آخوندی: دانشگاه حمایت کند یزد مرکز جهانی معماری گلین می‌شود

 مدیرکل میراث فرهنگی یزد با بیان این‌که این شهر میراث جهانی باید مرکز آموزش نیروی متخصص در حوزه معماری گلین باشد، گفت: اهتمام ویژه دانشگاه در حوزه پژوهش، از جمله الزامات اجرایی در این خصوص است.

 احمد آخوندی دقایقی پیش در نشست با اعضای هیات مدیره دانشگاه هنر و معماری دانشگاه یزد که در محل این دانشکده برگزار شد، با بیان این‌که باید به مرکز بین‌المللی معماری گلین در دنیا تبدیل شویم، اظها کرد: این ظرفیت باید بیش از پیش مورد استفاده گیرد و از طرفی مرکز آموزش نیروی متخصص در حوزه معماری گلین شویم و یزد مرکز پرورش و صادرات این نیروها به سایر نقاط کشور و جهان شود.

وی با بیان این‌که بادگیر و مسائل مربوط به بافت تاریخی را بیش از پیش مورد بررسی قرار دهیم، افزود: معاونت میراث فرهنگی درگیری‌های زیاد و مشغله اداری فراوانی دارد در حالیکه بخش قابل توجهی از وظایف وی، مربوط به حوزه پژوهش است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: پس از حذف معاونت پژوهشی میراث در سنوات گذشته، درگیری‌های اداری زیاد منجر به غفلت از این حوزه شده و لازم است هر بخش در نظر گرفتن سایر وظایف، به این مقوله نیز توجه کند.

آخوندی با بیان این‌که اعتبارات پژوهشی مربوط به سازمان مدیریت است، تصریح کرد: با دانشگاه یزد قراردادی در این خصوص باید تدوین شود و تلاش کنیم در خصوص صرفا تک بعدی نگاه نکرده و تمرکز خود را معطوف به یک حوزه نکنیم.

وی به ثبت جهانی و اقدامات خوب انجام شده اشاره و خاطرنشان کرد: باید کارگروه آموزش و پژوهش مرتبط را فعال کنیم و لازم است در این باره، دانشگاه ورود کند تا بتوانیم در یک تا دو سال آینده توسعه کاربری‌هایی جز اقامت و پذیرایی را نیز در بافت تاریخی داشته باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد با بیان این‌که کاربری‌ها صرفا نباید محدود به کافه و هتل باشد، گفت: احیای بافت تاریخی باید به سمت کاربری‌های فرهنگی سوق یابد و فرهنگ ما بیش از این دستخوش تغییر نشود.

آخوندی با بیان این‌که باید تمرکز از گردشگری و بومگردی به سمت کاربری‌های دیگر سوق دهیم، اظهار کرد: در خصوص بومگردی ها نیز باید اصالت را حفظ کنیم و اجازه ندهیم کاربری آن متفاوت باشد و باید در نظر بگیریم که این مجوز را باید به کسانی بدهیم که در آن ساکن باشند و کمک کنیم طرح های پژوهشی و زیربنایی را توسعه دهیم.

وی با بیان این‌که پژوهش‌های فکری و علمی و اجرای طرح‌های اجرایی را باید در برنامه داشته باشیم گفت: ما زمینه های همکاری را اعلام می‌کنیم و دانشگاه نیز با اعلام ظرفیت‌های موجود، تفاهم نامه‌ای را در خصوص میراث فرهنگی داشته باشد تا در خصوص اعتبارات پژوهشی نیز اقدام کنیم و بتوانیم موثر واقع شویم.

اقتصاد ایران

درباره نویسنده