانه ی کهن تنها اثری است که تمام قسمت های آن در طول دهه ها سالم مانده و این ویژگی باعث تمایز آن بین تمامی اثرهای ملی شناخته شده است.آنچه حائز اهمیت است وجود حمام در این خانه قاجاری است که در آن زمان جزو معدود خانه هایی محسوب می شد که این فضا را دارد حمام به صورت خصوصی هست که در خارج از بنا تعبیه شده است و فقط اهالی خانه اجازه استفاده از آن را داشتند. بنا به شکل مستطیلی ساخته شده است که مساحت ۳ هزار متر مربع را به خود اختصاص داده است و سراسر آن با آجر پوشیده شده است که دارای پنجره هایی در دو طبقه هست.

موزه مفاخر

 
 

این خانه شامل دو ایوان در شرق و غرب ، ۱۱ اتاق، و دوقنات است. این قنات ها که از قسمت های مهم بنا به شمار می روند یکی در محوطه ساختمان و دیگری در زیر آب انبار قرار دارد که به قنات خان حاکم شهره است و نمای بیرون بنا در بعضی قسمت ها موازییک و در جاهای دیگر باغچه بندی شده است.
خانه خاک باز که از جاذبه های مهم استان اراک به شمار می رود همه ساله مورد استقبال  گرم گردشگران قرار می گیرد و در سال ۱۳۸۸ به موزه مفاخر تبدیل شده است این تغییر کاربری جهت استفاده و حفظ هرچه بیشتر بنا صورت گرفته است.

گردشگری۷۲۴

درباره نویسنده


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/barandat/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/barandat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35