آرامگاه بوعلی سینا در همدان تلفیقی از هنر و طب

آرامگاه بوعلی سینا در میدانی به همین نام در مرکز شهر همدان واقع و به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سبک معماری این آرامگاه از قرنی که بوعلی سینا در آن زندگی می کرد الهام گرفته شده و از روی قدیمی‌ترین بنای تاریخ اسلامی یعنی برج گنبد قابوس در شهر گنبد کاووس اقتباس شده است.

بنای آرامگاه تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام است و در طراحی این مجموعه از هنر معماری سنتی ایرانی استفاده شده است.

عناصری مانند برج، الهام گرفته از برج گنبد قابوس، باغچه‌ها متاثر از باغ های ایرانی، آب نماها الهام گرفته از حوض خانه‌های سنتی و نمائی با روکار سنگ های حجیم و خشن خارا که با سنگ گرانیت کوهستان الوند آراسته شده و نمودار کاخ های باستانی ایرانیان است.

درحال حاضر تالار جنوبی آرامگاه به عنوان موزه محل نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیاء کشف شده مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد و دوران اسلامی اختصاص یافته و در تالار شمالی کتابخانه ای مشتمل بر هشت هزار جلد کتاب خطی و چاپی نفیس ایرانی و خارجی و غرفه هایی مربوط به آثار بو علی سینا و شعرا و نویسندگان همدانی نگهداری می شود.

مکمل این بنا بوستانی به شکل نیم دایره با فضای سبز است و نیز تندیس ابوعلی سینا در حالی که کتابی در دست دارد در ضلع شرقی میدان نصب شده است.

آرامگاه این دانشمند بزرگ در همه فصول سال میزبان اهل قلم و دانشی است که این پزشک حاذق و فیلسوف بزرگ را آنگونه که شایسته است شناخته اند.

هر ساله مسافران و گردشگران زیادی برای دیدار از این آرامگاه به استان همدان سفر می کنند تا لحظاتی را در کنار مقبره این شیخ فرزانه سپری کنند.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان نیز با اشاره به مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا، گفت: برنامه های نوروز ۱۴۰۰، بر اساس اعلام ستاد ملی کرونا و ستاد خدمات سفر، کاهش سفرهای نوروزی و دعوت نکردن به سفر است. 

علی خاکسار افزود: سفر به استانهای زرد و آبی بلامانع است اما گردشگران نوروزی از سفر کردن بپرهیزند تا شیوع ویروس کرونا کاهش یابد. 

وی خاطرنشان کرد: مسافرانی که به این شهر سفر کنند فقط باید در اقامتگاه های رسمی دارای مجوز میراث فرهنگی اسکان داشته باشند. 

استان همدان دارای یک هزار و۸۰۰ اثر تاریخی طبیعی و گردشگری است و غار علیصدر، کتیبه ها و آبشار گنجنامه، آرامگاه باباطاهر و بوعلی سینا و موزه های مختلف مردم شناسی بیشترین گردشگران را در شهر همدان به خود جذب می کنند.

این استان با ۱۵ هتل، ۲ هتل آپارتمان، ۱۵ مهمانپذیرو ۳۱ اقامتگاه بومگردی دارای چهار هزار و ۱۰۰ تخت مجاز است.

استان همدان سالانه پذیرای حدود سه میلیون مسافر و گردشگر از سراسر کشور است که حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از این مسافران نوروزی در هتل ها، هتل آپارتمان ها و مهمانپذیرها اقامت می کنند.

نصیر نیوز

درباره نویسنده